BRATISLAVA. Tí, ktorí už oslávili päťdesiatku, by si mali lepšie strážiť svoje financie. Vyplýva to zo štúdie amerických vedcov. Píšu v nej, že ľudia v strednom a pokročilejšom veku, ktorí náhle stratia podstatnú časť majetku, môžu zažiť šok. Okrem dramatickej devastácie životnej úrovne im prináša aj podstatné zvýšenie rizika predčasnej smrti.
Vedci súčasne upozornili, že toto riziko prekračuje hranice sociálno-ekonomických skupín a nezohľadňuje ani množstvo peňazí, ktoré človek mal a o ktoré prišiel. Týka sa viac-menej všetkých Američanov v strednom a vyššom veku. A zrejme nielen ich. Štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise Journal of the American Medical Association, je založená na výskume, ktorý prebiehal dvadsať rokov.

Bez peňazí a bez perspektívy
Samozrejme, výrazná finančná strata je nepríjemná v každom veku. Mohol by o tom rozprávať nejeden mladý gambler, nech už sa venuje automatom, alternatívnym menám, alebo hrá radšej na burze či v stávkovej kancelárii. S pribúdajúcimi rokmi sa však čoraz rýchlejšie zužuje horizont, v ktorom môže človek stratu ešte nahradiť.
Pretrvávajúci stres, spojený s pesimistickými vyhliadkami na obdobie, keď príde naozajstná staroba, sa tak môže výrazne podpísať na zdravotnom stave. Dôsledky sú podobné ako v prípade skutočných zdravotných problémov.