BRATISLAVA. Bol to veľký vedec a výnimočný muž, ktorého práca a dielo pretrvá celé roky. Tak opísali svojho otca deti Stephena Hawkinga, ktorý 14. marca zomrel pokojne v spánku.
Stephen Hawking za sebou zanechal znalosti, ktoré zmenili pohľad ľudstva na vesmír.
Prečítajte si o významných objavoch, ktorými Stephen Hawking prispel k ľudskému porozumeniu vesmíru.
Na začiatku bol veľký tresk
Keď prišiel na Cambridgeskú univerzitu, Hawkinga čakalo sklamanie. Nedostal sa pod patronát vtedy najslávnejšieho britského astronóma Freda Hoyla. Spätne sa však dá povedať, že keby sa tak stalo, možno by sme dnes boli vzdialenejší od rozlúštenia záhad vesmíru.

Hoyle tvrdo brojil proti teórii veľkého tresku, i keď paradoxne práve jemu sa pripisuje autorstvo slovného spojenia Big Bang, čiže veľký tresk.
Táto teória v 60. rokoch minulého storočia nepatrila k tým, ktoré by sa všeobecne prijímali.
Hawking namiesto s Hoylom začal pracovať s fyzikom Dennisom Sciamom, ktorý ho v skúmaní začiatku vesmíru podporoval. Začal skúmať prácu ďalšieho fyzika, Rogera Penrosa, ktorý preukázal, že v strede každej čiernej diery je singularita.
Einsteinova všeobecná relativita predpokladá, že ak je teleso dostatočne hmotné, môže sa zrútiť do nekonečne malého a hustého bodu, ktorého gravitácia je tak silná, že z neho nič neunikne.