SME

Vedeckí pracovníci si prevzali ocenenia, Vedcom roka sa stal Michal Fečkan

Vedec pôsobí v Slovenskej akadémii vied a na Univerzite Komenského v Bratislave.

Profesor Michal Fečkan.Profesor Michal Fečkan. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave v utorok ocenili slovenských vedcov, technológov a mladých výskumníkov z oblastí vedy a techniky v rámci 21. ročníka oceňovania Vedec roka SR 2017.

Vyhlásili ho Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedec roka

Ocenenie v kategórii Vedec roka získal profesor Michal Fečkan, ktorý pôsobí v Slovenskej akadémii vied a na Univerzite Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vedec roka: Niečo sa nedá riešiť ani v matematike, ani živote Čítajte 

Ocenenie mu udelili za mimoriadnu publikačnú aktivitu v prestížnych matematických časopisoch, ako aj za výsledky dosiahnuté v predchádzajúcich rokoch.

"Chcem, aby tu matematika bola ďalej, aby mala tradíciu. Možnože takú dobrú, ako napríklad v Maďarsku alebo Poľsku. Cítim to ako svoje poslanie. Matematika nastupuje vtedy, keď reálny svet začíname prepisovať do symbolov. Zjednodušuje komunikáciu s vonkajším svetom," povedal Fečkan.

Mladý vedecký pracovník

V kategórii Mladý vedecký pracovník uspel Daniel Reitzner z Fyzikálneho ústavu SAV za prácu v oblasti kvantových kráčaní a ich využitia pre efektívne kvantové vyhľadávania v grafoch, ako aj v oblasti kvantových meraní a ich nekompatibility.

"Skúmame možnosti, ako využiť kvantové technológie na zlepšenie komunikačných kanálov alebo výpočtových kanálov. Keď napríklad komunikujete s bankou, musíte komunikovať zašifrovane, aby vám nikto nevedel odpozorovať vašu komunikáciu. Deje sa to na základe rôznych protokolov, ktoré sú však prelomiteľné. My sa snažíme za pomoci kvantových technológií spraviť také protokoly, aby tá komunikácia s bankou bola absolútne bezpečná," priblížil Reitzner.

SkryťVypnúť reklamu

Inovátor a technológ roka

Profesor Ľubomír Šooš zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave získal ocenenie v kategórii Inovátor roka za vynikajúce výsledky a prínosy vo výskume, vývoji a návrhu nových progresívnych riešení konštrukčných uzlov, strojov, zariadení a technologických liniek vo výrobnej technike a pri zhodnocovaní odpadov.

V kategórii Technológ roka bol ocenený profesor Pavol Miškovský z Centra interdisciplinárnych biovied Technologického a inovačného parku Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za vývoj nanotechnológií na selektívnu a citlivú detekciu perzistentných organických polutantov vo vodnom prostredí a potravinách potvrdenú ziskom prestížneho medzinárodného grantu.

Za zásluhy v oblasti rozvoja vedy a techniky na báze medzinárodnej spolupráce a za šírenie dobrého mena SR v zahraničí cez projekty medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce v kategórii Osobnosť medzinárodnej spolupráce ocenenie získal profesor Milan Dado zo Žilinskej univerzity v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie výkony

Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka, je vedecká práca na Slovensku v metastabilnej polohe.

"Teraz je vlastne rozhodujúce, kam sa pohneme. Či sa pohneme smerom k vyššej stabilite, a teda naozaj aj k lepším výkonom v európskom, vo svetovom výskumnom priestore alebo sa dostaneme na úroveň menej rozvinutých krajín. Keďže som večný optimista, tak tvrdím, že tendencia a nakoniec aj dnešné ocenenie Vedca roka, a nielen Vedca roka, ale všetky tie ostatné kategórie, dokazujú, že sa to hýbe k vyššej pridanej hodnote," uviedol.

Nad podujatím prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší 16
SkryťZatvoriť reklamu