BRATISLAVA. Astronauti, ktorí išli na Mesiac, sa museli vyprázdňovať do sáčkov priamo v oblekoch. Dnes už majú vo vesmíre samostatné záchody.

No súčasný záchod na vesmírnej stanici stále nie je niečo, na čo by astronauti spomínali s radosťou.
"Vesmírna stanica zatiaľ vôbec nie je ako hotel. Prirovnala by som ju skôr k stanovačke," povedala pre magazín Business Insider astronautka Peggy Whitsonová.
Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) strávila Whitsonová spolu 665 dní, čo je viac ako ktorýkoľvek iný Američan. Teraz opísala niektoré strasti vesmírneho vyprázdňovania.
Dva záchody
Na ISS sú v súčasnosti dva záchody - jeden na ruskej a jeden na americkej strane. Podobajú sa na prázdnu chladničku s kovovým vysávačom.
“Keď sa záchod začne napĺňať, musíte si nasadiť gumenú rukavicu a všetko to zatlačiť dole.
„
Ak sa jeden z nich pokazí, astronauti majú stále kam ísť. V prípade núdze môžu použiť aj takzvanú "Apollo tašku", ktorá sa umiestni priamo do vesmírneho obleku.
Používanie záchodu nie je ťažké - aspoň v prípade močenia.
Astronauti používajú hadicu so špeciálnym lievikom, ktorý moč odsáva. O osem dní sa väčšina moču vďaka filtrovaniu premení na pitnú vodu.
Trikrát menší otvor
V prípade stolice je použitie záchodu o dosť ťažšie. "Snažíte sa trafiť naozaj malý cieľ," vysvetľuje Whitsonová.

Otvor v bežnom pozemskom záchode má priemer približne tridsať centimetrov, ten na ISS je trikrát menší. Otvor je taký malý, že astronauti musia podstúpiť na zemi špeciálny tréning na modeli záchodu s kamerou.
Záchodový otvor umiestnený v kovovej nádobe funguje tiež na princípe odsávania. Keď astronaut skončí, jeho výkaly sa uzavrú v plastovom vrecku.
V prípade stolice ku žiadnej recyklácii nedochádza. Všetky výkaly sa spolu s iným odpadom vypúšťajú do vesmíru a nakoniec zhoria v atmosfére Zeme. Vypúšťajú sa každých desať dní a dovtedy sa záchod môže viditeľne naplniť.
"Keď sa záchod začne napĺňať, musíte si nasadiť gumenú rukavicu a všetko to zatlačiť dole," dodáva Whitsonová.