
Správu sme aktualizovali o novú fotografiu.
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Sonde OSIRIS-REx sa podarilo fotografiu Zeme s Mesiacom spraviť počas technického testu camery NavCam 1 v polovici januára. Od modrej planéty sa 17. januára nachádzala 63,6 milióna kilometrov, pričom letela rýchlosťou osem a pol kilometra za sekundu.
Zem a Mesiac sú najjasnejšie objekty uprostred, no v okolí vidno aj iné hviezdy a súhvezdia. Hviezdy vľavo hore sú hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býk, jasná hviedza vpravo hore je Hamal v súhvezdí Baran. Pätica hviezd okolo Zeme sú vrcholom súhvezdia Veľryby.
Úlohou sondy OSIRIS-REx je preskúmať asteroid Bennu, získať vzorky a vrátiť sa s nimi na Zem. Vedci predpokladajú, že asteroid by mohol ukrývať organický materiál alebo predchodcov molekúl, ktoré viedli k vzniku života.
Sonda sa k asteroidu dostane už v decembri tohto roku, pričom kroky vedúce k priblíženiu spustí už v auguste. Vedci očakávajú príchod vzoriek v roku 2023.
Ešte 2. októbra minulého roku, keď bola sonda na začiatku svojej púte, sa jej podarilo zachytiť Zem spolu s Mesiacom. Aj keď sa z fotografie zdá, že vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom nie je taká veľká, v skutočnosti to tak nie je.
Vzájomná poloha sondy, Zeme a Mesiaca totiž nie je pomyselným rovnoramenným trojuholníkom, obežnica Zeme je z perspektívy sondy v tupom uhle.
Od Zeme sa vtedy sonda nachádzala vo vzdialenosti asi 5,12 milióna kilometrov, od Mesiaca ešte ďalej, 5,42 milióna kilometrov. Vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom bola v čase vzniku záberu približne 384 400 kilometrov.
Keďže fotografia vznikla z dennej strany Zeme, hviezdy v pozadí nie je vidno.