LAS VEGAS. Stojím pred vysokým regálom spoločnosti AeroFarms, v ktorom sú s milimetrovou presnosťou upevnené rastliny rôznych druhov. Nikde nevidieť ani necítiť hlinu, len špeciálne LED svetlá, systém na prívod vody a množstvo senzorov.
Technológiou popretkávané regály ako zo sci-fi filmu však nehrajú na efekt, do malého priestoru natlačili najmodernejšie senzory, aeropóniu, servery s umelou inteligenciou.
Kto nahradí farmárov?
Čo by sme si pred tridsiatimi rokmi predstavili pod robotickou náhradou farmára? Asi plechového panáka na dvoch nohách, ktorý medzi riadkami pobehuje s nástrojmi v ruke a kamerou starostlivo sleduje výsledok svojej práce.
Začiatky štvrtej priemyslovej revolúcie v poľnohospodárstve však vyzerajú úplne inak. Vízia väčšiny starších vedecko-fantastických filmov sa pravdepodobne nenaplní.
Namiesto robotov podobných ľuďom sú základom senzory, terabajty dát a výkonné servery s umelou inteligenciou, ktoré si s tými dátami aj dokážu poradiť.
Navyše ich miesto nie je len na klasickom poli. Kvôli lepšej dostupnosti, znižovaniu nákladov na dopravu a klimatickým zmenám sa začína využívať vertikálne pestovanie, vďaka ktorému vám bude rásť čerstvý šalát takpovediac za rohom.
Zjednodušene si vertikálnu farmu môžete predstaviť ako budovu, v ktorej sú stovky vysokých regálov s rastlinami. Slnečné svetlo nahradili LED diódy a zeminu by ste hľadali zbytočne, rastliny sú tu uchytené len v špeciálnej, znova použiteľnej látke.
Zásobované sú živinami a bez pesticídov pomocou roztoku, ktorý je na korene priamo rozprašovaný. Tým odpadajú problémy so zemou a spoluzakladateľ AeroFarms Marc Oshima tvrdí, že v porovnaní s klasickým pestovaním ušetria až 95 percent vody.
V regáloch na pestovanie zeleniny si niektoré senzory nemusíte vôbec všimnúť, veď sú malé, energeticky nenáročné a so servermi môžu komunikovať aj bezdrôtovo.
O dáta, ktoré na farme posielajú do serverov firmy Dell, sa stará umelá inteligencia. Pozorne sleduje parametre, a podľa výsledkov pridáva vodu či hnojivo. Každým zberom sa zlepšuje, má totiž viac a viac dát, v ktorých nachádza súvislosti.

Nové mobilné siete nepotrebujeme len pre Facebook
Moderní pestovatelia ovocia a zeleniny nestrávia polovicu dňa na poli, je im jedno aké je počasie a že nepršalo už dva týždne. Chutný šalát vypestujú aj v decembri.
Spojenie farmárov s technologickými nadšencami umožňuje detailne sledovať celý životný cyklus rastliny a vplyv procesov pestovania na výsledok.
„Dokážeme zistiť aký vplyv má na fotosyntézu nielen farebné spektrum svetla, ale aj jeho intenzita a frekvencia“, vysvetľuje Marc Oshima, ktorý stojí za AeroFarms od úplného začiatku.
Množstvo dát spracujú servery bez akéhokoľvek ľudského zásahu a napríklad pri obrazovom výstupe z multispektrálnych kamier firma využíva strojové učenie. Celý systém sa neustále sám zdokonaľuje a po každom zbere je múdrejší.
Stroj sám porovnáva veľkosť rastliny, farbu, textúru a na základe týchto dát neustále analyzuje celý proces rastu. Učenie je v tomto prípade omnoho rýchlejšie ako pri klasickom pestovaní.
Počas jedného roka totiž vo vertikálnej farme vypestujú rastlinu pokojne aj 30-krát. Roboty naberajú skúsenosti s pestovaním veľmi rýchlo.
A práve netradičné technológie ako je vertikálne pestovanie môžu naštartovať nástup mobilných sietí piatej generácie. Ľudia ju na bežnú komunikáciu nijako nepotrebujú, so 4G by sme si pokojne vystačili ešte niekoľko rokov.
Ale potreba zberu dát zo stoviek senzorov na relatívne malej ploche je výzvou, ktorú súčasné technológie dobre nezvládajú. Michael Dell upozorňuje, že sa musíme pripraviť na obrovský nárast prenášaných dát.
Tvrdí, že o pár rokov bežné mesto s miliónom obyvateľov denne vyprodukuje 200 petabajtov dát. Z toho až 90 percent zaberú dáta z internetu vecí, čo súčasné siete jednoducho nedokážu spracovať.

Musia byť úspešní
Digitálna transformácia farmárov nezničí. Naštartuje nástup nových technológií, prinesie zdravé a čerstvé potraviny aj do preľudnených oblastí a pomôže zmierňovať následky globálneho otepľovania.
AeroFarms nie je jedinou firmou, ktorá sa venuje vertikálnemu pestovaniu priamo vo veľkých mestách. V New Jersey ich farma zaberá 6500 metrov štvorcových a je zároveň jednou z najväčších fariem svojho druhu na svete.
Podobné fungujú už roky napríklad v Tokyu, kde zabezpečujú rýchle zásobovanie obchodov s čerstvou zeleninou. Od začiatku pestovania až do zberu úrody uplynie len dvanásť až šestnásť dní, pričom farmy takto fungujú 365 dní v roku.
Spoločnosti zaoberajúce sa vertikálnym pestovaním dokázali zatiaľ okolo seba vytvoriť dostatok záujmu. AeroFarms získali od roku 2014 už 130 miliónov dolárov investícií a verí im aj nábytkársky gigant Ikea.
Otázne je, či im financie vystačia do momentu, kým dokážu fungovať bez stimulov. Alebo ich nakoniec budú podporovať stovkami miliónov eur ročne štáty tak, ako teraz podporujú klasických roľníkov.
Cestu, pobyt a účasť autora na konferencii Dell Technologies World 2018 hradila spoločnosť Dell.