BRATISLAVA. Geochemici skúmajúci dno oceánu objavili takmer sto chobotníc na mieste, kde by nemali prežiť. Mnohé z nich boli vystresované matky, ktoré strážili kôpky svojich vajíčok.
Chobotnice našli na skalách vytvorených z vychladenej a stuhnutej lávy viac ako sto kilometrov od Kostariky, v asi trojkilometrovej hĺbke.
Z trhlín týchto stuhnutých hornín vychádza teplá voda a práve tá by mala chobotniciam prekážať.
Objav výskumníci opísali v odbornom časopise Deep Sea Research Part I.
Vystresované chobotnice
Hlbokomorské chobotnice zvyčajne žijú v studených vodách.

Vyššie teploty urýchľujú ich metabolizmus a zvyšujú spotrebu kyslíka, ktorú horúca voda nedokáže pokryť.
To sa prejavilo aj na objavených chobotniciach.
Horúca voda na nich aj na vajíčkach zanechala stopy: ružové chobotnice s veľkými očami neznámeho druhu patriace do rodu muusoctopus vyzerali vystresovane a v žiadnom z vajíčok nebolo viditeľné embryo.
Iba jedny vajíčka za život
Prítomnosť stovky chobotníc na nehostinnom mieste naznačuje, že niekde bližšie musí byť lokalita, kde sa chobotniciam darí lepšie.
Zrejme žijú v štrbinách skál, kde je voda studenšia a bohatšia na kyslík. Chobotniciam sa v štrbinách darí až tak dobre, že niektoré jedince bývajú vytláčané na nehostinný okraj štrbín.
"Samičky chobotníc produkujú iba jednu kôpku vajíčok za život," vysvetľuje v tlačovej správe zoologička Janet Voightová, ktorá chobotničie jasle skúmala.
"Aby sa udržala takto veľká populácia, musí tu existovať ešte viac chobotníc, ktoré nahrádzajú umierajúce matky a vajíčka, ktoré sme videli na povrchu skál."
DOI: 10.1016/j.dsr.2018.03.011