BRATISLAVA. V posledný januárový deň sa na niektorých miestach ukázal na oblohe nezvyčajný Mesiac. Bol väčší ako zvyčajne a na chvíľu dostal krvavočervené sfarbenie.
V jeden deň sa totiž spojili dva astronomické úkazy - Mesiac bol v splne a blízko k Zemi a došlo aj k jeho úplnému zatmeniu.
Zatmenie si približne do stredy polnoci môžu vychutnávať ľudia na území Austrálie, Indie, Indonézie, Japonska a na západe Spojených štátov amerických.
Americké média označovali Mesiac ako super, krvavý a modrý. Za týmito slovami sa skrývajú bežné astronomické termíny. Supermesiac označuje obdobie, keď je Mesiac v splne a zároveň je veľmi blízko Zeme. na oblohe preto vyzerá väčší ako zvyčajne.

Krvavý Mesiac je v skutočnosti označenie pre Mesiac v zatmení. Tieň Zeme počas zatmenia zakryje celý Mesiac.
Jediné svetlo, ktoré naň preniká sa láme cez zemskú atmosféru. Tá odfiltruje niektoré vlnové dĺžky svetla a zostane len červená.
Označenie modrý Mesiac nemá nič spoločné s jeho farbou. Používa sa na označenie fenoménu, keď sa v jeden kalendárny mesiac vyskytnú dva splny. Spln Mesiaca totiž nastáva približne každých 29 dní.
Kalendárne mesiace (okrem februára) trvajú 30 až 31 dní. Preto sa spln môže občas opakovať aj počas jedného mesiaca.