BRATISLAVA. V šesťdesiatych rokoch mali sovieti už jedno víťazstvo za sebou. Do vesmíru ako prví poslali človeka. Čakali, že po takomto úspechu ich Američania budú chcieť tromfnúť.

V ďalšom míľniku v prieskume vesmíru chceli byť Sovieti opäť prví. Ponáhľali sa a začali pátranie po prvej kozmonautke.
Zo stoviek žien nakoniec vybrali jednu, ktorá ako prvá a sama poletela do vesmíru. Valentina Tereškovová vzlietla pred 55 rokmi - 16. júna 1963. Vo vesmírnej lodi Vostok 6 strávila takmer tri dni a Zem obletela 48-krát.
Po pristátí mala iba poškrabaný nos, inak bola v poriadku.
Musela však mlčať o tom, že počas prvej ženskej misie vo vesmíre mohla umrieť. Tajomstvo držala tridsať rokov.
Na zemi zabudli na dve veci
K oblakom to Valentinu začalo ťahať veľmi skoro. Hneď ako mohla, zapísala sa do parašutistického klubu. Svojej mame o tom nepovedala.
Tereškovovej prvenstvá
- Bola prvou ženou vo vesmíre.
- Je jedinou ženou, ktorá bola na sólovej vesmírnej misii.
- Bola tiež prvým civilistom vo vesmíre. Aby ju prijali medzi sovietskych kozmonautov, udelili jej čestný titul generálmajor letectva.
- Je matkou prvého dieťaťa (Dievča Elena), ktorého obidvaja rodičia boli vo vesmíre.
S padákom prvýkrát skočila, keď mala dvadsaťdva rokov. No chcela sa dostať ešte vyššie.
Na konkurz na kozmonautku sa v roku 1962 prihlásilo štyristo žien. Nakoniec vybrali päť. Bola medzi nimi aj Valentina Tereškovová.
Ženy strávili niekoľko mesiacov tréningom – simulovali bezváhový let, prešli testami izolácie, boli na centrifúge, prešli pilotným výcvikom v prúdových lietadlách, vzdelávali sa v raketovom a vesmírnom inžinierstve a absolvovali 120 skokov padákom.
Vďaka svojej láske k parašutizmu mala Valentina značnú výhodu. No chýbalo jej vzdelanie. Od svojich šestnástich rokov totiž pracovala v textilnej fabrike a školu si dokončila na diaľku.
No aj keď boli ostatné kandidátky technicky zdatnejšie, Tereškovová vtedajšej politickej moci a predstave o ideálnej ženskej kozmonautke vyhovovala viac.