BRATISLAVA. Výrazne silnejší, niekoľkonásobne lepšie odoláva vode, menej zaťažuje životné prostredie ako betón. Výskumníci z britskej univerzity v Exeteri objavili nový spôsob výroby najpoužívanejšieho stavebného materiálu na svete.
Nový spôsob sa opiera o grafén, ktorý je jedným z najpevnejších materiálov na svete. Tvoria ho atómy uhlíka a jedna jeho vrstva vyzerá ako včelí plást.
Štúdiu publikovali v magazíne Advanced Functional Material.
Vylepšili vlastnosti betónu

"Prinášame celkom novú možnosť vystuženia tradičného betónu na nanoskopickej úrovni, čo výrazne vplýva na jeho mechanické vlastnosti," vysvetlila pre web Digital Trends spoluautorka štúdie Monica Craciunová z univerzity v Exeteri.
Nový stavebný materiál nazvali graphcrete, teda "grafetón". Slovná hračka vychádza zo spojenia pojmov graphene (grafén) a concrete (betón).
Grafetón vychádza z tradičného betónu. Vedci však už v prvých fázach jeho výroby do zmesi primiešajú grafén, čím sa zmení nielen jeho chemické zloženie na nanoskopickej úrovni, ale aj vlastnosti.
Vedci v štúdii hovoria, že práve na nanoskopickej úrovni sa môžu vlastnosti betónu výrazne vylepšiť.
V porovnaní s bežným betónom je nový materiál výrazne silnejší a odolnejší. Má vyššiu pevnosť tlaku o 146 percent a vyššiu pevnosť v ohybe o takmer 80 percent. Podľa výskumníkov predstavuje dobrú alternatívu pre staviteľov, ktorí chcú postaviť vysoké budovy.

Stavebný materiál má pritom v porovnaní s bežným betónom štyrikrát menšiu priepustnosť vody.
Bol by teda vhodný do oblastí, ktoré často postihnú záplavy.
"Tieto nebývalé vlastnosti sú dôležitým krokom v podporovaní udržateľného, voči prírode prívetivejšieho stavebného priemyslu," píšu výskumníci v tlačovej správe.
Spotrebuje menej materiálu
Nespornou výhodou grafetónu je aj v nízka záťaž na životné prostredie. Znižuje množstvo potrebného výrobného materiálu na kubický meter, pričom si zachová rovnakú silu. Pri výrobe grafetónu sa teda vyprodukuje menej emisií.
"Takmer desať percent svetových emisií uhlíka pripadá na používanie cementu a betónu," upozorňuje Craciunová.
Vedci hovoria, že testované vzorky vyrobili podľa britských a európskych štandardov na testovanie. Nepredstavuje žiadne ohrozenie pre ľudí.