Odložený prípad, ktorého vyriešenie trvalo 500 rokov. Tak sa dá opísať hľadanie pozostatkov anglického kráľa Richarda III. Na vykopávkach a určovaní identity jeho pozostatkov sa zúčastnila aj britsko-kanadská genetička Turi Kingová, ktorá prednášala v Bratislave na podujatí Týždeň DNA vďaka organizácii British Council.
V rozhovore pre SME prezradila, že vzdialene sú s Richardom III. spriaznení aj poslední kandidáti na amerického prezidenta, známy britský herec a do istej miery takmer každý na svete.
Ako sa z genetičky stane detektívka?

„Mám celkom nezvyčajné vzdelanie. V skutočnosti som začínala s archeológiou a antropológiou na Cambridgeskej univerzite.
Na jednej prednáške som počula o prípade Romanovovcov – rodine, ktorú zabili počas boľševickej revolúcie. Ich pozostatky našli na začiatku 90. rokov v Jekaterinburgu a pri ich identifikácii použili aj analýzu DNA.
Strašne ma to vtedy zaujalo a povedala som si, že sa musím naučiť genetiku. Šla som teda na univerzitu v Leicesteri, kde vyvinuli DNA daktyloskopiu.
V roku 2011 ma kolega z archeológie prizval do projektu hľadania ostatkov kráľa Richarda III. Vtedy mi hovoril: ‚Neboj sa, nikdy ho nenájdeme, zaberie ti to len polovicu pracovného dňa‘.“
A zabralo to len polovicu pracovného dňa?
„Nakoniec nie. Od roku 2011 na projekte ostatkov Richarda III. pracujem neustále. Začínala som tým, že som zabezpečovala pri vykopávkach takzvané čisté prostredie.“
Ako ste začali hľadať kráľa Richarda III.?
„Museli sme najprv rozmýšľať, čo všetko vieme o Richardovi. Bolo to vlastne ako prípad hľadania 500 rokov nezvestnej osoby.