BRATISLAVA. Nič staršie, čo by malo nohy, ešte neobjavili. Výskumníkom v Číne sa podarilo nájsť najstaršie skamenené odtlačky končatín malého živočícha. Vek odhadli na viac ako 540 miliónov rokov.
Objav podľa vedcov pomôže objasniť, ktorým tvorom sa ako prvým vyvinuli nohy.
Štúdiu publikovali v magazíne Science Advances.

Skamenené odtlačky pochádzajú z obdobia ešte pred kambrickou explóziou, z obdobia pred približne 541 až 510 miliónmi rokov.
Vtedy sa po Zemi veľmi rýchlo rozšírili rozmanité mnohobunkovce. Objavené odtlačky sú tak prvým dôkazom, že živočíchy s nohami žili ešte pred kambriom.
Vedci nevedia povedať, ako mohol miniatúrny živočích vyzerať, ani či mal jeden alebo viac párov končatín. Jednotlivé odtlačky stôp od seba delí len niekoľko milimetrov a pripomínajú dva súbežné bodkované rady.

"Je veľmi dôležité vedieť, kedy a akým tvorom sa sa prvé končatiny vyvinuli, pretože nám to môže prezradiť kedy a ako sa začali zvieratá prispôsobovať Zemi," vysvetlil pre Guardian profesor Šu-chaj Siao, hlavný autor štúdie.
Vedci na stopy narazili v údolí rieky Jang-c'-ťiang na juhu Číny. Ležali medzi dvoma vrstvami hornín, ktorých vek odhadli na 541 až 550 miliónov rokov.
V okolí náleziska sa vedcom nepodarilo nájsť žiadne ďalšie skamenené pozostatky či iné stopy, ktoré by o malom živočíchovi napovedali viac.
Vedci zo stôp však usúdili, že bol tvor osovo súmerný. Zdá sa tiež, že stopy vedú k zahrabaným skrýšam, takže tvor sa mohol pravidelne zahrabávať a hľadať tak aj potravu.