SME

Chcete do vašej záhrady prilákať ježka? Nesmiete v nej mať poriadok

Dokonale obriadená záhradka môže robiť dobrý dojem akurát na susedov. Tí vás však nezbavia škodlivého hmyzu, zato ježko áno.

Ježko bledý.Ježko bledý. (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už ste videli ježka, ako si spokojne vykračuje s jablkom na chrbte? V detských knižkách je podobných obrázkov neúrekom, no nedajte sa zmiasť. Jež sa v skutočnosti kŕmi ovocím len zriedka a zásoby sladkých plodov určite nenosí nastoknuté na pichliačoch.

Radšej si pochutí na dážďovkách a hmyze. Za takouto potravou sa dokáže vybrať aj do nebezpečného terénu – na cestu s rušnou premávkou. Tá býva najmä po teplom lejaku plná dážďoviek, ktoré sa rozliezajú po asfalte.

Ježkov láka veľké množstvo potravy pohromade, no neuvedomujú si nebezpečenstvo. Nespočetné množstvo týchto drobných hmyzožravcov zomiera pod kolesami áut.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dokáže schúliť do klbka?

Ježka by dokázal spoznať aj človek, ktorý chodí do prírody len zriedka. Vypasenejšie jedince môžu hmotnosťou presiahnuť jeden kilogram.

Ježko nemá rád príliš upravené či vykosené miesta. Necíti sa v nich bezpečne. Dokonale obriadená záhradka môže robiť dobrý dojem akurát na susedov. Tí vás však nezbavia škodlivého hmyzu, zato ježko áno.

Typické ostne, ktoré im pokrývajú celý chrbát, merajú približne dva až štyri centimetre. Priemerne veľký ježko ich má na chrbte viac ako trinásťtisíc.

Poslúžia mu, keď sa cíti ohrozený. Vďaka zvláštnym kožným svalom sa dokáže skrútiť do klbka, aby jeho pichliače trčali na každú stranu. Jazvece či výry skalné však neraz preľstia ježkovu dômyselnú ochranu.

V akej záhrade sa usalaší?

Jež bledý, nazývaný aj východný, obýva väčšinu nášho územia. Páči sa mu najmä v suchších lesoch, krovinách, ale aj na okrajoch miest a dedín. Ak by ste si veľmi priali mať toto rozkošné zviera aj vo vašej záhrade, nesmiete ju pravidelne udržiavať. Ježko totiž nemá rád príliš upravené či vykosené miesta. Necíti sa v nich bezpečne, len ťažko by hľadal úkryt.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonale obriadená záhradka môže robiť akurát dobrý dojem na susedov. Susedské pochvaly vás však nezbavia škodlivého hmyzu, zato ježko áno. Ak si dá záležať, nebudete potrebovať ani žiadne chemické postreky.

Jeho ostré zúbky si poradia s chrobákmi, húsenicami aj so slimákmi. Ak nepohrabete všetko lístie a neodpracete každú spadnutú halúzku, ježko vás dozaista príde navštíviť.

Kedy sa prebúdza?

Tieto klbká pichliačov celú zimu prespia. Na dočasný odpočinok sa ukladajú už v novembri. Až do marca potom prežívajú v stave hibernácie, ako odborne nazývame zimný spánok. Ježkovia vtedy znížia teplotu svojho tela len na päť stupňov.

Len na porovnanie – ľudský organizmus začne zlyhávať, keď naša teplota klesne už pod 29 stupňov. Ježe však od prírody dostali celkom inú telesnú výbavu. So začiatkom jari sa dokážu znovu vyhriať na 37 stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Takúto teplotu máme aj my, keď sme zdraví. V zime ju neznižujeme. My si aj tak nemôžeme dovoliť prespať päť mesiacov ako ježkovia. Tie sa na chladné obdobie musia dôkladne pripraviť. Kým po zvyšok roka si udržiavajú pomerne štíhlu líniu, na zimu sa poriadne vykŕmia.

Samce ježkov sa po partnerkách začínajú obzerať začiatkom jari. Staršie ježe hľadajú samičky často už v marci, pričom mladé samce niekedy čakajú až do júna. Svadobné hry pôsobia veľmi roztomilo.

Jež a ježica sa pri nich naháňajú a hravo predstierajú, že na seba útočia. Ježko sa pritom ozýva mrnčaním, samička si len odfukuje a tvári sa nedostupne. Po spárení sa však ich cesty rozídu a samček sa nevráti ani vtedy, keď sa treba starať o mladé.

Približne po mesiaci vrhne samička zhruba päť, výnimočne až desať mláďat. Stará sa o ne sama. Mláďatká otvoria oči už po dvoch týždňoch, pichliače im úplne dorastú asi po dvoch mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu