SME

Šalát, uhorky, reďkovky. V Antarktíde ich vypestovali bez slnka i pôdy

Špeciálny skleník testuje budúce pestovanie plodín na vesmírnych misiách.

Nemeckým vedcom sa v Antarktíde podarilo vypestovať šalát, uhorky, či reďkovku bez slnečného svetla i pôdy.Nemeckým vedcom sa v Antarktíde podarilo vypestovať šalát, uhorky, či reďkovku bez slnečného svetla i pôdy. (Zdroj: Bruno Stubenrauch)

BRATISLAVA. Teploty pod mínus dvadsať stupňov, takmer bez slnečného svetla. Tak by mohla znieť súčasná predpoveď počasia pre Antarktídu. No nemeckí vedci sa v týchto dňoch pochválili úrodou zeleniny, ktorú sa im podarilo vypestovať v experimentálnom skleníku.

Prečítajte si tiež: Najhlbší ponor pod Antarktídou ukázal dno plné života Čítajte 

Prvú úrodu tvorilo 3,6 kilogramu šalátu listového, osemnásť uhoriek a sedemdesiat reďkoviek. Rastliny neohrozili ani zlyhania systémov či jedna z najsilnejších búrok v oblasti za viac ako rok.

Zeleninu sa v laboratóriu EDEN-ISS podarilo vypestovať za niekoľko týždňov od zasiatia v polovici februára bez akejkoľvek pôdy, pesticídov či denného svetla. Výskumníkom prišla úroda akurát včas, pretože ich posledná dodávka z konca februára sa im už minula.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci využili obnoviteľný systém kolobehu vody a živín, čomu prispôsobovali aj LED osvetlenie a množstvo oxidu uhličitého v miestnosti.

"Za posledné týždne sme sa veľa naučili o sebestačnom pestovaní rastlín. Ukázalo sa, že Antarktída je pre náš výskum ideálnym skúšobným terénom," povedal pre web Deutsche Welle projektový manažér Daniel Schubert.

Všetky zasadené rastliny vrátane rajčiakov, paprík a byliniek ako bazalka, petržlenová vňať či koriander, sa podarilo úspešne vypestovať. Ďalšie úrody, ktoré očakávajú v máji, by mali priniesť štyri až päť kilogramov zeleniny týždenne.

Aj keď si astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS pestujú vlastnú listovú zeleninu už niekoľko rokov, tento projekt sa zameria na rozmanitejšie pole zeleniny, ktoré by sa dalo pestovať v extrémnych podmienkach či problémových oblastiach nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci sa teraz pokúšajú vypestovať aj jahody, na tie si však budú musieť ešte počkať.

Antarktída

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


26
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu