BRATISLAVA. Teploty pod mínus dvadsať stupňov, takmer bez slnečného svetla. Tak by mohla znieť súčasná predpoveď počasia pre Antarktídu. No nemeckí vedci sa v týchto dňoch pochválili úrodou zeleniny, ktorú sa im podarilo vypestovať v experimentálnom skleníku.

Prvú úrodu tvorilo 3,6 kilogramu šalátu listového, osemnásť uhoriek a sedemdesiat reďkoviek. Rastliny neohrozili ani zlyhania systémov či jedna z najsilnejších búrok v oblasti za viac ako rok.
Zeleninu sa v laboratóriu EDEN-ISS podarilo vypestovať za niekoľko týždňov od zasiatia v polovici februára bez akejkoľvek pôdy, pesticídov či denného svetla. Výskumníkom prišla úroda akurát včas, pretože ich posledná dodávka z konca februára sa im už minula.
Vedci využili obnoviteľný systém kolobehu vody a živín, čomu prispôsobovali aj LED osvetlenie a množstvo oxidu uhličitého v miestnosti.
"Za posledné týždne sme sa veľa naučili o sebestačnom pestovaní rastlín. Ukázalo sa, že Antarktída je pre náš výskum ideálnym skúšobným terénom," povedal pre web Deutsche Welle projektový manažér Daniel Schubert.
Všetky zasadené rastliny vrátane rajčiakov, paprík a byliniek ako bazalka, petržlenová vňať či koriander, sa podarilo úspešne vypestovať. Ďalšie úrody, ktoré očakávajú v máji, by mali priniesť štyri až päť kilogramov zeleniny týždenne.
Aj keď si astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS pestujú vlastnú listovú zeleninu už niekoľko rokov, tento projekt sa zameria na rozmanitejšie pole zeleniny, ktoré by sa dalo pestovať v extrémnych podmienkach či problémových oblastiach nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre.
Vedci sa teraz pokúšajú vypestovať aj jahody, na tie si však budú musieť ešte počkať.
Loading
...