Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Nasledujúca optická ilúzia ukáže, ako postupne stratíte schopnosť vnímať farby. Zverejnili ju na sieti Reddit.
Ak zameriate svoj pohľad na jeden jediný bod na obrázku, bunky v oku citlivé na svetlo si zvyknú na nemenné rozmazané pozadie - a prestanú naň byť citlivé. Farby v okolí zakrátko zmiznú a okolie vyplní farba pozadia. Tento fenomén sa volá Troxlerov efekt.
Niečo podobné vysvetľuje, prečo si cez deň nevšimnete, že pod očami máte stále nos.

Chyby mozgu
Optické ilúzie sú chyby, ktorých sa náš mozog dopúšťa pri interpretácii vnemov. Vznikajú aj preto, ako sa vyvinul náš zrak.
To, čo vidíme, vychádza z reakcie neurónov v mozgu na svetlo, ktoré dopadá na sietnicu. Neuróny zároveň zachytávajú mnoho ďalších informácií, ako napríklad pohyb, farbu, vzdialenosť, tvar či veľkosť.
Náš mozog si musí všetky informácie usporiadať a ponúknuť nám najlepší odhad toho, čo je pred nami. Občas však zlyháva a najviac to ukazujú optické klamy.
Ebbinghausova ilúzia (tiež známa ako Titchenerove kruhy) ukazuje dva oranžové kruhy obklopené raz menšími, raz väčšími kruhmi. Rozdielna veľkosť spôsobuje, že inak rovnaké oranžové kruhy sa zdajú rozdielne.
V roku 2014 ilúziu rozpohybovali do dynamickej verzie, ktorá ešte viac ukazuje, ako veľkosť okolia ovplyvňuje vnímanie.
Ilúzia pohybu
Nasledujúci optický klam zase vyhral cenu za najlepšiu ilúziu v roku 2016.
Ukazuje malé krútiace sa guľôčky, ktoré postupne vytvárajú obrazce.
Aj keď v skutočnosti sa guľôčky nepohybujú žiadnym smerom, ich otáčanie spôsobuje dojem, že sa pohybuje celý štvorec, stĺpy či riadky.