Poradíme vám, ako si vybrať správny televízor

Jednoducho a zrozumiteľne aj pre tých, ktorí svoj posledný televízor kupovali v minulom tisícročí.

(Zdroj: Panasonic)

Naše prvé odporúčanie je jednoduché – kúpte si tak veľký televízor, ako len môžete. Dnes už totiž nenájdete dobrý televízor s uhlopriečkou menšou ako 40 palcov.

Výbava a funkcie týchto malých modelov len odzrkadľujú záujem a potreby zákazníkov, svoje miesto si totiž nájdu len ako doplnok do kuchyne, spálne, či veľmi malých izieb.

Jednotný vzorec pre výpočet optimálnej uhlopriečky neexistuje, každý výrobca má svoj a aj tu záleží od zdroja signálu a presného modelu televízora. Pri 40-palcových modeloch je minimálna vhodná vzdialenosť už 1,5 metra, pri troch metroch je táto veľkosť vhodná len pre občasného diváka.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kúpte si čo najväčší televízor, aký môžete. Moderné technológie váš zrak nekazia a obraz v jemnom 4K rozlíšení je ostrý aj pri vzdialenosti menšej ako dva metre.

Bežný panelákový byt zvládne omnoho väčšie uhlopriečky, odmerajte si preto vzdialenosť od sedačky až po miesto určené pre televízor. Pri dvoch metroch pokojne siahnite po 50-palcovom modeli a na 65-palcového obra sa môžete pozerať už z troch metrov.

Ak si trúfate, pokojne zaveste televízor na stenu. Len si dajte pri výbere konzoly pozor, aby bola vhodná na váš nový televízor a zvládla jeho hmotnosť.

Dôležitá je aj konečná vzdialenosť televízora od steny. Pri niektorých konzolách zostanú ledva dva centimetre priestoru. Ak kúpite televízor s konektormi umiestnenými priamo na zadnej strane, môžete mať ťažkosti pri zapájaní káblov.

LED, OLED, alebo QLED?

Je lepšie kúpiť si klasický LED televízor, alebo radšej investovať do OLED, či QLED od Samsungu? Neznáme skratky, ktoré majú veľký dopad na výslednú kvalitu obrazu.

Jednouchá odpoveď na túto otázku neexistuje, je závislá od vášho rozpočtu a využitia televízora. Stále je najrozšírenejšia technológia LCD, ktorá je použitá pri LED televízoroch a je základom aj pre QLED.

Pri LCD / LED televízoroch je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, pri OLED technológii produkuje svetlo každý bod samostatne. Rozdiel môže byť obrovský hlavne ak porovnáme základný LCD televízor s prémiovým OLED modelom.

Tie najlacnejšie LCD televízory majú totiž úplne základný typ podsvietenia, umiestnený na bokoch obrazovky. Kvôli nemu vznikajú problémy s rovnomernosťou podsvietenia smerom k stredu obrazovky a pri tých najhorších časom aj rôzne svetlejšie miesta.

OLED televízory majú špičkový obraz, cenovo sú pre bežného človeka stále nedostupné. Výrobcovia ale dokážu aj s LED technológiou dosiahnuť vynikajúcu kvalitu obrazu.

Kvalitné LED televízory si pomáhajú takzvaným lokálnym podsvietením. Pri ňom je bočné osvetlenie nahradené sieťou LED diód na celej ploche za displejom. Každá z diód následne svieti podľa práve zobrazeného obrazu.

V tomto smere víťazí OLED, keďže má pod kontrolou každý jeden bod obrazovky a dokáže ho aj úplne vypnúť. Čierna je skutočne čiernou a pri nočnom pozeraní tmavých scén je výsledný obraz neporovnateľne lepší oproti bežnej LED technológii.

Pri kontraste OLED ale jednoznačne nevíťazí, rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom na obrazovke totiž klasické LED televízory stále zvládajú veľmi dobre.

4K rozlíšenie je dôležité

V súčasnej ponuke televízorov nájdete modely s trojicou rozlíšení. Tie najlacnejšie a najmenšie modely majú HD rozlíšenie 1366 x 768 bodov. Do kuchyne alebo spálne stačia, náročný divák si musí priplatiť.

Dôležitá otázka je, či si kúpi televízor s Full HD, alebo jemným 4K (UHD) rozlíšením. Pokiaľ vám to financie dovolia, určite siahnite po modeli so 4K rozlíšením. Televízor si totiž nekupujete na jeden rok, očakávaná životnosť je aspoň päť rokov.

Naše televízie a káblovky síce zatiaľ žijú v HD svete, no je jednoduché dostať sa k 4K obsahu. Dostupný je napríklad Netflix, množstvo videí na YouTube, UHD Blu-ray disky v obchodoch a s týmto rozlíšením si rozumejú aj nové herné konzoly.

Televízory s Full HD rozlíšením výrobcovia odsúvajú na druhú koľaj. Preto ak televízor nie je vo vašej domácnosti len zvukovou kulisou, investícia do dobrého 4K modelu sa vám vyplatí.

Navyše cena už nie je veľkou prekážkou, výrobcovia už vysoké rozlíšenie nepovažujú za prémiovú funkciu. Full HD je dnes už skôr upozornením na funkčne priemerne vybavený model.

Okrem označenia 4K / UHD môžete pri novom televízore natrafiť aj na skratku HDR. Táto technológia je založená na zvýšení dynamického rozsahu, takže obraz má v porovnaní s tými klasickými vyšší kontrast a jas.

Znamená to, že východ slnka bude oslnivý a pri kontrastných scénach vám neunikne žiadny detail. Aj v tomto prípade je najväčším problémom zdroj adekvátneho signálu, takže sa pripravte na mesačné predplatné za Netflix, alebo kúpu UHD Blu-ray diskov.

Koľko HDMI konektorov bude stačiť?

S novým televízorom na vás čakajú nové problémy, ako napríklad kam zmizol slúchadlový výstup a ako si pripojím svoj starý DVD prehrávač? Prehistorické konektory skončili na smetisku dejín a vy sa s tým musíte zmieriť.

Mohutný Scart konektor na modernom televízore len tak ľahko nenájdete, vlastne väčšina analógových prepojení je už minulosťou. Pre bežnú domácnosť žiadny problém, k špecifickým zariadeniam si ale budete musieť dokúpiť špeciálne redukcie.

Ak sa však pozriete okolo seba, tak už pár rokov nenájdete nič, čo by nekomunikovalo digitálne. Či už sú to smartfóny, digitálne fotoaparáty, Blu-ray prehrávače, alebo herné konzoly.

Dobrý televízor by mal mať aspoň jeden USB a tri HDMI konektory. Pri 4K modeloch vyžadujte, aby všetky HDMI konektory dokázali spracovať aj 4K rozlíšenie.

Pri výbere sa preto zamerajte na typy konektorov a ich počet. Najlacnejšie modely šetria na každom mieste a osamotená dvojica HDMI konektorov vám neskôr môže spôsobiť problémy.

Dobrý televízor by mal mať aspoň tri HDMI konektory, v prípade 4K televízor vo verzii, ktorá dokáže preniesť 4K obraz. USB konektory nie sú tak dôležité, vo väčšine prípadov si vystačíte s jedným.

Klasický zvukový výstup pre slúchadlá nie je bežnou výbavou, už pri strednej triede televízorov ho výrobcovia nahrádzajú bezdrôtovou technológiou Bluetooth. S týmto obmedzením by mali počítať majitelia špeciálnych slúchadiel pre slabšie počujúcich.

Dobrý televízor vám nahradí aj digitálny prijímač, stačí totiž, ak je vybavený slotom pre CA modul a káblovým tunerom. Ušetríte miesto v poličke, znížite si spotrebu energie a na stole budete mať o jedno diaľkové ovládanie menej.

Smart TV je zbytočnosť

Televízory sú inteligentné už niekoľko rokov, no stále svojimi funkciami nedokázali zaujať. Ponuka aplikácií je slabá, aktualizácie len občasné a väčšina modelov má slabý hardvér a veľmi zlú softvérovú optimalizáciu.

Z pôvodného zámeru dokonalých multimediálnych centier zostala len doplnková funkcia, po ktorej siahne zlomok používateľov. Niet sa im čo čudovať, veď počasie si rýchlejšie pozrieme na smartfónoch a prehliadanie webových stránok na televízore je len pre pevné nervy.

Rôzne aplikácie a hry pre deti sú len marketingovým lákadlom. Smart funkcie nie sú pri televízore veľmi dôležité, nakoľko ich môžete nahradiť malou krabičkou za pár eur.

Zaujímavé sú jedine aplikácie určené na prehrávanie multimediálnych súborov, prípadne služby typu Netflix a HBO Go. Ich pomalá rýchlosť a absencia častých aktualizácií nakoniec aj tak spôsobí, že ich prestanete používať, alebo si kúpite malú čínsku krabičku s Android TV za 30 eur.

Ak sa predsa len rozhodnete využiť televízor aj ako multimediálny prehrávač, vyskúšajte si ho pred kúpou naživo priamo v kamennom obchode. Pomalé reakcie a problémy pri bežných typoch súborov totiž existujú aj v roku 2018.

V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Prehľadná ponuka v slovenskom jazyku, nastavenia s jednoduchým vysvetlením, či prvotné nastavenie, pri ktorom hneď vidíte vplyv vašej voľby. Televízor nemá byť kusom zložitej techniky, ale spoločníkom aj pre bežného používateľa.

Kde sú 4K filmy?

Najjednoduchší a zároveň aj najdrahší spôsob, ako pozerať filmy vo vysokom rozlíšení, je kúpa moderného Blu-ray prehrávača. Bohužiaľ, ceny za modely s podporou UHD / 4K diskov sú vysoké a pod 200 eur nájdete len akciové, prípadne výbehové kusy.

Filmy na Blu-ray nosičoch si bez problémov kúpite aj na Slovensku, samozrejme vo väčšine prípadov len s Českým dabingom, alebo v originálnom znení s titulkami. Cena sa pohybuje mierne nad 30 eur, pričom v obale nájdete okrem UHD verzie aj klasický Blu-ray.

Vysoké 4K rozlíšenie využijú aj majitelia moderných herných konzol od Microsoftu a Sony. V prípade Microsoftu si okrem hier aj 4K Blu-ray film.

Najjednoduchšie a najlacnejšie sa k 4K obsahu dostanete cez streamovacie služby typu Netflix, alebo YouTube. Filmy vo vysokom rozlíšení ponúka aj Apple, tu ale potrebujete krabičku Apple TV, ktorá nie je práve najlacnejšia.

Multimediálne krabičky s Androidom kúpite výrazne lacnejšie, v čínskych online obchodoch sa dajú zohnať už za niekoľko desiatok eur. Nečakajte, že budú dostávať pravidelné aktualizácie a nečakajte, že sa výrobca vôbec zapodieva ich bezpečnosťou.

Skutočne dobrých multimediálnych boxov s Androidom je len niekoľko. Funkčne zaujímavý je Nvidia Shield, čo je vynikajúci prehrávač a herná konzola v jednom, navyše s nízkou spotrebou elektrickej energie. Výrobca tu totiž ponúka aj gamepad a platenú službu na streamovanie hier.

Odporúčané produkty:

Samsung UE49MU6402

Cenovo dostupný kvalitný 4K televízor, vhodný aj do menších izieb. Samsung svoju sériu MU6400 vyrába aj v menších uhlopriečkach, konkrétne od 40 až po 65 palcov. Za ten najmenší zaplatíte necelých 600 eur, za najväčší až 1300.

Naše odporúčanie má 49-palcová verzia, vhodná do kompaktnejšej obývacej izby, alebo spálne. Menšie uhlopriečky tu automaticky neznamenajú ochudobnené funkcie, tento televízor má bohatú výbavu a veľmi dobrý obraz.

Nechýba HDR technológia, upravenú verziu lokálneho podsvietenia či dopočítavanie obrazu, keďže obrazovka má základnú frekvenciu len 50 Hz. HDMI obrazové vstupy sú tri, všetky verzie 2.0.

Na televízore ale nehľadajte klasický výstup na slúchadlá. Nahradila ho bezdrôtová technológia Bluetooth. Hráčov poteší integrovaný Steam Link, ktorý umožňuje hranie hier na televízore priamo z vášho herného počítača aj bez pripojených káblov.

+ množstvo funkcií, Steam link, dobrý obraz
- len 50 Hz panel
Cena: 689 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Sony Bravia KD-55XE7005

Známa značka, veľká uhlopriečka a všetky moderné technológie. Séria 4K televízorov XE70 nie je horúcou novinkou, no pri aktuálnej cene len niečo cez 700 eur za 55-palcovú verziu je veľmi zaujímavá.

Obraz pritom nie je vôbec zlý, len nesmiete mať prehnané očakávania. Veľký 4K HDR televízor za 700 eur totiž nemôže byť úplne dokonalý a pripravte sa na pár drobností, ktoré mu budete musieť odpustiť.

Obrazovka pri zobrazení HDR obsahu zaostáva za prémiovými modelmi, pri rýchlych scénach sa stráca ostrosť a pri nočnom pozeraní tmavých scén si môžete všimnúť aj nie úplne rovnomerné podsvietenie.

Televízor je dobrou voľbou aj pre majiteľov moderných herných konzol, primárne tých s PlayStation 4 Pro. Nízke oneskorenie ocenia hlavne milovníci akčných hier.

+ 4K HDR, dobrý obraz, veľká uhlopriečka, cena
- priemerné HDR
Cena: 719 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Philips 65PUS6412

Veľká obrazovka s vysokým rozlíšením, množstvo technológií pre vylepšenie obrazu a zaujímavá cena. Philips si za svoj dobrý 4K HDR televízor v 65-palcovej uhlopriečke pýta len 1200 eur, čo nie je veľa.

Navyše stále ako jediný výrobca na trhu má televízory vybavené technológiou Ambilight, teda LED osvetlením po bokoch televízora. To v reálnom čase mení farby na základe obrazu, čím výrazne spríjemňuje večerné a nočné sledovanie filmov.

Séria televízorov 6400 síce patrí do nižšej strednej triedy a nie je úplne najnovšia, no má veľmi dobrú výbavu. Obrazovka má zjednodušenú verziu lokálneho podsvietenia pre lepší výsledok pri kontrastných scénach.

Silnou stránkou televízorov Philips sú funkcie pre vylepšenie obrazu, ktoré majú význam aj pri dobrom zdroji signálu. Príjemne pôsobí aj zvýšenie plynulosti obrazu funkciou Natural Motion. Zástancovia filmového pocitu si ju našťastie môžu stále vypnúť.

+ uhlopriečka, Ambilight, funkcie pre vylepšenie obrazu
- len 50 Hz panel
Cena: 1199 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Samsung QE55Q7F

QLED televízory od Samsungu sú niekde na polceste medzi bežnou LED technológiou a prémiovým OLED. Označenie QLED je mätúce, no tieto televízory majú skutočne vynikajúci obraz s vyšším jasom. Na druhú stranu sú oproti OLED hrubšie a stále trpia určitými neduhmi LCD technológie.

Séria Q7F nie je v ponuke Samsungu najvyššou QLED kategóriou, no aj tak má nadpriemernú výbavu a vynikajúci obraz. Nechýbajú funkcie na vylepšenie HD signálu, akčné scény sú plynulejšie a základná frekvencia panelu je 100 Hz.

Na televízore nenájdete žiadne bežné konektory. V balení je totiž externá krabička, obsahujúca štyri HDMI konektory, tri USB, CI slot a anténne vstupy. Šikovné riešenie, ktoré oceníte hlavne pri montáži na stenu.

Televízor si môžete kúpiť v štyroch veľkostiach, od 49 až po 75 palcov. Cenový rozdiel medzi nimi je veľký, kým za najmenšiu verziu zaplatíte necelých 1300 eur, tak za 75-palcové monštrum si výrobca pýta vyše 3800 eur.

+ vynikajúci obraz, dizajn, množstvo funkcií
- vysoká cena
Cena: 1649 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Panasonic TX-55EZ950E

Má veľkú obrazovku, OLED technológiu, THX certifikáciu a je vyrobený v Českej republike. Firma sa chváli, že svoju sériu televízorov 4K PRO HDR dolaďuje priamo v Hollywoode, aby poskytovala kvalitu obrazu vernú vízii filmárov.

Výrobca preto televízor vybavil špeciálnym čipom Studio Colour HCX2, ktorý v reálnom čase upravuje farby, kontrast a úroveň čiernej farby.

Podpora moderného 4K rozlíšenia je doplnená o viacero formátov HDR, vrátane špeciálneho formátu vyvinutého spoločnosťou BBC pre televízne vysielanie. K televízoru môžete pripojiť až štyri zariadenia, všetky HDMI vstupy podporujú HDCP 2.2 a 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu.

Za prémiový 4K HDR televízor si Panasonic pýta dve tisícky pri 55-palcovej uhlopriečke, za ďalšiu tisícku si domov odnesiete obrovskú 65-palcovú verziu. Aj do bežnej obývačky odporúčame väčšiu verziu, samozrejme len ak máte zdroj obrazu v jemnom 4K rozlíšení.

+ vynikajúci obraz, THX certifikácia, dizajn
- vysoká cena
Cena: 2099 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 2. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 3. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 4. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať
 5. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 6. Najužitočnejšia appka
 7. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 8. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 9. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 10. Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady
 1. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 2. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 3. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 4. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať
 5. Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár
 6. DEXIS SLOVAKIA má nového generálneho riaditeľa
 7. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 8. Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC
 9. Cestárske kariérne dni 2018 na SvF
 10. Najužitočnejšia appka
 1. Do boja s plastovým odpadom na Slovensku vstúpil prvý reťazec 19 182
 2. Najužitočnejšia appka 15 779
 3. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur 13 652
 4. V O2 to s dátami poriadne prehnali 10 025
 5. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 316
 6. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej 8 693
 7. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu 7 149
 8. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách 5 792
 9. Čerstvosť je o správnom skladovaní. Reportáž zo skladu Kauflandu 5 130
 10. Zmenky a dlhopisy s fixným výnosom 5 – 6,6 % p.a. 2 630

Téma: Samsung


Článok je zaradený aj do ďalších tém Samsung, Sony

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Remišová: Ak Imrecze nevedel postrážiť finančnú správu, ako mu môžeme zveriť rozpočet?

Všetky alternatívy sú pri prezidentskom kandidátovi otvorené.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Vlaky na Slovensku horia, a bude sa to opakovať

Čo sa deje v slovenských železniciach.

Stĺpček Jakuba Fila

Súzvuk Fica a Pellegriniho môže začať lámať Imrecze

Dvojvládie Smeru prenasleduje odkaz Radičovej vlády.

ŠPORT

Na slovenské zápasy si lístky už oficiálne nekúpite

Bojovali proti priekupníkom. Doplatili na to fanúšikovia.

Neprehliadnite tiež

PODCAST ZOOM

Zoom: Rusi mu vyplienili majetok, dostal náhradu

Ako žil matematický génius Leonhard Euler.

Ste priemerný či príkladný? Opísali štyri nové typy osobnosti

Spoločnosti prospievajú príkladní ľudia.