SME

Zombie ochorenie jeleňov sa šíri ďalej, môže sa vyvinúť a preniesť na ľudí

V laboratórnych podmienkach zaznamenali prenos ochorenia na opice.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MAXPIXEL/CC)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nakazené zvieratá schudnú, zmalátnejú začnú slintať a majú prázdny pohľad. Stratia tiež strach z ľudí a začnú sa správať agresívne. Pre tieto príznaky sa choroba nazýva aj zombie ochorenie jeleňov.

Existujú obavy, že by sa ochorenie mohlo vyvinúť a preniesť aj na ľudí, podobne ako v minulosti choroba šialených kráv. V laboratórnych podmienkach sa totiž prenieslo na pokusné opice, ktoré zjedli nakazené mäso.

Prečítajte si tiež: Výskum zombie apokalypsy ľudstvu veľkú nádej nedáva Čítajte 

Na pre zvieratá smrteľné ochorenie chronic wasting disease (CWD, chronické chradnutie jeleňovitých) zatiaľ neexistuje liečba či vakcína. Už sa rozšírilo do dvadsiatich dvoch štátov USA a dvoch provincií Kanady.

SkryťVypnúť reklamu

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na svojom webe ďalej píše, že postihuje zvieratá rôzneho veku, pričom prípady zaznamenali aj v Nórsku či Južnej Kórei.

Ako choroba šialených kráv

Chronické chradnutie jeleňovitých objavili prvýkrát v americkom Colorade v roku 1967 u jeleňa, ktorý žil v zajatí vo výskumnom zariadení. CDC doteraz nemá žiadne záznamy, že sa prenieslo aj na človeka.

"Priony, infekčné proteíny, ktoré ochorenie spôsobujú, sa medzi druhmi neprenášajú ľahko. Vie sa však, že takéto proteíny sa môžu vyvinúť a infikovať aj iné druhy," upozorňuje pre web Live Science výskumník Mark Zabel z Coloradskej štátnej univerzity.

Zvieratá sa môžu nakaziť, keď prídu do styku s kontaminovanými telesnými tekutinami, tkanivom, jedlom či vodou. Príznaky sa však môžu prejaviť aj roky po prvotnej infekcii.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Klimatické zmeny na Sibíri prebudili zombie baktériu Čítajte 

Chronické chradnutie jeleňovitých totiž patrí do rovnakej rodiny chorôb ako choroba šialených kráv. Tá sa v 80. a 90. rokoch minulého storočia preniesla na ľudí, ktorí zjedli infikované mäso.

"Máme dôvody predpokladať, že chronické chradnutie jeleňovitých sa môže preniesť na ľudí. Keďže sa stále vyvíja, môže to byť otázkou času."

Prenos na opice

Kanadskí výskumníci z Univerzity v Calgary už v roku 2009 začali skúmať, či sa ochorenie môže preniesť na iné druhy. V laboratórnych podmienkach sa ukázalo, že tri z piatich makakov, ktoré počas troch rokov kŕmili kúskami nakazeného jelenieho mäsa, sa pozitívne nakazili ochorením.

Z troch makakov mali až dvaja príznaky ochorenia, ktoré sa prejavovali u jeleňov. Inkubačná doba ochorenia bola niekoľko rokov. Vedci si vybrali práve makaky, pretože sú evolučne blízke ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

CDC odporúča lovcom, ktorí žijú v oblastiach šírenia, aby si nechali jelenie mäso po ulovení otestovať. Takisto varuje, aby sa lovci vyhýbali zvieratám, ktoré vyzerajú choré.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu