BRATISLAVA. Takmer 30 kilogramov plastov našli výskumníci v žalúdku mŕtvej veľryby, ktorú vyplavilo na juhovýchode Španielska koncom februára.
Pitva desaťmetrového samca vorvaňa tuponosého odhalila plastové tašky, časti povrazov a rybárskych sietí a kanister.
Podľa expertov veľryba zomrela preto, že plast zablokoval tráviacu sústavu a živočích nebol schopný ho vyvrhnúť. Spôsobil mu infekciu brušnej dutiny, čo nakoniec viedlo k smrti.
Loading
...
Desaťmetrový mŕtvy vorvaň vážil iba šesť ton. Dospelý samec priermerne dorastá do veľkosti šestnásť metrov a má hmotnosť 41 ton.
Vorvane sa živia najmä kalmármi, chobotnicami a živočíchmi z morského dna. Patria medzi ohrozené živočíchy, na ich lov je vydaný zákaz.

Murcijský región na juhovýchode Španielska, kde veľrybu vyplavilo, spustil verejnú kampaň, ktorou chce upozorniť na rastúci problém plastov v svetových moriach a zastaviť vyhadzovania odpadkov na plážach a do mora.
Morskí biológovia podľa agentúry Reuters odhadujú, že v roku 2050 by hmotnosť plastov v oceánoch mohla byť vyššia než hmotnosť všetkých rýb.
Zvieratá môžu v plastoch uviaznuť, alebo ich prehltnúť, čo spôsobí ich smrť. Trojročný výskum v marci ukázal, že najväčší zhluk odpadkov v oceáne obsahuje šesťkrát viac plastu, než sa odhadovalo.
Veľká pacifická odpadková škvrna je tak tridsaťdvakrát väčšia ako Slovensko.