KODAŇ. Holanďania pili víno, Dáni a Litovčania skôr pivo. Často jedli takmer surové, zle uvarené mäso.
Vyplýva to z vedeckej štúdie zverejnenej v časopise Plos One, ktorá sumarizuje výskum niekoľko rokov starých zvyškov stolice vykopanej na miestach starých latrín.
Tím okolo Martina Söa z univerzity v Kodani skúmal najmä genóm vajíčok parazitov, ktoré sa našli v pozostatkoch starých ľudských exkrementov.
Odhaliť tak mohli nielen spôsob, akým sa ľudia v dobe medzi rokmi päťsto pred naším letopočtom a 1700 nášho letopočtu v severnej Európe a na Blízkom východe stravovali, ale tiež to, aké chovali domáce zvieratá.
Preskúmali staré latríny
Tím okolo Martina Söa skúmal staré latríny v Bahrajne, Jordánsku, Dánsku, Holandsku a Litve.

Takzvaným sekvencovaním DNA, ktorým je podľa štúdie možné získať oveľa lepšie výsledky než skúmaním pomocou mikroskopov, objavili vedci vajíčka mnohých parazitov, ktoré sa priživujú aj na ľudskom tele.
Niektoré z identifikovaných parazitov sa prenášajú z človeka na človeka, iné prostredníctvom zvierat, napríklad cez prasatá alebo ryby.
Vedci na základe toho prišli okrem iného k záveru, že ľudia v severnej Európe jedli ryby a bravčové mäso, ktoré bolo prakticky ešte v surovom stave.
Analýza vajíčok tiež ukázala, že ovce, kone, psy a ošípané ľudia chovali ako domáce zvieratá.
Ako lovili a čo jedli
Odborníci skúmali tiež rastlinnú a živočíšnu DNA v ostatkoch exkrementov, ktoré našli na mieste starých latrín.

Na základe tejto analýzy vedci získali informácie o tom, ako naši predkovia lovili a ako sa stravovali.
V Dánsku napríklad v rokoch 1000 až 1400 lovili vráskavce, srny aj zajace a jedli veľa kapusty, pohánku i jačmeň, hrach a ďalšie strukoviny. Zbierali jahody, slivky, hrušky a lesné plody. Ale napríklad zemiaky a mrkva, ktoré sú dnes v Dánsku bežnou súčasťou stravy, sa v analyzovaných vzorkách objaviť nepodarilo.
Podobnú štúdiu v minulom roku urobili aj britskí vedci, ktorí skúmali parazity v zvyškoch stolice starej tisíce rokov. Zisťovali vtedy, akými chorobami trpeli starí Gréci.