BRATISLAVA. Pre astronómov je to ako Vianoce. S napätím čakali, kým konečne uvidia presné umiestnenie, pohyb, jas a farby takmer viac ako miliardy hviezd v Mliečnej ceste.

"Darček" všetkým astronómom doručili vedci z Európskej vesmírnej agentúry pracujúci so sondou Gaia v stredu počas živého vysielania .
Ich nová mapa Mliečnej cesty vznikla z meraní takmer 1,7 miliardy hviezd. A navyše odhalili pohyb viac ako dvoch tretín z nich.
Vedcom sa podarilo urobiť aj farebnú verziu novej detailnej mapy. Sériu štúdií opisujúcich zozbierané dáta uverejnia v špeciálnom čísle vedeckého časopisu Astronomy & Astrophysics.
Prvú detailnú mapu našej galaxie zo sondy Gaia uverejnili v roku 2016. Vtedy vedci použili dáta z jedného roka meraní, novú mapu tvorili 22 mesiacov. Zväčšenú verziu novej mapy nájdete na tomto odkaze.
Čo vidno na mape Mliečnej cesty
"Keď som prvýkrát dostal tento obrázok, zhasol som doma všetky svetlá a chvíľu som sa naň iba pozeral. Je naozaj nádherný," povedal počas tlačovej konferencie ESA Anthony Brown z univerzity v Leidene, ktorý vedie spracovávanie a analýzu dát zo sondy Gaia. Tá obieha Slnko približne vo vzdialenosti sto miliónov kilometrov od Zeme.
1,7
- Toľko miliárd hviezd pozorovala Gaia a vytvorila z nich mapu Mliečnej cesty a jej priľahlých oblastí.
Mapa galaxie Mliečnej cesty ukazuje celkový jas a farby hviezd, ktoré pracovníci ESA pozorovali od júla 2014 do mája 2016.
Dáta im odhalili jemné, ale dôležité detaily o zložení hviezd v našej galaxii či o tom, ako sa hviezdy pohybujú.
"Pozorovania zo sondy Gaia prehodnocujú základy astronómie," povedal riaditeľ pre vedu z ESA Günther Hasinger.