Poradíme vám, ako si vybrať správny televízor

Jednoducho a zrozumiteľne.

(Zdroj: Philips)

Naše prvé odporúčanie je jednoduché – kúpte si taký veľký televízor, ako len môžete. Dnes už totiž nenájdete dobrý televízor s uhlopriečkou menšou ako 40 palcov.

Výbava a funkcie týchto malých modelov len odzrkadľujú záujem a potreby zákazníkov, svoje miesto si totiž nájdu len ako doplnok do kuchyne, spálne do či veľmi malých izieb.

Jednotný vzorec na výpočet optimálnej uhlopriečky neexistuje, každý výrobca má svoj a aj tu záleží na zdroji signálu a presnom modeli televízora. Pri 40-palcových modeloch je minimálna vhodná vzdialenosť už 1,5 metra, pri troch metroch je táto veľkosť vhodná len pre občasného diváka.

Kúpte si čo najväčší televízor, aký môžete. Moderné technológie váš zrak nekazia a obraz v jemnom 4K rozlíšení je ostrý aj pri vzdialenosti menšej ako dva metre.

Bežný panelákový byt zvládne omnoho väčšie uhlopriečky, odmerajte si preto vzdialenosť od sedačky až po miesto určené pre televízor. Pri dvoch metroch pokojne siahnite po 50-palcovom modeli a na 65-palcového obra sa môžete pozerať už z troch metrov.

Ak si trúfate, pokojne zaveste televízor na stenu. Len si dajte pri výbere konzoly pozor, aby bola vhodná pre váš nový televízor a zvládla jeho hmotnosť.

Dôležitá je aj konečná vzdialenosť televízora od steny. Pri niektorých konzolách zostanú ledva dva centimetre priestoru. Ak kúpite televízor s konektormi umiestnenými priamo na zadnej strane, môžete mať ťažkosti pri zapájaní káblov.

LED, OLED alebo QLED?

Je lepšie kúpiť si klasický LED televízor alebo radšej investovať do OLED, či QLED od Samsungu? Neznáme skratky, ktoré majú veľký vplyv na výslednú kvalitu obrazu.

Jednouchá odpoveď na túto otázku neexistuje, je závislá od vášho rozpočtu a využitia televízora. Stále je najrozšírenejšia technológia LCD, ktorá je použitá pri LED televízoroch a je základom aj pre QLED.

Pri LCD / LED televízoroch je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, pri OLED technológii produkuje svetlo každý bod samostatne. Rozdiel môže byť obrovský, hlavne ak porovnáme základný LCD televízor s prémiovým OLED modelom.

Tie najlacnejšie LCD televízory majú totiž úplne základný typ podsvietenia umiestnený na bokoch obrazovky. Preň vznikajú problémy s rovnomernosťou podsvietenia smerom k stredu obrazovky a pri tých najhorších časom aj rôzne svetlejšie miesta.

OLED televízory majú špičkový obraz, cenovo sú pre bežného človeka stále nedostupné. Výrobcovia ale dokážu aj s LED technológiou dosiahnuť vynikajúcu kvalitu obrazu.

Kvalitné LED televízory si pomáhajú takzvaným lokálnym podsvietením. Pri ňom je bočné osvetlenie nahradené sieťou LED diód na celej ploche za displejom. Každá z diód následne svieti podľa práve zobrazeného obrazu.

V tomto smere víťazí OLED, keďže má pod kontrolou každý jeden bod obrazovky a dokáže ho aj úplne vypnúť. Čierna je skutočne čiernou a pri nočnom pozeraní tmavých scén je výsledný obraz neporovnateľne lepší oproti bežnej LED technológii.

Pri kontraste OLED však jednoznačne nevíťazí, rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom na obrazovke totiž klasické LED televízory stále zvládajú veľmi dobre.

Treťou technológiou je QLED od Samsungu, ktorá má síce bližšie ku klasickému LCD, ale vďaka novej technológii konštrukcie majú tieto televízory živšie farby a lepšie pozorovacie uhly. V čom za OLED stále zaostáva, je zobrazenie čiernej farby.

4K rozlíšenie je dôležité

V súčasnej ponuke televízorov nájdete modely s trojicou rozlíšení. Tie najlacnejšie a najmenšie modely majú HD rozlíšenie 1366 x 768 bodov. Do kuchyne alebo spálne stačia, náročný divák si musí priplatiť.

Dôležitá otázka je, či si kúpiť televízor s Full HD, alebo jemným 4K (UHD) rozlíšením. Pokiaľ vám to financie dovolia, určite siahnite po modeli so 4K rozlíšením. Televízor si totiž nekupujete na jeden rok, očakávaná životnosť je aspoň päť rokov.

Naše televízie a káblovky síce zatiaľ žijú v HD svete, no je jednoduché dostať sa k 4K obsahu. Dostupný je napríklad Netflix, množstvo videí na youtube, UHD blu-ray disky v obchodoch a s týmto rozlíšením si rozumejú aj nové herné konzoly.

Televízory s Full HD rozlíšením výrobcovia odsúvajú na druhú koľaj. Preto ak televízor nie je vo vašej domácnosti len zvukovou kulisou, investícia do dobrého 4K modelu sa vám vyplatí.

Navyše cena už nie je veľkou prekážkou, výrobcovia už vysoké rozlíšenie nepovažujú za prémiovú funkciu. Full HD je dnes už skôr upozornením na funkčne priemerne vybavený model.

Okrem označenia 4K / UHD môžete pri novom televízore natrafiť aj na skratku HDR. Táto technológia je založená na zvýšení dynamického rozsahu, takže obraz má v porovnaní s tými klasickými vyšší kontrast a jas.

Znamená to, že východ slnka bude oslnivý a pri kontrastných scénach vám neunikne žiadny detail. Aj v tomto prípade je najväčším problémom zdroj adekvátneho signálu, takže sa pripravte na mesačné predplatné za Netflix alebo kúpu UHD blu-ray diskov.

Ak by sa vám zdalo 4K rozlíšenie nedostatočné, tak vyskúšajte nové 8K televízory od Samsungu. Začínajú na cene 4999 eur pre 65-palcovú verziu. Aj tu platí pravidlo, že bez adekvátneho zdroja signálu sú to vyhodené peniaze.

Koľko HDMI konektorov bude stačiť?

S novým televízorom na vás čakajú nové problémy, ako napríklad kam zmizol slúchadlový výstup a ako si pripojím svoj starý DVD prehrávač? Prehistorické konektory skončili na smetisku dejín a vy sa s tým musíte zmieriť.

Mohutný konektor Scart na modernom televízore len tak ľahko nenájdete, vlastne väčšina analógových prepojení je už minulosťou. Pre bežnú domácnosť žiadny problém, k špecifickým zariadeniam si však budete musieť dokúpiť špeciálne redukcie.

Ak sa však pozriete okolo seba, tak už pár rokov nenájdete nič, čo by nekomunikovalo digitálne. Či už sú to smartfóny, digitálne fotoaparáty, blu-ray prehrávače, alebo herné konzoly.

Dobrý televízor by mal mať aspoň jeden USB a tri HDMI konektory. Pri 4K modeloch vyžadujte, aby všetky HDMI konektory dokázali spracovať aj 4K rozlíšenie.

Pri výbere sa preto zamerajte na typy konektorov a ich počet. Najlacnejšie modely šetria na každom mieste a osamotená dvojica HDMI konektorov vám neskôr môže spôsobiť problémy.

Dobrý televízor by mal mať aspoň tri HDMI konektory, v prípade 4K televízor vo verzii, ktorá dokáže preniesť 4K obraz. USB konektory nie sú také dôležité, vo väčšine prípadov si vystačíte s jedným.

Klasický zvukový výstup pre slúchadlá nie je bežnou výbavou, už pri strednej triede televízorov ho výrobcovia nahrádzajú bezdrôtovou technológiou bluetooth. S týmto obmedzením by mali počítať majitelia špeciálnych slúchadiel pre slabšie počujúcich.

Dobrý televízor vám nahradí aj digitálny prijímač, stačí totiž, ak je vybavený slotom pre CA modul a káblovým tunerom. Ušetríte miesto v poličke, znížite si spotrebu energie a na stole budete mať o jedno diaľkové ovládanie menej.

Smart TV je zbytočnosť

Televízory sú inteligentné už niekoľko rokov, no stále svojimi funkciami nedokázali zaujať. Ponuka aplikácií je slabá, aktualizácie len občasné a väčšina modelov má slabý hardvér a veľmi zlú softvérovú optimalizáciu.

Z pôvodného zámeru dokonalých multimediálnych centier zostala len doplnková funkcia, po ktorej siahne zlomok používateľov. Niet sa im čo čudovať, veď počasie si rýchlejšie pozrieme na smartfónoch a prehliadanie webových stránok na televízore je len pre pevné nervy.

Rôzne aplikácie a hry pre deti sú len marketingovým lákadlom. Smart funkcie nie sú pri televízore veľmi dôležité, keďže ich môžete nahradiť malou škatuľkou za pár eur.

Zaujímavé sú jedine aplikácie určené na prehrávanie multimediálnych súborov, prípadne služby typu Netflix a HBO Go. Ich pomalá rýchlosť a absencia častých aktualizácií nakoniec aj tak spôsobí, že ich prestanete používať alebo si kúpite malú čínsku škatuľku s Android TV za 30 eur.

Ak sa predsa len rozhodnete využiť televízor aj ako multimediálny prehrávač, vyskúšajte si ho pred kúpou naživo priamo v kamennom obchode. Pomalé reakcie a problémy pri bežných typoch súborov totiž existujú aj v roku 2018.

V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Prehľadná ponuka v slovenskom jazyku, nastavenia s jednoduchým vysvetlením či prvotné nastavenie, pri ktorom hneď vidíte vplyv vašej voľby. Televízor nemá byť kusom zložitej techniky, ale spoločníkom aj pre bežného používateľa.

Kde sú 4K filmy?

Najjednoduchší a zároveň aj najdrahší spôsob, ako pozerať filmy vo vysokom rozlíšení, je kúpa moderného blu-ray prehrávača. Žiaľ, ceny za modely s podporou UHD / 4K diskov sú vysoké a pod 200 eur nájdete len akciové, prípadne výbehové kusy.

Filmy na Blu-ray nosičoch si bez problémov kúpite aj na Slovensku, samozrejme, vo väčšine prípadov len s českým dabingom alebo v originálnom znení s titulkami. Cena sa pohybuje mierne nad 30 eur, pričom v obale nájdete okrem UHD verzie aj klasický blu-ray.

Vysoké 4K rozlíšenie využijú aj majitelia moderných herných konzol od Microsoftu a Sony. V prípade Microsoftu si okrem hier aj 4K blu-ray film.

Najjednoduchšie a najlacnejšie sa k 4K obsahu dostanete cez streamovacie služby typu Netflix alebo youtube. Filmy vo vysokom rozlíšení ponúka aj Apple, tu však potrebujete škatuľku Apple TV, ktorá nie je práve najlacnejšia.

Multimediálne škatuľky s Androidom kúpite výrazne lacnejšie, v čínskych online obchodoch sa dajú zohnať už za niekoľko desiatok eur. Nečakajte, že budú dostávať pravidelné aktualizácie a nečakajte, že sa výrobca vôbec zapodieva ich bezpečnosťou.

Skutočne dobrých multimediálnych boxov s Androidom je len niekoľko. Funkčne zaujímavý je Nvidia Shield, čo je vynikajúci prehrávač a herná konzola v jednom, navyše s nízkou spotrebou elektrickej energie. Výrobca tu totiž ponúka aj gamepad a platenú službu na streamovanie hier.

Odporúčané produkty (výber modelov sme aktualizovali v novembri 2018):

Samsung QE55Q8DN

QLED televízory od Samsungu sú technologicky niekde na polceste medzi bežnou LED technológiou a prémiovým OLED. Označenie QLED je možno trochu mätúce, no tieto televízory majú skutočne vynikajúci obraz s vysokým jasom. Na rozdiel od OLED technológie ich však netrápi problém vypaľovania obrazu.

Séria Q8D nie je v ponuke Samsungu najvyššou QLED kategóriou, no aj tak má nadpriemernú výbavu a vynikajúci obraz. Nechýbajú funkcie na vylepšenie HD signálu, akčné scény sú plynulejšie a základná frekvencia panelu je 100 Hz. Vďaka rýchlemu ohlasu je výrazne vhodnejším riešením ako jeho OLED konkurencia.

Pre využitie všetkých možností televízora si však pripravte aj adekvátny zdroj signálu, najlepšie v 4K rozlíšení a s HDR. Len tak sa naplno prejaví vysoký dynamický kontrast a vysoký počet bodov.

Výrobca si zaslúži pochvalu za dobre zvládnutý manažment káblov. Všetky konektory sú vedné súbežne so stenou a pripravená je drážka, ktorou ich môžete viesť cez nohu stojana preč. Šikovné riešenie, ktoré oceníte aj pri montáži na stenu.

Televízor si môžete kúpiť v troch veľkostiach – 55, 65 a 75 palcov. Cenový rozdiel medzi nimi je veľký, kým za najmenšiu verziu zaplatíte necelých 1900 eur, tak cena najväčšieho sa blíži k štyrom tisíckam.

+ kvalitný QLED panel, množstvo funkcií, Steam link
- cena
Cena: 1899 eur za 55“ verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Panasonic TX-55FZ800E

OLED technológia už dávno nepatrí len pre prémiovú klientelu, na kvalitný a veľký televízor vám bude stačiť aj menej ako 2000 eur. Nami odporúčaný Panasonic pritom nie je žiadny základný model, ale plnohodnotné riešenie pre náročného diváka.

Model FZ800 je prémiovým riešením pre diváka, ktorý dokáže oceniť kvalitný obraz v 4K rozlíšení. To znamená, že bez poriadneho blu-ray prehrávača a Netflixu v 4K s HDR tento televízor naplno nikdy nevyužijete.

Výsledok je skvelý a hoci HDR je na prvý pohľad konzervatívne, tak obraz je úplne uveriteľný a zobrazený bez zbytočného preháňania vo svetlých častiach. Televízor podporuje tri HDR štandardy – HDR10 s 10-bitovými farbami, HLG pre HDR v televíznom vysielaní a najpokrokovejší HDR10+, ktorý Panasonic vytvoril v spolupráci s firmami Samsung a 20th Century Fox.

Rôznym aplikáciám sa pokojne vyhnite, dôležitý je jedine youtube a spomínaný Netflix, ktorý tu plne podporuje 4K rozlíšenie a HDR technológiu. Našu lokálnu televíziu s HD rozlíšením ignorovať nemusíte, čip pre zlepšenie obrazu dokáže občas zázraky.

Nedostatkov je len niekoľko, ani jeden z nich nie je závažný. Staršie diaľkové ovládanie je individuálna záležitosť a nevhodne natočené konektory vyriešite zakúpením adekvátnych káblov.

+ vynikajúci obraz, perfektná čierna, verné farby, rozumná cena
- nevhodne umiestnené konektory
Cena: 1799 za 55“ verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Philips 55PUS8503

LED televízory ešte stále majú svoje miesto na trhu s prémiovými modelmi. Nová LED séria od Philipsu pridáva jeden nanometer hrubú vrstvu špeciálnych častíc, ktorých úlohou je absorbovať prebytočné svetelné vlny.

Táto technológia má zabezpečiť lepšie farebné podanie obrazu hlavne v prípade, ak sa na televízor budete pozerať z ostrejších uhlov a počas zlých svetelných podmienok.

Kvalita obrazu je nadpriemerná, pričom tu vo veľkej miere pomáha nový procesor, ktorý v reálnom čase dokáže výrazne upraviť parametre obrazu. 100 Hz panel má samozrejme 4K rozlíšenie a podporuje väčšinu HDR štandardov.

Zážitok zo sledovania filmov umocňuje technológia Ambilight, tvorená LED osvetlením po bokoch televízora. To v reálnom čase mení farby na základe obrazu, čím výrazne spríjemňuje večerné a nočné sledovanie filmov.

Nechýba kompletná ponuka tunerov pre satelitné, káblové aj pozemné vysielanie, televízor si dokonca rozumie s ďalšími zariadeniami podporujúcimi asistenta od Google, keďže jeho operačným systémom je Android TV.

+ NanoLED technológia, vynikajúci obraz, dizajn, Ambilight
- vyššia cena
Cena: 1399 eur za 55“ verziu

LG 65UK6470PLC

Tento televízor je dôkazom, že veľká uhlopriečka a vysoké rozlíšenie ešte automaticky neznamená vysokú cenu. Za necelých 700 eur si tak môžete domov doniesť televízor s veľkou, 65-palcovou uhlopriečkou vybavenou jemným 4K rozlíšením doplneným o HDR technológiu.

Firma má v ponuke tento model v celkovo piatich uhlopriečkach, od najmenšej 43-palcovej až po 65-palcové riešenie vhodné aj do veľkej obývacej izby. Cena je pritom skutočne skvelá a v prípade menšieho rozpočtu pokojne siahnite po 55-palcovej verzii, ktorú kúpite už za približne 500 eur.

Kvalita obrazu je lepšia, ako by ste čakali od veľkého televízora s tak nízkou cenovkou. Samozrejme je dôležitý zdroj signálu, nekvalitným youtube videám totiž nepomôže ani špičkový model za tisíce eur.

Technologická výbava je slušná a pomerne úspešne sa snaží zamaskovať určité nedokonalosti použitého panela. Tri HDMI konektory zvládnu aj obraz v 4K rozlíšení, no škoda, že USB nepodporuje novší štandard pre prenos vo vyšších rýchlostiach.

LG zaujme aj netradičným používateľským rozhraním, ktoré sa nesnaží silou mocou natlačiť na obrazovku čo najviac informácií, ale je skôr prehľadné a príjemné na používanie.

+ veľká uhlopriečka, dobrá cena, 4K s HDR
- 50 Hz panel, USB 2.0 porty
Cena: 699 eur za 65“ verziu

Sony Bravia KD-43XF7077

Malé uhlopriečky výrobcovia prémiových 4K televízorov obchádzajú, takže tu máte výber trochu sťažený. Sony svoj základný model predáva v akcii za 499 eur, čo nie je zlá, no zároveň ani nejako úžasná cena.

Do rúk sa vám však nedostane nijako ochudobnený model, aj ten najlacnejší má plno funkcií a veľmi dobrý obraz. Použitý 4K panel podporuje aj HDR zobrazenie, pričom úpravu obrazu má na starosti technológia X-Reality Pro.

Televízoru nechýba nič – nájdete tu káblové a bezdrôtové pripojenie na internet, tri HDMI konektory s podporou HDCP 2.3 a tri USB porty, pre lepšiu dostupnosť vyvedené na bočnej strane.

Pre multimediálnu zábavu môžete využiť prehrávanie z USB disku alebo ponuku aplikácií vrátane youtube a Netflix. Obidve aplikácie majú na diaľkovom ovládaní svoje vlastné tlačidlo.

Televízory s takto malou uhlopriečkou ale neodporúčame od veľkých izieb, vhodné sú skôr do spálne, alebo skutočne malého bytu. V opačnom prípade sa pripravíte o filmový zážitok a 4K rozlíšenie stratí svoj význam.

+ množstvo funkcií, dobrá cena
- vhodné len do menšej izby
Cena: 499 eur za 43“ verziu

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 3. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 4. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 7. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 8. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 9. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 10. Investment Advisory Guide for Slovakia
 1. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 2. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 3. Vypestujte si chutné a voňavé bylinky
 4. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 5. Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje
 6. Noerr appoints a new national counsel starting from 2019
 7. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 8. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 9. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 10. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 26 766
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 23 886
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 22 500
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 19 262
 5. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 12 392
 6. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 11 351
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 7 069
 8. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross! 4 111
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 3 882
 10. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 3 652

Téma: Televízory


Článok je zaradený aj do ďalších tém Samsung (Ekonomika), Samsung (Tech), Sony

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočner je obvinený v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.
Dobré ráno

Dobré ráno: Povedali, či Donald Trump konšpiroval s Rusmi

Čo povedala takzvaná Muellerova správa.

Podcast Dobré ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Pente odporúčame, aby skúsila Sorosa

Nákup konšpiračných médií sa zo strednodobého hľadiska môže vyplatiť.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Apple ukázal konkurenta Netflixu, cenu neprezradil

Špeciálne vydanie podcastu Klik o Apple evente.

Podcast Klik denníka SME.

Pozrite si všetky Apple videá z predstavenia nových služieb

Spoločnosť tentokrát neukázala nový hardvér.

Apple TV+ je nová služba, ktorá má byť konkurentom Netflixu.
Tim Cook predstavil službu Apple TV+, ktorá zožala najväčší úspech. zrejme aj preto, že ju prišlo podporiť niekoľko hollywoodskych hviezd.
Minirecenzia

Washington sa rozpadol, americký prezident zmizol (recenzia)

Aký je návrat do Spojených štátov po smrtiacej pandémii.