Odkedy vás priťahoval vesmír?
„S astronómiou som začala v deviatich rokoch. Navštevovala som bratislavský astronomický klub, kde sme pozorovali hviezdy a chodili na súťaže.
Astronómiu som chcela študovať aj na vysokej škole, ale zistila som, že lepšie uplatnenie, vyšší príjem a istotu do budúcnosti budem mať skôr v technológiách. Išla som preto na vesmírne a letecké inžinierstvo, ktoré spája aj dizajn satelitov a rakiet.“
Ako vyzerá praktická časť vášho štúdia? Budujete aj rakety?
Michaela Brchnelová
- Od septembra 2017 do januára 2018 stážovala v technologickom centre ESA, na sekcii aerotermodynamiky a pohonu. Pracovala na výskume re-entry lietadiel.
- Študuje letecké a raketové inžinierstvo na Delft University of Technology.
„Teraz robím bakalárku a to vyzerá tak, že k nám prídu firmy, objednajú si nejaký dizajn a my im jeho návrh v skupinách odovzdáme. Ak firma dizajn od školy odkúpi, dostaneme bakalársky titul.
Máme aj celoročné projekty, napríklad navrhujeme lietadlá, ale iba veľmi konceptuálne. Potom postavíme model a zistíme, ako lieta. Popri škole máme aj rôzne aktivity. Teraz v lete napríklad ideme so študentským raketovým tímom vypúšťať raketu Stratos III.“
Čo s ňou chcete dokázať?
„Donedávna sme mali európsky študentský rekord vo výške dosiahnutej raketou dvadsaťdva kilometrov. Dosiahli sme ho s hybridným motorom. Teraz ho chceme pokoriť.“
Vy ste sa na vývine rakety Stratos 3 podieľali ako?
„Najprv som robila aerodynamické simulácie. Pomocou systémov rovníc a predpokladov som zistila, aký má raketa odpor a vztlak. Na základe toho som navrhla tvar nosu rakety a zvyšku tela, aby mali čo najmenší odpor. To bolo ešte na začiatku minulého roka.
Potom som navrhla štruktúru a kompozitné materiály tak, aby raketa vydržala záťaž počas letu a pristávania. A nakoniec som to aj ručne vyrobila.“
Takže ste raketu aj postavili?
„Na začiatku som dúfala, že to bude robiť nejaká firma. Ale keďže dizajn je strašne špecializovaný, museli sme si to robiť sami.