BRATISLAVA. Viaceré dôkazy od fosílií cez genetické výskumy až po archeologické nálezy, naznačujú, že predkovia moderných ľudí z Afriky odišli pred šesťdesiattisíc rokmi.

Nedávne objavy, napríklad nález približne stotisíc rokov starých ľudských zubov v Číne, však naznačujú, že migrácie na iné kontinenty sa mohli udiať opakovane a skôr, ako sa doteraz predpokladalo.
Teraz sa k týmto dôkazom pridáva aj objav prehistorickej čeľuste a niekoľkých prepracovaných nástrojov v jaskyni v Izraeli, ktorý celý príbeh odchodu ľudí z Afriky posúva ešte viac do minulosti.
Tri nezávislé tímy odborníkov totiž vek čeľuste a nástrojov odhadli na takmer dvestotisíc rokov. Ide tak o doteraz najstarší dôkaz o tom, kedy ľudia opustili kolísku života.
Štúdiu o objave publikovali vo vedeckom magazíne Science.
Niečo také sa často nenájde
"Objav v jaskyni Misliya nám ukazuje, že moderní ľudia opustili Afriku nie pred stotisíc rokmi, ale dvestotisíc rokmi," vysvetlil pre Guardian profesor Israel Hershkovitz z Telavivskej univerzity.
Dobre zachovanú fosíliu časti čeľuste s ôsmimi zubmi našli v jaskyni ešte v roku 2002. Zuby sú v priemere väčšie, než majú dnešní ľudia, no ich anatómia patrí druhu Homo sapiens.