ADELAIDE, BRATISLAVA. Po úspechu s najväčšou batériou sa spoločnosť Tesla rozhodla spustiť ďalší rekordný projekt. V Južnej Austrálii chce premeniť 50-tisíc domov na virtuálnu solárnu elektráreň.
Elektráreň sa bude skladať zo strešných solárnych panelov a batérií Powerwall. Obyvatelia domov ich dostanú zadarmo.
V nedeľu o projekte informovala vláda Južnej Austrálie.
Strecha a dve batérie
Virtuálna elektráreň
- Systém, ktorý môže spájať viacero druhov zdrojov energie.
- Má tak zabezpečiť spoľahlivú dodávku elektriny.
- Funguje na princípe cloudu. Jednotlivé zdroje sú prepojené pomocou špeciálnych komunikačných a informačných technológií.
Na každý dom v rámci projektu nainštalujú strešné solárne panely firmy Tesla s výkonom 5 kilowattov a dve batérie Tesla Powerwall s kapacitou 13,5 kilowatthodín.
Domy budú generovanú elektrinu využívať. Ich účty by mali podľa odhadov webu Clean Technica klesnúť o tridsať percent.
Nadbytočná energia, ktorú domy vytvoria, sa bude predávať do siete.
Do konca roka 2018 by sa do virtuálnej elektrárne malo zapojiť prvých 1100 domov z nízkopríjmových komunít. Do štyroch rokov sa do projektu zapojí 50-tisíc domácností s nízkym príjmom.
Financovanie projektu
Tesla a Južná Austrália už raz spolupracovali na energetickom projekte. V decembri 2017 spoločne spustili obrovskú stomegawattovú batériu. Po pár týždňoch fungovania začala vytvárať zisk.

"Sme svetovým lídrom v oblasti obnoviteľnej energie s najväčšou batériou na svete, najväčšou solárnou termálnou elektrárňou a teraz aj s najväčšou virtuálnou elektrárňou na svete," povedal podľa tlačovej agentúry Reuters premiér Južnej Austrálie Jay Weatherill.
Celý projekt virtuálnej elektrárne bude financovaný z predaja nadbytočne vygenerovanej elektriny, z peňazí daňových poplatníkov cez vládny grant (v prepočte 1,27 milióna eur) a z pôžičky (19 miliónov eur).