SME

V Austrálii zahynul najstarší pavúk na svete, mal 43 rokov

Doterajší oficiálny rekord držala 28-ročná mexická tarantula. Austrálsky pavúk ho prekonal takmer dvojnásobne.

Pavúk z podradu vtáčkarov podobný tomu, akého objavili v Austrálii.Pavúk z podradu vtáčkarov podobný tomu, akého objavili v Austrálii. (Zdroj: Wikimedia/CC)

SYDNEY. Najstarší známy pavúk na svete zahynul v Austrálii v úctyhodnom veku 43 rokov. Oznámila to v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych vedcov. Pavúk však podľa nich neuhynul na starobu, ale na osie bodnutie.

Spomínaný pavúk, po latinsky zvaný Gaius villosus, z podradu vtáčkarov, ďaleko prekonal predchádzajúci rekord. Ten držala 28-ročná mexická tarantula, aspoň podľa štúdie publikovanej v časopise Pacific Conservation Biology Journal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objavili ho v roku 1974

Pavúk nazvaný "číslo 16" umožnil vedcom, aby sa dozvedeli viac o správaní sa pavúka, ktorý sa vyskytuje po celej Austrálii vrátane súkromných záhrad.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa nášho názoru je to najstarší exemplár pavúka, ktorý bol sledovaný. Jeho dlhá história nám dovolila dozvedieť sa viac o správaní týchto pavúkov a populačnej dynamike," povedala výskumníčka Leanda Masonová z univerzity v Curtin na západe Austrálie.

"Číslo 16" bolo objavené v roku 1974, keď austrálska špecialistka na pavúky Barbara Yorková Mainová, ktorá má teraz 88 rokov, začala s výskumom vtáčkarov v regióne Wheatbelt na západe krajiny.

Ohrozuje ich človek

"Vďaka Barbarinmu rozsiahlemu výskumu sme dokázali zistiť, že dlhovekosť vtáčkarov je daná ich biologickým cyklom a najmä spôsobom, akým žijú v buši, ich usadenou povahou a ich metabolizmom," dodala Masonová.

Spomínaného pavúka skúmali v prirodzenom prostredí. Samičky vtáčkarov trávia väčšinu svojho života v rovnakej nore a jej blízkosti. Vedci toto miesto označili a pravidelne pozorovali.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum tiež umožnil lepšie pochopiť, ako človek tieto druhy ohrozuje vrátane globálneho otepľovania a odlesňovanie.

Sklípkany zvyčajne žijú päť až dvadsať rokov. Pre ľudí nepredstavujú veľkú hrozbu, ich uhryznutie ale môže byť bolestivé.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu