BRATISLAVA. Môže vybuchnúť, ak sa poškodí alebo dostane do ohňa. Neskratovať. Nerozoberať. Takéto pokyny by ste našli na väčšine lítium-iónových batérií, ktoré sa bežne používaj v mobiloch či notebookoch. Po poslednej príhode z obchodu v Číne by výrobcovia mohli pridať aj "Nehrýzť".
Zákazník v obchode s elektronikou si prišiel vymeniť batériu do svojho telefónu iPhone. Keď si ju prezeral, rozhodol sa do nej zahryznúť, čo sa po chvíli spôsobilo malý výbuch.
Nikto sa nezranil
Napriek tomu, že batéria takmer okamžite vybuchla vo veľmi tesnej blízkosti ľudí, nikoho neutrpel zranenia.
Video z príhody sa dostalo na čínsku video sieť Miaopai, kde si ho pozreli milióny ľudí.
Nevie sa, či sa zvedavý zákazník rozhodol hryznutím otestovať pravosť a hodnovernosť batérie.
Potvrdil však, že lítium-iónová batéria môže vybuchnúť, keď sa jej ochranný obal poruší. Batéria môže vybuchnúť aj vtedy, ak v nej dôjde k veľkému úniku tepla.
Ako môžu batérie vybuchnúť
Vo vnútri lítium-iónovej batérie sa nachádzajú dve elektródy - pozitívne nabitá katóda, negatívne nabitá anóda - a separátor, ktorý ich oddeľuje. Ak sa separátor naruší, obe elektródy sa môžu dostať do kontaktu a batéria sa začne prehrievať.
Batérie navyše obsahujú aj horľavý elektrolyt, ktorý sa môže zapáliť pri vyšších teplotách a vybuchnúť, ak sa k nemu dostane aj kyslík.
Poškodenie separátora medzi elektródami v batérii môže spôsobiť napríklad chyba vo výrobnom procese. Takisto sa môže stať, že pri nabíjaní sa batéria ohne, čím elektródy prídu do kontaktu.
Nebezpečným môže byť aj extrémny zdroj tepla v blízkosti batérie, či priamo oheň. Poškodiť separátor môže aj prudký náraz pri páde, narušenie ochranného obalu či už náhodou, alebo zámerne.
Lítium-iónové batérie dnes napájajú každodenné zariadenia v našich životoch, od mobilných telefónov až po elektromobily. Ich výhodou je, že sú veľmi výkonné a dokážu na malom priestore môžu uchovať veľké množstvo energie.