BRATISLAVA. Viac ako desať rokov pátrali archeológovia v saudskoarabskej púšti po stopách, že pravekí ľudia tadiaľ prešli, keď sa rozpŕchli do sveta. A teraz na ne narazili.

Podarilo sa im nájsť skamenelinu časti ľudského prsta, ktorá pochádza z obdobia prinajmenšom pred 85-tisíc rokmi. Prostredný článok prsta by tak mohol byť najstaršou priamo zdokumentovanou skamenelinou moderného ľudského druhu, ktorú našli v Arábii.
Objav sa zároveň pridáva k ďalším nedávnym dôkazom, že moderní predkovia ľudí opustili africký kontinent ešte skôr než pred 60-tisíc rokmi a že na svojej púti do sveta prechádzalli touto oblasťou.
Štúdiu publikovali v magazíne Nature Ecology & Evolution.
Na ceste z Afriky
Pri predošlých vykopávkach vo vnútrozemí Saudskej Arábie vedci objavili nástroje, ktoré kedysi mohli používať ľudia, no až doteraz nenašli ich pozostatky. Výskumníci na článok prsta narazili v usadeninách v nálezisku Al Wusta v púšti Nafúd. Na tomto mieste sa v dávnej minulosti nachádzalo jazero.

Klíma v oblasti sa vtedy líšila od dnešnej, namiesto púšte ju pokrýval zelený porast a výdatné dažde udržiavali jazerá. Oblasť obývali aj mnohé zvieratá vrátane blízkych predkov dnešných hrochov.
Článok prsta mal dĺžku viac ako tri centimetre a zrejme pochádza z prostredníka. Nedá sa však určiť, z ktorej ruky pochádzal, či patril mužovi, alebo žene, ani vek, v ktorom zomreli.