Autor: Karol Fabián / Quark
Práve 13. február je dňom, kedy sme si mohli pripomenúť 26 rokov od oficiálneho sprevádzkovania internetu na Slovensku.
Hoci vo svete bol v deväťdesiatych rokoch internet už pomerne bežný pojem (názov internet vznikol ako skratka interconnected networks, teda prepojené siete), na Slovensku to v tom čase bola novinka.
Oddelenie distribuovaných počítačových systémov Ústavu technickej kybernetiky SAV (UTK) v Banskej Bystrici sa v rámci svojich výskumných úloh zaoberalo návrhom originálnej architektúry komunikačného bloku, ktorý umožňoval prepojenie vzdialených mikropočítačových systémov s centrálnym uzlovým počítačom pomocou viacerých typov komunikačných protokolov, ktoré boli v tom čase používané.
Komunikačný protokol je dohodnutý záväzný súbor pravidiel v počítačovej sieti, aby si pripojené počítače rozumeli.
V danom období bolo potrebné na návrh a realizáciu takéhoto systému, čo nemal nijaký originál, ktorý by sa snažil napodobniť, sústrediť špičkových vývojárov technických a programových prostriedkov v mikropočítačovej a komunikačnej technike.
Počítačový systém SM 53/20
V období návrhu systému bol v SMEPe (Systém malých elektronických počítačov vyvíjaných v krajinách RVHP) prijatý ako štandard komunikačný protokol DECNET, ktorý navrhla americká firma Digital.
“Hoci vo svete bol v deväťdesiatych rokoch internet už pomerne bežný pojem, na Slovensku to v tom čase bola novinka.
„
V Európe sa v tom období začal presadzovať medzinárodný štandard ISO s protokolom označeným ako X.25, ktorý mal podporiť vývoj a výrobu komunikačných zariadení aj v rámci Európy.
A súčasne prebiehal už vo svete prudký nástup internetu so skupinou komunikačných protokolov označených ako TCP/IP.
Keďže v danom období nebolo ešte vôbec zrejmé, ktorý komunikačný protokol bude štandardom počítačových sietí v budúcnosti, zariadenia sa navrhovali tak, aby vedeli komunikovať viacerými protokolmi.
Systém SM 53/20 umožňoval takéto prepojenie satelitných počítačov s centrálnym uzlovým počítačom. Táto hviezdicová architektúra vtedy oslovila značné množstvo priemyselných organizácií a po absolvovaní medzinárodných skúšok sa systém dostal do výroby.
Zo zaujímavých inštalácií spomeňme Dopravný podnik Praha, Energetický dispečing Brno, ZŤS IDOP Banská Bystrica a ďalšie.

Primát UMB
Vývoj technických prostriedkov a ladenie programových systémov multiprocesora, ktorý bol základným stavebným kameňom SM 53/20, vyžadoval vtedy nedostupnú embargovanú techniku, ku ktorej sme sa dostali za pomerne kurióznych okolností.
UTK SAV sa podujal, zrejme na podnet ústredných orgánov štátu, preskúmať možnosť nasadenia SM 53/20 pre armádu.