BRATISLAVA. Už začiatkom mája si niektorí čínski obyvatelia nebudú môcť kúpiť lístok na vlak či letenku. Dôvod? V tamojšom systéme sociálneho kreditu sa nachádzajú príliš nízko, píše agentúra Reuters.

Čína postupne zavádza systém, ktorý pridelí každému obyvateľovi krajiny skóre na základe jeho správania. Spoločenské skóre rastie s každým činom, ktorý sa považuje za pozitívny.
Staráte sa o dieťa? Body navyše. Ale čo ak máte medzi priateľmi človeka, ktorého spoločnosť považuje za nehodného? Body dolu.
Vláda teraz oznámila, že ľudia s extrémne nízkym skóre nebudú môcť nejaký čas využívať niektoré dopravné prostriedky. Systém trestov a odmien za dobré správania plánuje Čína rozširovať a od roku 2020 bude povinný pre všetkých obyvateľov.
Systém sociálneho kreditu je zatiaľ v testovacej fáze.
Povinne, či sa im to páči alebo nie
Svojím spôsobom už žijeme vo svete, kde je náš každodenný život pod dohľadom. Spoločnosti a banky vedia, kde a čo si nakupujete, Google vidí vaše vyhľadávania, sociálne siete vedia, čo sa vám páči, čo zdieľate a na čo reagujete.
Streamovacie služby vidia váš vkus, herné spoločnosti počítajú, koľko času strávite v ich hre. Inteligentné hodinky dokážu zaznamenať trasu vášho behu.

Teraz si však predstavte realitu, v ktorej by vás za vaše preferencie, správanie, zvyky či vkus hodnotili. Kde by všetko malo predurčenú hodnotu podľa toho, ako sa rozhodne vláda. Tieto hodnoty sa spočítajú a vznikne číslo, ktoré určí, či ste ako človek dôveryhodný.
Nielenže toto číslo bude verejné, bude porovnávané s ostatnými číslami ľudí a predurčí, čo sa vám v spoločnosti sprístupní, od škôl pre vaše deti, cez rýchlejší prístup k verejným službám až po to, či vôbec máte šancu ísť na rande.