SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Sony Xperia XZ2: len zmena dizajnu niekedy nestačí (test)

V Sony stále dokážu vyrobiť vynikajúci smartfón, k dokonalosti čosi chýba.

(Zdroj: Sony)
Sony Xperia XZ2
Páči sa nám:vysoký výkon, pekný dizajn, bezdrôtové nabíjanie
Nepáči sa nám:umiestnenie čítačky, fotoaparát mohol byť lepší
Hodnotenie:8,6
Cena:779 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Produkt na test poskytla spoločnosť Sony

Trvalo dlhých päť rokov, kým sa v Sony konečne dostali k výraznejšej zmene dizajnu svojich prémiových smartfónov. A možno čakali až príliš dlho.

Xperia XZ2 je konečne unikátny prémiový smartfón: je výkonný, pekný, dobre fotí a, bohužiaľ, neustále padá z akéhokoľvek čo i len trochu nerovného povrchu.

Nebezpečný dizajn

Hranatá minulosť značku síce odlišovala od konkurencie, no úprimne, nudila. Z pohľadu súčasnej špičky minuloročné modely pôsobili zastaralo a väčšinou dokázali osloviť len verných fanúšikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnovšia generácia je konečne iná, výrazne krajšia, modernejšia - a pritom stále odlišná od konkurencie. Neženie sa za čo najmenším rámčekom okolo displeja, takže svoje staré zvyky z používania smartfónov nemusíte meniť.

V zástupe modelov ako je iPhone X, Huawei P20 Pro alebo Samsung Galaxy S9 je Sony jednou z mála možností, keď môžete pohodlne držať smartfón aj naležato.

V jednej ruke ho ale držte veľmi opatrne, zaoblený dizajn a telo z pevného skla Gorilla Glass 5 sa totiž šmýka.

A šmýka sa veľmi: či už v suchej ruke, alebo na stole a sedačke. Vyhnite sa preto akémukoľvek nerovnému povrchu, stačí dokonca mierne prudšie posunúť stolík a telefón skončí na zemi.

V Sony tak vytvorili dizajn veľkých kontrastov – smartfón sa drží v ruke veľmi príjemne, je dobre vyvážený a krásny na pohľad. No zároveň vám z tej ruky bude padať a neudrží sa ani na sedačke. Pri kúpe si preto rovno zoberte aj ochranný obal.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrou správou je, že v Sony nezabudli na fotografov a na spodnú časť pravej strany pridali tlačidlo spúšte fotoaparátu. Tento skvelý bonus však kompenzujú nevhodne umiestneným fotoaparátom, ktorý si aj po týždni používania budete mýliť so snímačom odtlačkov prstov.

Pri držaní v ruke je totiž objektív presne tam, kde sa nachádza ukazovák. Kvôli snímaču musia jedinci s dlhšími prstami mierne zmeniť uchytenie smartfónu, s čím je znovu spojené riziko nechceného vypadnutia.

Výkon je špičkový

Nová Xperia je jedným z najvýkonnejších smartfónov na trhu. Čip Snapdragon 845 má osem jadier, výkonnú grafickú časť Adreno 630 a množstvo noviniek zameraných na umelú inteligenciu a spracovanie fotografií a videa.

DSP čip Hexagon 685 síce stále mierne zaostáva za riešením od Apple a Huawei, no v porovnaní s predchádzajúcim čipom v Snapdragone 835 výrobca sľubuje 3-násobný nárast výkonu pri spracovaní obrazu a pri AI úlohách.

Skryť Vypnúť reklamu

Teoretické možnosti čipu však konkrétny smartfón využívať nemusí. Xperia XZ2 by mohla zaznamenať 4K video pri rýchlosti 60 snímok za sekundu, no v skutočnosti túto rýchlosť zvláda len pri Full HD.

Pri nižšom HD rozlíšení naopak prekračuje limity hardvéru, keďže video nahrá pri rýchlosti 120 alebo 960 snímok za sekundu.

Zvyšná hardvérová výbava patrí skôr k lepšiemu priemeru: 4 gigabajty pre operačnú pamäť a 64 pre dáta dnes už nájdeme aj v strednej triede. Rýchla pamäťová karta je povinnou výbavou, hlavne ak plánujete nahrávať video v 4K rozlíšení.

Konzervatívny prístup pri displeji býva dnes skôr výnimkou, preto je nová Xperia snom každého používateľa, ktorému prekážajú zaoblené boky displeja alebo výrez na jeho hornej časti.

Jedinou modernou novinkou je pomer strán 18:9 a Full HD+ rozlíšenie 1080 x 2160 bodov pri 5,7-palcovej uhlopriečke.

Skryť Vypnúť reklamu

OLED displej musíte stále hľadať pri iných výrobcoch, no, úprimne, LCD displej od Sony je špičkou vo svojej kategórii. Je veľmi dobre kalibrovaný, farby sú reálne, kontrast veľmi dobrý a slnečných dní sa určite báť nemusíte.

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie a cenu smartfónu Sony Xperia XZ2 v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Výsledky testov

Xperia XZ2Huawei P20 ProXperia XZ1
AnTuTu
Score261398208218165262
CPU902287129236662
GPU1065027778670656
3D Mark
Sling Shot632332564657
Sling Shot ex.469830003582
PC Mark
Work953986937735
Work 2.0804371876357
Computer vision496549273515
GFX Bench
Car chase3321-
Manhattan off.836450
T-Rex off.151125105

Zaspatý fotoaparát

Z pohľadu čísiel a parametrov je fotoaparát pri novej Xperii miernym sklamaním. Vo svete duálnych fotoaparátov a extréme v podobe Huawei P20 Pro pôsobí Sony nevýrazne – rozlíšenie 19 MPx, svetelnosť f/2.0 a len digitálna stabilizácia obrazu.

Snímač IMX400 ExmorRS nie je úplne nový, v Sony ho použili už pri niektorých produktoch. Pomohli vylepšenia softvéru, DSP čip je vytvorený v spolupráci Sony a Qualcomm, no Xperia XZ2 za súčasnou špičkou aj napriek tomu mierne zaostáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemá vyslovene zlý fotoaparát, no v kritických chvíľach môže byť jeho výstup len priemerný. Najvýraznejším nedostatkom sú spomalené reakcie - len občas, no zvyčajne v ten najnevhodnejší moment.

Pár krát sme totiž od stlačenia spúšte museli čakať aj niekoľko sekúnd, kým sa fotografia uložila. Dúfame, že tento problém firma odstráni s aktualizáciou, keďže DSP čip má k dispozícii vlastnú rýchlu vyrovnávaciu pamäť určenú práve na spracovanie fotografií a videa.

Celý systém fotografovania a nahrávania videa je zatiaľ skvelý len na papieri, v reálnom svete sa skôr či neskôr stretnete s menším problémom. Navyše, nočná fotografia má svoje rezervy, hlavne ak by ste mali v druhej ruke na porovnanie najnovší model od Apple, Samsungu alebo od Huawei.

Výrobca láka aj na kombináciu HDR displeja a HDR záznamu videa. Výsledok je vynikajúci, avšak len v prípade prezerania obsahu na HDR televízore, monitore, alebo priamo na obrazovke smartfónu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšok neuvidí žiadne zlepšenie, v skutočnosti môže byť takýto záznam na bežnej obrazovke ešte horší.

Navyše, spojenie 4K rozlíšenia a HDR záznamu očividne vyťaží hardvér smartfónu naplno, keďže zobrazenie pri nahrávaní nie je úplne plynulé a rýchlosť záznamu je len filmových 24 snímok za sekundu.

Čistý systém tu nečakajte

Systém Android 8.0 dostal od Sony niekoľko grafických a softvérových úprav. Agresívny prístup je našťastie minulosťou, takže si na doplnky a vzhľad systému zvyknete behom prvého dňa používania.

Úpravy neobťažujú, akurát budete musieť akceptovať inak usporiadané položky v nastaveniach a odlišný prístup pri aktualizáciách systémových aplikácií.

Tých našťastie nie je veľa, rovnako bol výrobca skromnejší pri inštalácii doplnkových programov. Ihneď po prvom spustení objavíte povinnú výbavu od Google, Amazonu a ochrancu v podobe AVG Protection.

Skryť Vypnúť reklamu

Chválime systém upozornení, keď sa na chvíľu rozsvieti obrazovka v špeciálnom čiernobielom režime a zobrazí všetky nové udalosti.

Určite si nájdite hodinku pre potulky nastaveniami, je ich tu totiž viac, než obvykle. Okrem klasického bonusu v podobe úpravy teploty farieb po západe slnka sú zaujímavé profily, ktoré sa automaticky aktivujú v určitých situáciách.

Napríklad v nastavený čas sa automaticky aktivuje tichý režim, upraví nastavenie farieb a zmení systém nabíjania tak, aby batérii neprekážala ani celá noc v nabíjačke. Podobných scenárov si môžete vytvoriť niekoľko, od práce až po cestovanie v hromadnej doprave.

Zaujímavý je prístup k nabíjaniu, keď máte k dispozícii špeciálny režim Battery Care. Vtedy systém upravuje nabíjanie tak, aby batéria smartfónu bola nabitá čo najmenej času nad 90 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavne pre fanúšikov značky

Xperia XZ2 je zaujímavý smartfón, ktorý sa ako jeden z mála nedrží všetkých najnovších trendov. Svoje miesto v kategórii prémiových modelov si aj napriek tomu zaslúži, veď minimálne po stránke výkonu a dizajnu patrí medzi súčasnú špičku.

A že mu chýba moderný výrez na vrchnej časti displeja a na zadnej strane na nás pozerá len jeden objektív fotoaparátu? Ak nepatríte do skupiny obdivovateľov najnovších trendov, nemáte byť prečo nespokojní.

Nová Xperia je jedným z mála smartfónov, ktorého používanie je také príjemné, že mu dokážete odpustiť tých pár prehreškov voči najlepšej konkurencii. Jedinou výraznejšou prekážkou pri kúpe tak môže byť fotoaparát.

Niežeby bol zlý, no pri priamom porovnaní so súčasnou špičkou v niektorých oblastiach mierne zaostáva a k celkovému víťazstvu mu nepomôže ani 4K video s HDR.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri cene mierne pod hranicou 800 eur je Xperia XZ2 veľmi dobrým prémiovým smartfónom, na jednoznačné víťazstvo však nestačí.

Tu si budete musieť priplatiť za novinku XZ2 Premium, ktorá ponúkne duálny fotoaparát a displej s 4K rozlíšením.

Parametre

Čip: Snapdragon 845
Výkon: 4 x 2,7 GHz + 4 x 1,7 GHz
Grafika: Adreno 630
Pamäť: 4 GB
Dáta: 64 GB
Displej: 5,7“, IPS, 1080 x 2160, HDR
Komunikácia: GPS, NFC, LTE, BT 5.0, Wi-Fi 5G
Foto: 19 MPx s f/2.0, 4K video pri 30 fps
Batéria: 3180 mAh
Hmotnosť: 198 g
Systém: Android 8.0

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Sony

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Android
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.