BRATISLAVA. Bola jednou z najslávnejších pilotiek sveta. Ako prvá žena preletela Atlantický oceán.
Pri pokuse o let okolo sveta v roku 1937 zmizla bez stopy spolu s kopilotom Fredom Noonanom. Mnoho hypotéz sa pokúšalo prísť s vysvetlením.
Jej lietadlo zmizlo pri atole Nikumaroro v západnej časti Tichého oceánu. V roku 1940 na ostrove našli pozostatky človeka a ďalšie predmety, ktoré by pilotke mohli patriť.
Najnovšia štúdia medzinárodného tímu výskumníkov na základe analýzy kostí tvrdí, že pozostatky parili práve Earhartovej.
Štúdiu publikovali v magazíne Forensic Anthropology.
Kosti sa stratili
Briti, ktorí sa na atole Nikumaroro vylodili v roku 1940, našli ľudskú lebku, kosti, ženskú topánku, námornícky navigačný prístroj a fľašu bylinného likéru Bénédictine. Vedelo sa, že Earhartová ju pri sebe nosila.
No vtedy forenzný antropológ usúdil, že kosti patrili mužovi. V tej dobe nebol ostrov obývaný, takže kosti mohli patriť stroskotancovi. Pri ostrove totiž desať rokov predtým stroskotala britská loď s námorníkmi.
Kosti sa však odvtedy stratili a nevie sa, kde sú, takže priama analýza nie je možná. V najnovšej štúdii preto výskumníci využili dostupné záznamy o nájdených kostiach.
Použili špeciálny program, ktorý dnes používajú forenzní antropológovia a porovnali rozmery kostí s telom Earhartovej na historických fotografiách a iných záznamoch.
Takmer sto percentná zhoda
"Analýza ukázala, že kosti nájdené na Nikumaroro majú oveľa bližšie k Earhartovej postave, než 99 percent referenčnej vzorky," vysvetlil pre BBC profesor Richard Jantz, autor štúdie.
Amelia Earhartová sa považuje za dôležitú osobnosť pri posilňovaní postavenia žien v spoločnosti. Spoločnosť Mattel vydá bábiku Barbie, ktorá má slávnu pilotku zosobniť.