BRATISLAVA. Možnosť narušenia termo-halinnej cirkulácie (vzťah teploty, hustoty a slanosti morskej vody) a následný kolaps Golfského prúdu sú reálnou možnosťou už v priebehu tohto storočia.
Naznačujú to nové poznatky klimatológov. Zatiaľ však nevieme povedať, ako ďaleko (či blízko) sme od takéhoto klimatického zlomu.
Doteraz sa predpokladalo, že po kolapse Golfského prúdu nastane najmä rýchly pokles priemernej teploty v priebehu celého roku. Historické dôkazy však naznačujú, že to bolo inak.
Zdá sa tiež takmer isté, že ľudstvo sa bude musieť pripraviť na výskyt extrémneho počasia biblických rozmerov v Európe aj Spojených štátoch.

Studené zimy, horúce letá
Teplota oceánu v centrálnej časti severného Atlantiku dosahuje v súčasnosti rekordne nízke hodnoty, je najnižšia za posledných najmenej 1600 rokov. Klimatické modely predpokladajú, že tento trend bude pokračovať, pričom pozorované zmeny nastávajú ešte rýchlejšie.
Naposledy došlo k rýchlemu ochladeniu Atlantiku na konci poslednej ľadovej doby pred asi dvanásťtisíc rokmi. Dramatická zmena charakteru počasia však nemusí prísť až po úplnom zastavení Golfského prúdu.