BRATISLAVA. Mamuty, leňochody veľké ako slony či obrovské šabľozubé mačky sú len niektoré z veľkých cicavcov, ktoré vyhynuli približne v čase pred dvanásťtisíc rokmi. Každý kontinent sveta mal vtedy v priemere oveľa väčšie živočíchy než dnes.

Vedci dlho hľadali odpoveď, čo mohlo spôsobiť ich vyhynutie. Najnovšia štúdia amerických vedcov naznačuje, že ich smrť mohol spôsobiť človek.
Analýzou vyhynutých druhov počas miliónov rokov zistili, že začiatok vymierania zvierat na kontinentoch približne sedí s časovou osou príchodu ľudí.
Ak bude trend pokračovať, čoskoro zmiznú slony, hrochy a mnohé ďalšie veľké cicavce. O dvesto rokov neskôr sa nielenže zmenší priemerná veľkosť zvierat, ale najväčším suchozemským cicavcom by mohla byť krava.
Úhyn veľkých zvierat by zároveň mohol mať obrovské dôsledky pre ekosystém. Štúdiu publikovali v magazíne Science.
Klíma za to nemohla
Výskumníci vytvorili databázu všetkých suchozemských cicavcov, ktoré na Zemi žili v období od 65 miliónov rokov pred naším letopočtom až doteraz. Časový prierez rozdelili na kúsky po miliónoch a v každom analyzovali vymieranie živočíchov.
Jedno z možných vysvetlení vymierania veľkých živočíchov hovorilo, že úhyn spôsobila zmena klímy. "Počas 65 miliónov rokov sme nenašli žiadny vplyv klímy na vymieranie cicavcov," upozornila pre Scientific American biologička Felisa Smithová.