BRATISLAVA. Meteorologická služba v Alžírsku uplynulú nedeľu vydala zriedkavé varovanie. Západné provincie krajiny upozorňovala, že by mali v noci na pondelok očakávať niekoľko centimetrové snehové zrážky.
Obyvatelia púštneho mesta na severozápade krajiny Aïn Séfra, ktorému sa zvykne hovoriť aj brána do púšte, sa už v nedeľu prebudili do bieleho rána.

Miesto s oranžovými piesočnými dunami, ktoré so štyridsaťstupňovými teplotami v lete patrí k najhorúcejším a najsuchším na planéte, pokrývala snehová pokrývka. Miestni s kabátmi a šálmi pobehovali okolo, fotili, pózovali, točili videá, veď je to po štvrtýkrát, čo sa nezvyčajný jav udial od roku 1979.
Posledné tri sneženia sa pritom udiali od decembra 2016.
"Veľmi nás po zobudení prekvapilo, že vidíme sneh. Vydržal celú nedeľu až do piatej večer, keď sa začal topiť," cituje spravodajský web CNN fotografa Karima Bouchetataa.
Za nevídaný sneh na Saharu dostal rovnaký atmosférický jav na severnej pologuli, ktorý pred niekoľkými dňami spôsobil veľmi mrazivé počasie na východnom pobreží Severnej Ameriky.
Kvôli extrémnemu počasiu primrzli aligátorom tlamy na hladine, na pobrežie vyplavilo zamrznutých žralokov, pričom aj Niagarské vodopády sa sčasti premenili na ľadové kráľovstvo.
Vhodné podmienky pre sneženie
V zime je bežné, že studený vzduch je na severe a teplý vzduchu zas na juhu. "Niekedy je však hromadenie teplého vzduchu na juhu a studeného na severe také extrémne, že celý jav sa rozpadne," vysvetľuje pre web The Verge výskumník Mike Kaplan, ktorý skúma atmosféru.