SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
OBJEKTÍV

Akoby šiel naraziť do Zeme. Pozrite si netradičný západ Mesiaca

Film vznikol vďaka špeciálnej aparatúre.

Načítavam video...

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Aj keď sa z krátkeho videa zdá, že Mesiac sa rúti priamo na Zem, v skutočnosti ide len o jednoduchý optický klam. Postaral sa oň objektív, ku ktorému fotograf Daniel López pripevnil teleskop. Celú aparatúru vrátane toho, čo vidí fotograf a objektív, ukazuje fotografia ďalej v texte.

Teleobjektív síce priblíži vzdialené objekty, no zároveň aj sploští zobrazenú perspektívu. Objekty v rôznej vzdialenosti sa tak zdajú k sebe bližšie, než v skutočnosti sú. Mení sa aj ich zdanlivá veľkosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesiac sa na videu zdá väčší aj kvôli pozícii na oblohe, aj vzhľadom na okolie, s ktorým ho porovnávame.

Video ukazuje ľudí stojacich na 3718 metrov vysokom Pico del Teide, neaktívnom stratovulkáne na ostrove Tenerife. Nachádzajú sa pritom 16 kilometrov od miesta, z ktorého López vyhotovil krátky film.

Ľudia sa ale neprišli pozerať na západ Mesiaca, v skutočnosti sledujú východ Slnka, ktorý sa odohrával za chrbtom fotografa. Z ich pohľadu sa západ našej obežnice nejaví o nič výnimočnejší než zvyčajne.

Krátky film nie je časozberným videom, pozeráte sa na skutočnú rýchlosť zapadajúceho Mesiaca. Presnejšie povedané, pohybuje sa hlavne Zem, vďaka otáčaniu ktorej sa Mesiac pomaly presúva a skrýva za stratovulkánom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Objektív

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vesmír, Mesiac
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.