BRATISLAVA. Pred tisíc rokmi Afričania na juhu kontinentu pálili svoje hlinené domy a nádoby na obilie. Očistný rituál spaľovania mal ukončiť obdobia sucha a privolať späť dážď.
Geologické stopy po tomto posvätnom rituále neodhaľujú iba kultúru starovekých Afričanov. Pomáhajú zodpovedať otázky o magnetickom poli Zeme, ktoré sa v súčasnosti oslabuje.
Nové zistenia uverejnili vedci vo vedeckom časopise Geophysical research letters.
Anomália nad Atlantikom
Neviditeľné pole Zeme nás chráni pred slnečným vetrom a vesmírnou radiáciou. Magnetické pole však v posledných 160 rokoch na niektorých miestach výrazne slabne.

Jeho zmeny môžu spôsobiť, že magnetické póly Zeme sa nakoniec prehodia. Naposledy si pozície vymenili pred 780-tisíc rokmi.
Zmena zemskej polarity sa deje veľmi pomaly a trvá aj niekoľko tisíc rokov. Problém súčasných zmien magnetizmu Zeme je, že nikto nevie povedať, či takéto prehodenie pólov nezažijeme v blízkej budúcnosti.
Vedcom totiž chýbajú historické údaje, najmä z miest, kde magnetizmus slabne najviac.
Jedným z takých miest je región nazývaný juhoatlantická anomália, ktorá sa tiahne od Čile po Zimbabwe.
Anomáliou sa nazýva aj preto, že v nej je magnetické pole výrazne slabšie. Vesmírna radiácia je nad týmto miestom taká silná, že sa mu musia vyhýbať aj vesmírne satelity.