BRATISLAVA. Adolf Hitler zomrel v roku 1945 v Berlíne. Neutiekol v ponorke do Argentíny, ani na skrytú základňu v Antarktíde či dokonca na odvrátenú stranu Mesiaca.
Franúzski výskumníci získali povolenie od ruskej tajnej služby analyzovať zuby a úlomok lebky, ktoré majú patriť bývalému diktátorovi. Analýza ukázala, že Hitlerovu smrť spôsobil kyanid a strela do hlavy.
Vedci dúfajú, že týmto výskumom skončia všetky konšpiračné terórie.
Štúdiu publikovali v magazíne European Journal of Internal Medicine.
Spáchal samovraždu
Hitler strávil posledné týždne života vo svojom berlínskom bunkri. Jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval. Krátko predtým, než Sovieti dobyli bunker, spáchal so svojou manželkou samovraždu.

Oficiálna verzia je, že prehryzol kyanidovú kapsulu a strelil sa do hlavy pištoľou.
Telá manželov potom pred bunkrom zapálili, no časť čeľuste, úlomky zubov a lebky sa zachovali. K jediným pozostatkom sa potom dostali Sovieti, ktorí ich nakoniec odniesli do Moskvy.
Výskumníci porovnali pozostatky so sovietskou pitevnou správou, röntgenovými a zubnými záznamami a historickými údajmi. Tie
Úlomok lebky sa zhodoval s röntgenovým záznamom Hitlera, ktorý vznikol rok pred jeho smrťou. Zistenia o zuboch boli okrem zhody so záznamami tiež v súlade s tým, čo sa nemeckom vodcovi vedelo.
"Zuby sú pravé, o tom niet žiadnych pochýb. Naša štúdia potvrdila, že Hitler zomrel v roku 1945," povedal pre agentúru AFP profesor Philippe Charlier, hlavný autor štúdie. Výskumníci však nespravili žiadnu analýzu DNA z pozostatkov.
Zlý stav zubov
Analýza ukázala aj to, že chrup diktátora bol v zlom stave. Mal zubný kameň, výrazné opotrebovanie, viacero umelých zubov, korunky a mostík. V zubnom kameni našli len stopy po rastlinnej strave, žiadne mäso.
Na zuboch nenašli stopy po ťažkých kovoch ani pušnom prachu, čo naznačuje, že pištoľ si nevložil do úst. Namiesto toho našli modrú látku, ktorá mohla vzniknúť z reakcie kyanidu a materiálu, z ktorých boli vyrobené umelé zuby.
"Nevieme naisto, či smrť spôsobil užitý kyanid, alebo guľka do hlavy. Pravdepodobne to môže byť kombinácia oboch," doplnil Charlier.
Charlier sa podieľal aj na analýze mumifikovaného srdca kráľa Richarda Levie srdce.
DOI: 10.1016/j.ejim.2018.05.014