BRATISLAVA. Technologické riešenia na boj s otepľovaním či emisiami ako solárne štíty vo vesmíre či špeciálny materiál v moriach na odoberanie oxidu uhličitého sa stretávali skôr so skepsou.

Plány na zachytávanie CO2 priamo z atmosféry, ktoré by sa v podstate fungovali podobne ako stromy, sa zdali reálnejšie. Cena odčerpávania sa však v pilotných projektoch pohybovala okolo úrovne 600 amerických dolárov za odčerpanú tonu plynu.
Najnovšia detailná ekonomická analýza spoločnosti Carbon Engineering teraz ukazuje, že zachytávať plyn sa dá výrazne lacnejšie.
Navyše sa procesom dá vyrobiť čisté palivo, ktoré môže využívať doprava. Štúdiu publikovali v magazíne Joule.
Odoberajú CO2, vyrábajú čisté palivo
Spoločnosť Carbon Engineering už od roku 2015 prevádzkuje zariadenie v Kanade, ktoré každý deň odoberie z atmosféry tonu oxidu uhličitého.

Zariadenie je v podstate upravená chladiaca veža, ktorej ventilátory vťahujú vzduch.
Ten prichádza do kontaktu s tekutinou - hydroxidom draselným, ktorý reaguje s CO2 a vzniká uhličitan draselný. V následnom procese potom vzniká granulový uhličitan vápenatý, ktorý po zohriatí uvoľní oxid uhličitý.
Celý proces sa obnovuje tak, že sa hydroxid draselný vracia späť na začiatok a môže reagovať s ďalším oxidom uhličitým, ktorý ventilátory nasajú.