WASHINGTON. Americká spoločnosť Facebook v utorok zverejnila detailné pravidlá, ktorými sa jej zamestnanci riadia pri mazaní nebezpečného či problematického obsahu na sociálnej sieti.
Používatelia najrozšírenejšej komunikačnej platformy na internete mali doteraz iba strohé informácie o tom, aké obmedzenia platia pre zverejňovanie problematického obsahu ako napríklad užívanie drog, nenávistné prejavy či sexuálne násilie.
Teraz Facebook na svojom webe sprístupnil podrobnejšie pravidlá, ktoré sú aj v slovenskom jazyku.
Môžu protestovať proti odstráneniu
"Na facebooku by ste mali vedieť, kde sme vytýčili červenú čiaru oddeľujúcu to, čo už nie je v poriadku," vysvetlila viceprezidentka firmy Monika Bickertová.
Spoločnosť pravidelne kritizujú vlády a organizácie na ochranu ľudských práv, že nedostatočne obmedzuje prejavy nenávisti a nebráni zneužívaniu sociálnej siete teroristami a páchateľmi sektárskeho násilia.

Nové opatrenia okrem popisu problematických informácií umožňujú používateľom po prvýkrát protestovať proti odstráneniu nežiaduceho obsahu a žiadať vec preskúmať.
Doteraz mohli žiadať o preskúmanie iba v prípade odstránenia celých účtov.
Ak sa odstráni fotografia, video či konkrétny príspevok, v profile používateľa sa objaví tlačidlo so žiadosťou o preskúmanie. Facebook potom obsah preskúma do 24 hodín. V prípade, ak ide o chybu, stiahnutý obsah sa obnoví a nahlasovateľa upozornia.
Bickertová pre agentúru Reuters povedala, že spoločnosť pravidlá pre mazanie nežiaduceho obsahu priebežne mení aj kvôli odporúčaniam viac než stovky expertných organizácií z oblasti boja s terorizmom, zneužívania detí a ďalších. O zmenách vo Facebooku diskutujú každé dva týždne, vysvetlila Bickertová.
"Cenzori" Facebooku pracujú podľa agentúry AP v štyridsiatich jazykoch, nahlásený problematický obsah by väčšinou mali odstrániť do 24 hodín. Formálny časový limit spoločnosť nemá.
Zmazať v krajine, nie globálne
Podrobná verzia interných pravidiel Facebooku má podľa agentúry AP asi 27 strán. Týka sa širokého súboru výrazov a obrázkov, ktoré sociálna sieť vyraďuje. Každá kategória je doplnená detailným komentárom.

Medzi zakázaný obsah napríklad patrí obťažovanie a šikana, hackerské informácie, distribúcia drog, predaj strelných zbraní či návody na samovraždu.
Pravidlá Facebooku nemajú postupy, ktoré by vlády mohli využiť a žiadať odstránenie obsahu porušujúceho zákony v ich krajinách.
V takých prípadoch spoločnosť vyžaduje formálnu písomnú žiadosť, ktorú posúdia firemní právnici.
Obsah, ktorý povoľujú pravidlá Facebooku, ale nie zákony konkrétneho štátu, sa môže zablokovať iba v ňom, no nie globálne, doplnila Bickertová.