Mýtus o globálnom otepľovaní je v ohrození: Na Sahare napadlo až 40 cm snehu.

Článok s takýmto titulkom uverejnil vo štvrtok server Hlavné správy. V texte uvádzajú väčšinu pravdivých informácií, ktoré však zle interpretujú.
Sneh na najväčšej púšti sveta má byť podľa autora znakom, že globálne otepľovanie je iba mýtus alebo propaganda.
Problém zavádzajúceho nadpisu a článku je najmä v tom, že autor nesprávne chápe globálne otepľovanie.
Globálne otepľovanie nie je iba o teplote
Používanie termínu globálne otepľovanie môže naznačovať, že klimatické zmeny sa týkajú iba ohrievania celej planéty.
V takomto prípade by logika "nezvyčajného" sneženia na horúcej púšti dávala zmysel.
Klimatické zmeny sa však prejavujú mnohými spôsobmi - zvyšovaním hladiny morí, extrémnymi zrážkami, extrémnymi prejavmi počasia či dlhodobými suchami.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Extrémne prejavy počasia sa môžu občas vyskytnúť všade na Zemi, aj na Sahare. Prejavom globálneho otepľovania, lepšie povedané súčasných klimatických zmien, začnú byť až keď sa vyskytujú príliš často.
Na Sahare pri meste Aín Séfra snežilo už tretíkrát od roku 2016. Merania počasia na obrovskej púšti však nie sú úplné, meteorologické stanice totiž nie sú rozmiestnené všade.
Podľa záznamov snežilo pri meste aj minulý rok v januári, v decembri 2016 a januári 2012. Predtým na Sahare snežilo podľa záznamov ešte vo februári 1979.
"Je to zriedkavé, ale nie až tak zriedkavé," povedal pre magazín New York Times klimatológ Rein Haarsma. "Výnimočné počasie môžeme nájsť na všetkých miestach, a toto sneženie sa nestalo pre klimatické zmeny."
Prečo na Sahare snežilo?
Sneh na Sahare napadol pri meste Aín Séfra v Alžírsku v nedeľu minulý týždeň. Priemerná teplota v januári sa v týchto miestach pohybuje od šesť do dvanásť stupňov Celzia. V noci sa môže dostať aj pod nulu.
Čo sa týka sneženia, teploty na tomto území nie sú problémom.
Zvyčajne je tu však menšia vlhkosť vzduchu, pre ktorú je na mieste málo zrážok. V nedeľu sa na zrážky vytvorili správne podmienky.
"Studený vzduch sa spojil so zrážkami z povrchovej búrky, čo viedlo k vzniku zrážok vo forme snehu namiesto dažďa. Rovnaký jav, zodpovedný za sneh na Sahare, priniesol skoršie v týždni snehové zrážky aj do Álp," povedal meteorológ Jason Nicholls z webu AccuWeather.