SME

Poradíme vám, ako si vybrať správny televízor

Jednoducho a zrozumiteľne.

(Zdroj: Philips)

Naše prvé odporúčanie je jednoduché – kúpte si taký veľký televízor, ako len môžete. Dnes už totiž nenájdete dobrý televízor s uhlopriečkou menšou ako 40 palcov.

Výbava a funkcie týchto malých modelov len odzrkadľujú záujem a potreby zákazníkov, svoje miesto si totiž nájdu len ako doplnok do kuchyne, spálne či veľmi malých izieb.

Jednotný vzorec na výpočet optimálnej uhlopriečky neexistuje, každý výrobca má svoj a aj tu záleží na zdroji signálu a presnom modeli televízora. Pri 40-palcových modeloch je minimálna vhodná vzdialenosť už 1,5 metra, pri troch metroch je táto veľkosť vhodná len pre občasného diváka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kúpte si čo najväčší televízor, aký môžete. Moderné technológie váš zrak nekazia a obraz v jemnom 4K rozlíšení je ostrý aj pri vzdialenosti menšej ako dva metre.

Bežný panelákový byt zvládne omnoho väčšie uhlopriečky, odmerajte si preto vzdialenosť od sedačky až po miesto určené pre televízor. Pri dvoch metroch pokojne siahnite po 50-palcovom modeli a na 65-palcového obra sa môžete pozerať už z troch metrov.

Ak si trúfate, pokojne zaveste televízor na stenu. Len si dajte pri výbere konzoly pozor, aby bola vhodná pre váš nový televízor a zvládla jeho hmotnosť.

Dôležitá je aj konečná vzdialenosť televízora od steny. Pri niektorých konzolách zostanú ledva dva centimetre priestoru. Ak kúpite televízor s konektormi umiestnenými priamo na zadnej strane, môžete mať ťažkosti pri zapájaní káblov.

LED, OLED alebo QLED?

Je lepšie kúpiť si klasický LED televízor alebo radšej investovať do OLED, či QLED od Samsungu? Neznáme skratky, ktoré majú veľký vplyv na výslednú kvalitu obrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Jednouchá odpoveď na túto otázku neexistuje, je závislá od vášho rozpočtu a využitia televízora. Stále je najrozšírenejšia technológia LCD, ktorá je použitá pri LED televízoroch a je základom aj pre QLED.

Pri LCD / LED televízoroch je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, pri OLED technológii produkuje svetlo každý bod samostatne. Rozdiel môže byť obrovský, hlavne ak porovnáme základný LCD televízor s prémiovým OLED modelom.

Tie najlacnejšie LCD televízory majú totiž úplne základný typ podsvietenia umiestnený na bokoch obrazovky. Preň vznikajú problémy s rovnomernosťou podsvietenia smerom k stredu obrazovky a pri tých najhorších časom aj rôzne svetlejšie miesta.

OLED televízory majú špičkový obraz, cenovo sú pre bežného človeka stále nedostupné. Výrobcovia ale dokážu aj s LED technológiou dosiahnuť vynikajúcu kvalitu obrazu.

Kvalitné LED televízory si pomáhajú takzvaným lokálnym podsvietením. Pri ňom je bočné osvetlenie nahradené sieťou LED diód na celej ploche za displejom. Každá z diód následne svieti podľa práve zobrazeného obrazu.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto smere víťazí OLED, keďže má pod kontrolou každý jeden bod obrazovky a dokáže ho aj úplne vypnúť. Čierna je skutočne čiernou a pri nočnom pozeraní tmavých scén je výsledný obraz neporovnateľne lepší oproti bežnej LED technológii.

Pri kontraste OLED však jednoznačne nevíťazí, rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom na obrazovke totiž klasické LED televízory stále zvládajú veľmi dobre.

Treťou technológiou je QLED od Samsungu, ktorá má síce bližšie ku klasickému LCD, ale vďaka novej technológii konštrukcie majú tieto televízory živšie farby a lepšie pozorovacie uhly. V čom za OLED stále zaostáva, je zobrazenie čiernej farby.

4K rozlíšenie je dôležité

V súčasnej ponuke televízorov nájdete modely s trojicou rozlíšení. Tie najlacnejšie a najmenšie modely majú HD rozlíšenie 1366 x 768 bodov. Do kuchyne alebo spálne stačia, náročný divák si musí priplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávna otázka, či si kúpiť televízor s Full HD, alebo jemným 4K (UHD) rozlíšením, už stratila na význame. Výrobcovia dali Full HD rozlíšeniu zbohom a žiadny zo známych výrobcov sa nimi nechváli.

Jemné 4K rozlíšenie je dnes štandardom, rovnako aj HDR technológia. Raketový nástup týchto noviniek však výrazne predbehol tvorcov obsahu, takže sa opäť opakuje situácia, akú sme mohli vidieť pri prechode z DVD na Blu-ray.

Naše televízie a káblovky stále žijú v HD svete, no našťastie nie je zložité dostať sa ku 4K obsahu. Dostupný je napríklad Netflix, množstvo videí na youtube, UHD blu-ray disky v obchodoch a s týmto rozlíšením si rozumejú aj nové herné konzoly.

Televízory s Full HD rozlíšením výrobcovia odsúvajú na druhú koľaj. Preto ak televízor nie je vo vašej domácnosti len zvukovou kulisou, investícia do dobrého 4K modelu sa vám vyplatí.

Ani cena už nie je veľkou prekážkou, výrobcovia vysoké rozlíšenie nepovažujú za prémiovú funkciu. Full HD je dnes už skôr upozornením na funkčne priemerne vybavený model.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem označenia 4K / UHD môžete pri novom televízore natrafiť aj na skratku HDR. Táto technológia je založená na zvýšení dynamického rozsahu, takže obraz má v porovnaní s tými klasickými vyšší kontrast a jas.

Znamená to, že východ slnka bude oslnivý a pri kontrastných scénach vám neunikne žiadny detail. Aj v tomto prípade je najväčším problémom zdroj adekvátneho signálu, takže sa pripravte na mesačné predplatné za Netflix alebo kúpu UHD blu-ray diskov.

Ak by sa vám zdalo 4K rozlíšenie nedostatočné, tak vyskúšajte nové 8K televízory od Samsungu. Začínajú na cene 4999 eur pre 65-palcovú verziu. Aj tu platí pravidlo, že bez adekvátneho zdroja signálu sú to vyhodené peniaze.

Koľko HDMI konektorov bude stačiť?

S novým televízorom na vás čakajú nové problémy, ako napríklad kam zmizol slúchadlový výstup a ako si pripojím svoj starý DVD prehrávač? Prehistorické konektory skončili na smetisku dejín a vy sa s tým musíte zmieriť.

SkryťVypnúť reklamu

Mohutný konektor Scart na modernom televízore len tak ľahko nenájdete, vlastne väčšina analógových prepojení je už minulosťou. Pre bežnú domácnosť žiadny problém, k špecifickým zariadeniam si však budete musieť dokúpiť špeciálne redukcie.

Ak sa však pozriete okolo seba, tak už pár rokov nenájdete nič, čo by nekomunikovalo digitálne. Či už sú to smartfóny, digitálne fotoaparáty, blu-ray prehrávače, alebo herné konzoly.

Dobrý televízor by mal mať aspoň jeden USB a tri HDMI konektory. Pri 4K modeloch vyžadujte, aby všetky HDMI konektory dokázali spracovať aj 4K rozlíšenie.

Pri výbere sa preto zamerajte na typy konektorov a ich počet. Najlacnejšie modely šetria na každom mieste a osamotená dvojica HDMI konektorov vám neskôr môže spôsobiť problémy.

Dobrý televízor by mal mať aspoň tri HDMI konektory, v prípade 4K televízor vo verzii, ktorá dokáže preniesť 4K obraz. USB konektory nie sú také dôležité, vo väčšine prípadov si vystačíte s jedným.

SkryťVypnúť reklamu

Klasický zvukový výstup pre slúchadlá nie je bežnou výbavou, už pri strednej triede televízorov ho výrobcovia nahrádzajú bezdrôtovou technológiou bluetooth. S týmto obmedzením by mali počítať majitelia špeciálnych slúchadiel pre slabšie počujúcich.

Dobrý televízor vám nahradí aj digitálny prijímač, stačí totiž, ak je vybavený slotom pre CA modul a káblovým tunerom. Ušetríte miesto v poličke, znížite si spotrebu energie a na stole budete mať o jedno diaľkové ovládanie menej.

Smart TV je zbytočnosť

Televízory sú inteligentné už niekoľko rokov, no stále svojimi funkciami nedokázali zaujať. Ponuka aplikácií je slabá, aktualizácie len občasné a väčšina modelov má slabý hardvér a veľmi zlú softvérovú optimalizáciu.

Z pôvodného zámeru dokonalých multimediálnych centier zostala len doplnková funkcia, po ktorej siahne zlomok používateľov. Niet sa im čo čudovať, veď počasie si rýchlejšie pozrieme na smartfónoch a prehliadanie webových stránok na televízore je len pre pevné nervy.

SkryťVypnúť reklamu

Rôzne aplikácie a hry pre deti sú len marketingovým lákadlom. Smart funkcie nie sú pri televízore veľmi dôležité, keďže ich môžete nahradiť malou škatuľkou za pár eur.

Zaujímavé sú jedine aplikácie určené na prehrávanie multimediálnych súborov, prípadne služby typu Netflix a HBO Go. Ich pomalá rýchlosť a absencia častých aktualizácií nakoniec aj tak spôsobí, že ich prestanete používať alebo si kúpite malú čínsku škatuľku s Android TV za 30 eur.

Ak sa predsa len rozhodnete využiť televízor aj ako multimediálny prehrávač, vyskúšajte si ho pred kúpou naživo priamo v kamennom obchode. Pomalé reakcie a problémy pri bežných typoch súborov totiž existujú aj v roku 2018.

V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Prehľadná ponuka v slovenskom jazyku, nastavenia s jednoduchým vysvetlením či prvotné nastavenie, pri ktorom hneď vidíte vplyv vašej voľby. Televízor nemá byť kusom zložitej techniky, ale spoločníkom aj pre bežného používateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú 4K filmy?

Najjednoduchší a zároveň aj najdrahší spôsob, ako pozerať filmy vo vysokom rozlíšení, je kúpa moderného blu-ray prehrávača. Žiaľ, ceny za modely s podporou UHD / 4K diskov sú vysoké a pod 200 eur nájdete len akciové, prípadne výbehové kusy.

Filmy na Blu-ray nosičoch si bez problémov kúpite aj na Slovensku, samozrejme, vo väčšine prípadov len s českým dabingom alebo v originálnom znení s titulkami. Cena sa pohybuje mierne nad 30 eur, pričom v obale nájdete okrem UHD verzie aj klasický blu-ray.

Vysoké 4K rozlíšenie využijú aj majitelia moderných herných konzol od Microsoftu a Sony. V prípade Microsoftu si okrem hier aj 4K blu-ray film.

Najjednoduchšie a najlacnejšie sa k 4K obsahu dostanete cez streamovacie služby typu Netflix alebo youtube. Filmy vo vysokom rozlíšení ponúka aj Apple, tu však potrebujete škatuľku Apple TV, ktorá nie je práve najlacnejšia.

Multimediálne škatuľky s Androidom kúpite výrazne lacnejšie, v čínskych online obchodoch sa dajú zohnať už za niekoľko desiatok eur. Nečakajte, že budú dostávať pravidelné aktualizácie a nečakajte, že sa výrobca vôbec zapodieva ich bezpečnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočne dobrých multimediálnych boxov s Androidom je len niekoľko. Funkčne zaujímavý je Nvidia Shield, čo je vynikajúci prehrávač a herná konzola v jednom, navyše s nízkou spotrebou elektrickej energie. Výrobca tu totiž ponúka aj gamepad a platenú službu na streamovanie hier.

Odporúčané produkty (výber modelov sme aktualizovali v apríli 2019):

Samsung QE82Q60R

Ešte pár rokov dozadu boli televízory s dvojmetrovou uhlopriečkou len nedosiahnuteľným snom s cenovkou nového auta. Dnes ho môžete pokojne objednať na internete, dovezú vám ho domov pokojne aj na druhý deň. Pre skutočných fanúšikov domáceho kina a zážitku zo športových prenosov môže byť tento obrovský televízor splnením všetkých snov.

No extrémne uhlopriečky stále nie sú úplne lacné, na tento konkrétny od Samsungu si pripravte skoro štyri tisícky. Viac ako pri iných modeloch z nášho výberu tu zároveň je potrebné mať aj kvalitný zdroj obrazu vo vysokom rozlíšení. Klasické televízne vysielanie ale zlé nebude, pomôcť televízoru tu má aj umelá inteligencia.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny čip využíva strojové učenie na redukciu šumu, obnovenie detailov a zaostrenie hrán zobrazených objektov alebo textu. Čím lepší máte zdroj, tým lepší bude výsledný obraz prepočítaný do 4K rozlíšenia. Pri dvoch metroch uhlopriečky však nečakajte zázraky pri starých videách z DVD.

Samotná kvalita obrazu je vynikajúca, firemná technológia QLED tu zobrazí 100-percentný objem farieb, pohyb spraví plynulejším, nechýba HDR technológia a ani špeciálny režim určený pre hranie počítačových hier. Umelá inteligencia a automatika je tu dôležitou súčasťou a ušetrí vás od nudného nastavovania rôznych parametrov pre obraz a zvuk.

Televízor môžete využiť aj inak ako len na pozeranie filmov alebo televízneho vysielania. Dokáže splynúť s vašou stenou, funguje ako špičkový digitálny fotorámik, alebo sa zamaskuje za obraz.

SkryťVypnúť reklamu

+ obrovská uhlopriečka, vynikajúci obraz, množstvo funkcií
- cena
Cena: 3899 eur za 82“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

Philips 55OLED803

Minuloročný model jedného z najzaujímavejších OLED televízorov na trhu je stále dobrou voľbou aj pol roka po jeho uvedení na náš trh. Cena klesla na rozumnú hranicu a v akcii ho nájdete dokonca za menej ako 1200 eur pri 55 palcovej verzii.

OLED televízory na svoje masové rozšírenie ešte stále len čakajú, aj keď cena je už ospravedlniteľná aj pre bežný rodinný rozpočet. Nami odporúčaný Philips pritom nie je žiadnym základným modelom, ale dobre vybaveným televízorom vhodným aj pre náročného filmového a športového fanúšika.

Nechýba tu množstvo funkcií na vylepšenie obrazu, od zvýšenia ostrosti, cez zvyšovanie plynulosti, kontrastu a dokonca dokáže dobre vylepšiť aj dynamický rozsah. Pri výbere ale majte na pamäti, že televízor má len jeden CI+ slot a štyri HDMI konektory.

SkryťVypnúť reklamu

Zážitok zo sledovania filmov umocňuje technológia Ambilight, tvorená LED osvetlením po bokoch televízora. To v reálnom čase mení farby na základe obrazu, čím výrazne spríjemňuje večerné a nočné sledovanie filmov.

Jediným nedostatkom sú pomalšie reakcie na príkazy diaľkového ovládania, na čo si majitelia Philips televízorov už pravdepodobne zvykli. Na pamäti treba mať aj systém Android TV, v ktorom si Google začína nenápadne integrovať reklamu (aj keď zatiaľ len v obchode s aplikáciami).

+ vynikajúci obraz, Ambilight, dobrá cena
- pomalé reakcie
Cena: 1299 eur za 55“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

Panasonic TX-65FX780E

Tento televízor odporúčame pre náročnejšieho diváka, ktorý si hľadá dobrý 4K televízor do väčšej obývacej izby. Panasonic sme vybrali v jeho 65-palcovej uhlopriečke, no v obchodoch je dostupná aj väčšia, 75-palcová verzia a dve menšie verzie (49 a 55 palcov). Aj s akciovou cenou však nie je úplne lacným televízorom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zástupca strednej triedy je vybavený množstvom technológií a funkcií, ktoré ho odlišujú od tých najlacnejších modelov z nášho výberu. Nemáme pritom na mysli len skutočný 100 Hz panel (virtuálnych 2200 Hz s dopočítaním pohybu), ale aj lokálne podsvietenie, podporu všetkých rozšírených HDR formátov (s certifikáciou pre HDR10+, HDR10 a HLG), či skutočne veľmi pekný dizajn so skleneným rámom okolo obrazovky.

Všetky štyri HDMI konektory podporujú 4K rozlíšenie pri 60 Hz. Nájdete tu až tri USB konektory, čo je v dobe Netflixu už zbytočnosť. Viac nás tešia dva CI sloty a analógový výstup na slúchadlá, ktorý už pri mnohých značkách začína postupne vymierať.

Pri tomto televízore už musíte myslieť aj na kvalitný zdroj, bežné vysielanie je totiž mrhaním jeho talentu. Panasonic svoje modely strednej a vyššej triedy vybavil špeciálnymi čipmi, ktorých úlohou je upraviť obraz podľa predstáv filmových spoločností. Pri nočných scénach oceníte lokálne podsvietenie, pri ktorom sa LED diódy vypínajú na základe práve zobrazenej scény.

SkryťVypnúť reklamu

+ veľmi dobrý obraz, množstvo portov a funkcií, uhlopriečka
- priemerný zvuk
Cena: 1159 eur za 65“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

Sony Bravia KD-55XF8577

Výpredajové ponuky obchodov často ukrývajú zaujímavé produkty od známych značiek. Séria televízorov Sony XF85 nie je najnovšia, no v aktuálnej akcii sa dá výhodne kúpiť za približne polovičnú cenu, s akou prišla na trh. Pri dostatočne veľkej 55-palcovej verzii nie je vôbec drahá, hlavne s ohľadom na kvalitu obrazu a možnosti televízora.

V Sony sa stále snažia budovať si dobré meno kvalitnými panelmi, čo platí aj pre nami odporúčaný model. Pre dosiahnutie čo najlepšieho obrazu mu v tom pomáha vlastný 4K HDR procesor X1 a aj skutočnosť, že panel má skutočných 100 Hz, čim sa podstatne líši od lacnejších modelov. Štyri HDMI konektory sú v tejto cene štandardom, podpora pre HDCP verzie 2.3 je zatiaľ skôr výnimkou.

Výbava televízora je veľmi bohatá. Na internet sa pripojíte aj bez káblu, pre slúchadlá je tu Bluetooth, televízne vysielanie si zaznamenáte na akýkoľvek USB disk a keďže je operačným systémom Android, podporuje aj technológiu Chromecast.

Sony tento model ponúka vo viacerých uhlopriečkach, my sme s ohľadom na cenu vybrali práve 55 palcovú verziu, ktorá pasuje do väčšiny panelákových obývacích izieb. Ak by vám veľkosť nevyhovovala, môžete siahnuť aj po 43, 49 a 65 palcovej uhlopriečke.

+ kvalitný obraz, pekný dizajn, množstvo funkcií
- len priemerné reproduktory
Cena: 769 eur za 55“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

Sharp LC 55UI7552

Veľká uhlopriečka, 4K rozlíšenie s HDR technológiou, či reproduktory od Harman-Kardon. Svet lacných 4K televízorov nie je vôbec nudný, práve naopak, ponuka je tu bohatá na rôzne zaujímavé modely. Nemusíte sa ani obmedzovať na malé uhlopriečky, nami odporučený model má 55 palcov, takže je dobrou voľbou aj do väčších izieb.

Najlacnejší 4K televízor s tak veľkou uhlopriečkou kúpite už za menej ako 350 eur, samozrejme len od menej známych výrobcov. Za známejšiu značku si priplatíte, aj keď nie zbytočne veľa. Napríklad rovnako drahý ako Sharp je aj Samsung, či LG.

Ich kvalita určite nie je zlá, dokonca sa nemusíte báť ani kvality obrazu. Pre filmového fanúšika neodporúčame, no pre bežné denné pozeranie a robenie kulisy je tento model ako stvorený. Veď má všetky potrebné digitálne tunery, plne podporuje úsporný kodek H.265, má jeden CI+ slot, Wi-Fi a vysielanie si môžete zaznamenať na USB disk.

Trojica HDMI portov pre bežnú domácnosť stačí, veď viac ako jednu hernú konzolu, Blu-ray prehrávač a digitálny prijímač asi potrebovať nebude. Za viac vstupov si budete musieť priplatiť, v tejto cenovej kategórii je trojica HDMI portov bežnou výbavou.

Rovnako priemerný je aj zvuk, od dvojice 10 wattových reproduktorov veľa nečakajte. Síce sú od známej značky Harman-Kardon, ale akčné filmy si skutočne vychutnáte len s poriadnym soundbarom, alebo samostatným zvukovým systémom.

+ cena, veľká uhlopriečka, HDR
- priemerný zvuk, bez pokročilých funkcií pre vylepšenie obrazu
Cena: 427 eur za 55“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

LG 43UK6500MLA

Máte skutočne obmedzený rozpočet, no aj tak by ste si radi domov doniesli 4K televízor s množstvom funkcií a dobrým obrazom? Za 349 eur môžete mať 43 palcový model od LG a ak si priplatíte ďalších 70 eur, tak dokonca aj v 50-palcovej verzii. Rovnako ako v prípade predchádzajúceho televízora od Sharp je aj LG zástupcom nižšej triedy.

To ale neznamená, že by ste tu boli ukrátení o rôzne funkcie, či moderné technológie. Značka LG je totiž stále zárukou slušného výrobku, aj keď pri tých najlacnejších modeloch nemôžete očakávať rovnaké možnosti a funkcie ako pri prémiových modeloch.

Obraz je ale stále slušný, s ohľadom na nízku cenu skôr veľmi dobrý. V prípade tohto modelu dostanete za svoje peniaze skutočne veľa, nemyslíme tým len kvalitu obrazu. Nadpriemerná je aj funkčná výbava. K televízoru napríklad môžete pripojiť až štyri zdroje obrazu, pričom každý z HDMI konektorov je vo verzii 2.0 a teda zvládne 4K rozlíšenie pri 60 Hz.

Nechýba bezdrôtové a aj káblové pripojenie k internetu, podpora DLNA, Miracast, či dokonca aj WiDi. Obraz v HD alebo Full HD rozlíšení televízor vylepší na 4K rozlíšenie, podporuje HDR10 a HLG štandard a má integrovaný DTS dekodér, čo nie je štandardom ani pri drahšej konkurencii.

Smart TV nie je zbytočne komplikované a ani extrémne pomalé, ako by sme pri lacnom televízore očakávali. Systém LG webOS je prehľadný a obsahuje všetky dôležité aplikácie vrátane YouTube a Netflix.

+ nízka cena, množstvo funkcií, 4x HDMI
- zvuk
Cena: 349 eur za 43“ verziu
- Kúpiť na Alza.sk

Ak si kúpite výrobok po odkliknutí z webu SME, vydavateľstvo môže získať od internetového obchodu províziu. Províziu poskytuje internetový obchod, nikdy nie výrobca produktu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu