SME

Americká armáda hľadá spôsob, ako spomaliť život na úrovni buniek

Program Biostasis chce spomaliť telo a dať lekárom čas na ošetrenie zranených vojakov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. V predných líniách boja ide pri záchrane zranených vojakov o každú sekundu. Čím skôr sa k vojakovi dostane medik, tým sa šanca na prežitie zvyšuje.

Prečítajte si tiež: Vojakov bude pred guľkami chrániť nepriestrelná pena Čítajte 

Agentúra amerického Ministerstva obrany DARPA preto založila program Biostasis, ktorý hľadá netradičný spôsob, akým predĺžiť čas potrebný na záchranu života.

Jeho cieľom pritom nie je vylepšiť logistiku či ošetrenie priamo na bojisku, ale nájsť spôsob, ako spomaliť biologické procesy v tele tak, aby ošetrujúci lekári získali viac času a priestoru. Program sa má opierať o molekulárnu biológiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ovládnuť bielkoviny v bunkách

"Život je na molekulovej úrovni len sériou nepretržitých biochemických reakcií, ktorých spoločnou črtou je, že na spustenie potrebujú katalyzátor," vysvetľuje v tlačovej správe manažér programu Tristan McClure-Begley.

V bunkách majú tieto katalyzátory podobu bielkovín a veľkých molekúl, ktoré biologický proces vyvolajú. Úlohou programu je teda porozumieť týmto molekulám a prispôsobiť ich tak, aby sa ich nástup spomalil približne v rovnakej miere.

Prečítajte si tiež: Ako budú vyzerať boje v megamestách budúcnosti? USA začali s výcvikom Čítajte 

Dôležité je spomaliť všetky, pretože nie je možné spomaliť iba vybraté, zatiaľ čo ostatné budú fungovať normálne. Otázkou zostáva aj ako nájsť spôsob, ako minimalizovať poškodenie, keď sa obnoví normálna funkcia buniek po spomalení.

Príkladom je bunkové dýchanie, ktoré je dôležité pre mnohé bunkové procesy. Tieto procesy sa však nezastavia vtedy, ak sa zastaví dýchanie.

SkryťVypnúť reklamu

Program sa zameria na hľadanie rôznych spôsobov liečby, ideálne by podľa výskumníkov bolo, ak by mali k dispozícii široké pole možností, od jednoduchých protilátok cez zásah v rôznych bunkách či tkanivách, až po celé telo.

Inšpirácia zvieratami

Výskumníci sa chcú inšpirovať zvieracím svetom, pretože existuje viacero zvierat, ktoré využívajú bielkoviny na to, aby im pomohli prežiť v extrémnych podmienkach.

Prečítajte si tiež: Tenký ako fólia, tvrdší ako diamant. Nový materiál má odolať aj streľbe Čítajte 

Živočíchy známe ako tardigrady alebo pomalky dokážu prežiť aj v tých najťažších podmienkach, dokonca aj vo vesmíre.

Žaba z druhu Lithobates sylvaticus podobne ako pomalka dokáže spomaliť procesy v tele tak, že sa zdá, že sa zastavili, no prežíva ďalej. Prežijú dokonca aj keď celkom zamrznú. Program má najprv prísť s koncepciou a overiť ich uplatnenie. Na konci päťročného plánu DARPA dúfa, že bude mať k dispozícii hotové nástroje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu