BRATISLAVA. Ešte do roku 2016 si aplikácie na Facebooku pýtali súhlas na prístup nielen k vašim údajom, ale aj k údajom vašich priateľov. Stačilo, aby ste si spravili kvíz a mohli ste tak posunúť ďalej informácie o ľuďoch, ktorých poznáte.

Spoločnosť Cambridge Analytica takto získala údaje z 50 miliónov účtov. Z toho podľa The New York Times len 270-tisíc používateľov poskytlo svoje údaje dobrovoľne v kvíze.
Facebook neskôr prístup k informáciám obmedzil a dnes môžu aplikácie získať len údaje od ľudí, ktorí dali na zber súhlas.
Spravodajský web BBC upozorňuje, že kvízy a podobné aplikácie predstavujú spôsob, ako sa dopracovať k osobným údajom a podmienky používania Facebooku to dovoľujú.
Vývojári aplikácií však majú k rodinnému stavu, úrovni vzdelania či politickým názorom prístup len vtedy, ak to používatelia dovolia.
Ako chrániť svoje informácie
Prístup aplikácií k vašim osobným údajom môžete úplne zrušiť, alebo len výrazne obmedziť. Kliknite na ikonu šípky vedľa otáznika v kruhu vpravo hore a v otvorenej rolete vyberte položku Nastavenia.

Nazákladnejšie nastavenia, ktoré môžete zmeniť, nájdete vľavo v ponuke Súkromie. Umožní vám nastaviť, kto uvidí vaše príspevky, kto vás môže kontaktovať, či zobrazovanie vášho profilu mimo Facebooku.
Podstatne dôležitejšie nastavenia sa však ukrývajú pod ponukou Aplikácie. Na tomto mieste sa vám zobrazia všetky aplikácie, ktoré sú s vaším kontom prepojené. Nájdete medzi nimi aj rôzne hry, kvízy a iné programy.
Aj keď prepojenie Facebooku a aplikácií uľahčuje napríklad prihlasovanie, dávate tak vývojárom prístup k informáciám, ktoré sme ochotní zdieľať. Keď prejdete kurzorom na konkrétnu položku, zobrazia sa pri nej dve ikonky: pero a písmeno X.
Kliknutím na pero sa vám otvorí vyskakovacie okno, v ktorom môžete spravovať informácie, ktoré ste ochotní zdieľať a ku ktorým má daná aplikácia prístup.

Obmedzenie prístupu alebo zmazanie však neznamená, že ste zmazali všetky údaje, ktoré aplikácia získala. O to budete musieť požiadať vývojára. Vo vyskakovacom okne kliknite na položku Nahlásiť aplikáciu, ktorá vám umožní poslať vlastnú správu vývojárom.
Kliknutím na X a potvrdením vo vyskakovacom okne zas aplikáciu zmažete.
Používanie aplikácii môžete aj celkom vypnúť. V ponuke Aplikácie sa nachádza položka Aplikácie, webstránky a doplnky. Po kliknutí na Upraviť sa objaví vyskakovacie okno Vypnutie platformy, ktoré umožňuje aplikáciám zakázať prístup k vášmu kontu. Rozhodnutie potvrďte tlačidlom Zakázať platformu.
Čo zdieľate s priateľmi
Ďalšou dôležitou položkou sú Aplikácie, ktoré používajú ostatní. Po kliknutí na tlačidlo Upraviť sa zobrazí vyskakovacie okno s položkami ako dátum narodenia, vaše príspevky či aktivity a záujmy. Ak ste mali tieto položky zaškrtnuté, vaši priatelia mohli tieto informácie vidieť a tiež aj preniesť do aplikácií, ktoré oni používajú.
Rozhodnutie, ktoré informácie sa rozhodnete zdieľať, je na vás.
Pod Aplikáciami sa nachádza aj ponuka Reklamy, v ktorej si môžete nastaviť predvoľby podľa toho, ako používate Facebook, či sa vám majú zobrazovať reklamy podľa informácií vo vašom profile, alebo či sa vám budú zobrazovať reklamy podľa vašich záujmov.