SME

Chatovanie počas operácie môže znížiť množstvo anestetík, naznačuje štúdia

Dva experimenty ukázali, že neustála prítomnosť telefónu môže byť prospešná.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. O účinkoch moderných telefónov na ľudí sa popísalo veľa od obáv zo závislosti cez zmeny v správaní až po pocity vykorenenia, keď človek nie je v blízkosti telefónu.

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity však tieto otázky obrátili naruby a pýtajú sa, či len samotná prítomnosť telefónu nám môže byť nápomocná.

Zistili, že ak napríklad pacienti môžu požívať telefón počas operácie, môže znížiť množstvo potrebných anestetík.

Štúdiu publikovali v elektronickej knižnici SSRN.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvor spoločenský

V prvom šesťminútovom experimente rozdelili 125 študentov Stanfordovej univerzity do troch skupín.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Príznaky, ktoré odhalia závislosť dieťaťa na obrazovkách Čítajte 

Prvá skupina si mala položiť telefón pred seba a nepoužívať ho, druhá s ním mohla robiť, čo chcela, a tretia skupina, kontrolná, musela telefón odložiť a zabávať sa len vlastnými myšlienkami.

Študenti, ktorí museli odolať telefónom, respektíve ich odložiť, sa vrteli, boli neposední či sa naň zúfalo pozerali. Zároveň však boli sústredenejší ako iné skupiny.

Výskumníci si výsledky vysvetľujú tak, že prítomnosť telefónu je príjemnejšou skúsenosťou než neprítomnosť. Keďže náš mozog potrebuje vonkajšie podnety, telefón predstavuje bránu ku všetkému, čo môžeme robiť.

"Aj keď sa telefón nepoužíva, môže poslúžiť ako kognitívna pripomienka spojenia, identity, bezpečnosti či dokonca pocitu kontroly," vysvetľujú pre web Behavioral Scientist autori štúdie.

SkryťVypnúť reklamu

"Telefón v podstate predstavuje potenciál na spoločenskosť."

Menej anestetík vďaka telefónom

Aby získali ďalšie informácie, výskumníci skúsili ďalší experiment. Dovolili ľuďom používať telefón, zatiaľ čo dostali lokálnu anestézu a lekári ich operovali.

Prečítajte si tiež: Hranie sa s tabletmi spomaľuje vývoj detskej reči Čítajte 

Pacienti mohli počas úkonu buď hrať hru, alebo posielať si správy s niekým, koho poznajú.

Výskumníci zistili, že u ľudí, ktorí nemohli používať telefón, bola šesťkrát väčšia šanca, že budú potrebovať silnejšiu dávku anestetík než ľudia s telefónmi.

Tiež sa ukázalo, že úlohu zohralo aj to, ako pacienti telefón počas operácie využili. Ľudia, ktorí chatovali s blízkou osobou, potrebovali menej anestetík než ľudia, ktorí sa iba hrali.

Zároveň však upozorňujú, že napriek výskumu telefóny môžu mať aj negatívnu stránku. "Spoločnosti, ktoré pre naše telefóny vytvárajú obsah, využijú psychológiu a výskum, aby nás pri nich udržali čo najdlhšie," vysvetľuje David Markowitz, jeden z autorov štúdie pre web CNET.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.2139/ssrn.3086140

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu