BRATISLAVA. Kyslík, nevyhnutný predpoklad pre život, tak ako ho poznáme na Zemi, je vo vesmíre zrejme rozšírenejší, ako sa dlho predpokladalo.
Podľa najnovších zistení vedcov sa kyslík podľa všetkého vytvoril už v prvých hviezdach, ktoré vznikli po Veľkom tresku.
Ešte dávnejšie
Ako informuje britská BBC s odvolaním sa na tím okolo astrofyzika Richarda Ellisa z University College London (UCL), stopy kyslíku zaznamenali už aj v galaxii s názvom MACS1149-JD1, ktorá vznikla len 500 miliónov rokov po Veľkom tresku. Pre porovnanie, teraz je vesmír starý 13,8 miliárd rokov.
Čo je ešte zaujímavejšie, kyslík, ktorého stopy objavili pomocou merania spektrálnych čiar, podľa všetkého nevznikol ani v samotnej pozorovanej galaxii MACS1149-JD1, ale dokonca ešte dávnejšie - konkrétne vo hviezdach, ktoré sa vytvorili už 250 miliónov rokov po Veľkom tresku - a do vesmíru sa rozšíril po ich zániku.
Kozmický úsvit
Tieto pozorovania nás vracajú do čias známych ako Kozmický úsvit, keď sa vesmír prvýkrát po Veľkom tresku rozžiaril svetlom. "Pozeráme sa naspäť do čias, ktoré sa nachádzajú v 97-percentnej vzdialenosti od nás po Veľký tresk, keď mal vesmír len 500 miliónov rokov," hovorí Ellis.
Veľký tresk vytvoril vesmír zložený z vodíku, hélia a menšieho množstva lítia, pričom všetky ťažšie prvky vrátane kyslíku (protónové číslo 8) sa vytvorili až neskôr, pri jadrových syntézach vo hviezdach.
Objav stôp kyslíku v tak dávnom období podľa BBC korešponduje aj s aktuálnymi predstavami vedcov o vývoji hviezd, ktoré pracujú s tým, že prvá generácia hviezd sa zrodila približne 200 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Loading
...