SME

Ženy tiež môžu byť psychopatmi. Nepatrné, ale rovnako nebezpečné ako muži

Rozdiely sú v správaní, vďaka ktorým si ich spoločnosť nevšimne.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: PIXABAY CC)

Autorka je forenzná kriminologička. Text vyšiel pôvodne na The Conversation.

Pri slove psychopat si väčšina z nás predstaví násilných, dominantných mužov. Mnoho filmových postáv túto predstavu aj ilustruje, stačí si spomenúť na Alexa z Mechanického pomaranča či Patricka Batemana z Amerického psycha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Psychopat môže byť hneď vedľa vás. Odhalí ho hudobný vkus aj reč Čítajte 

Máme však aj niekoľko príkladov žien psychopatiek: Annie Wilkesová z románu Mizéria, alebo kto by mohol zabudnúť na Alex Forrestovú, ktorá uvarila živého králika v Osudovej príťažlivosti? Tieto desivé fiktívne femme fatale s nami zostávajú - počula som spojenie variť králika ako označenie iracionálneho či násilného správania ženy -, no takéto prípady sú nezvyčajné. Jednoducho čakáme, že psychopati budú muži.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdie ukazujú, že žien psychopatiek bude menej ako mužov psychopatov. Avšak to, čo môže viesť k podceneniu skutočného výskytu psychopatie u žien, môžu byť rozdiely v správaní, vďaka ktorým si ich spoločnosť nevšimne.

Je dôležité si to uvedomiť, pretože ženy psychopatky môžu byť rovnako nebezpečné ako muži psychopati.

Čo je psychopatia?

Psychopatia je porucha osobnosti, ktorú charakterizuje niekoľko abnormálnych čŕt v správaní a emocionálna odozva. Patrí medzi ne nedostatok empatie, pocitu viny či ľútosti, či manipulatívnosť alebo nepoctivosť. Psychopatickí ľudia sú často nezodpovední a nerešpektujú zákony či spoločenské konvencie.

Psychopatom takéto správanie často prejde, pretože dokážu byť celkom očarujúci. Vedia veľmi dobre pozorovať ľudské správanie a často aj predstierať lásku, strach, ľútosť či iné pocity dostatočne dobre, aby si nik nič nevšimol.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný výskum hovorí, že psychopatické vzorce správania vyplývajú z rozdielov v mozgovej štruktúre pri narodení. Nedávna štúdia na Harvardovej univerzite naznačuje nastavenie mozgov psychopatov tak, že to môže viesť k násilným a nebezpečným činom.

V podstate to znamená, že ľudia sa ako psychopati rodia, nestávajú sa nimi.

Výskumníci použili MRI sken, aby zistili, či aktivita častí mozgu spájaných s impulzívnosťou bola rozdielna medzi ľuďmi s vysokým a nízkym skóre v testoch psychopatie.

Výsledky ukázali, že psychopati sa v porovnaní s obyčajnými ľuďmi viac dopúšťajú krátkozrakých, impulzívnych rozhodnutí, ktoré vedú ku krátkodobým ziskom. Toto správanie spôsobuje štruktúra ich mozgu.

Ak sa k tomu pridá nedostatok empatie, znamená to, že ak násilie či nebezpečné správanie dovedie psychopata k jeho krátkodobým cieľom, učiní tak. Takisto sú dôkazy, že za vznik psychopatických vlastností môže sčasti aj genetika. V podstate to znamená, že ľudia sa ako psychopati rodia, nestávajú sa nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladové štúdie

Niektoré príklady ukazujú, ako v skutočnosti vyzerajú ženy psychopatky. "Amy" má 20 rokov, odsúdili ju na doživotie za vraždu. Diagnostikovali jej antisociálnu poruchu osobnosti so znakmi psychopatie.

Prečítajte si tiež: Psychológ: Sérioví vrahovia si svoje konanie uvedomujú dostatočne Čítajte 

Na Amy sedí opis, má extrémne psychopatické sklony. Už ako tínedžerka vykazovala antisociálne správanie, utekala z domova a užívala návykové látky. Ešte pred odsúdením za vraždu Amy viackrát odsúdili za napadnutie a podvod.

Výskumníci, ktorí skúmali jej prípad, popísali Amy ako zákernú a namyslenú so silným pocitom, že si môže veci nárokovať. Tiež ju opísali ako osobu s extrémnym nedostatkom empatie a ľútosti, ktorá si nepripúšťa zodpovednosť za svoje činy.

Amy je voči svojmu okolia fyzicky aj slovne násilná, pričom cieľom jej šikany sa stávajú zraniteľné väzenkyne. Amy je naviac veľmi panovačná, prevažne sa snaží získať prevahu a kontrolu nad ostatnými, občas využíva aj sexuálny šarm, aby získala, čo chce.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy psychopatky

To málo výskumu však naznačuje, že ženy psychopatky sú manipulatívne, kontrolujúce, ľstivé, vykorisťujúce, neberú zodpovednosť za svoje činy, a samozrejme, nemajú empatiu. Štúdie o uväznených ženách naznačujú, že psychopatky sa dopúšťajú zločinu v nižšom veku v porovnaní so ženami, ktoré tieto črty nemajú.

V minulosti ich mohli šikanovať a ich vzorce správania sa zvyknú vyvinúť, alebo aspoň prejaviť v tínedžerskom veku.

Ženy psychopatky sa dopúšťajú zločinov rôznych kategórií - krádeže, drogová činnosť, napadnutia. Iné väzenkyne majú v spise len jednu kategóriu. Zločiny psychopatiek sú navyše motivované mocou, dominanciou, osobným ziskom.

Je tiež väčšia pravdepodobnosť, že psychopatky porušia zákon opakovane.

Prečítajte si tiež: Agresívni ľudia majú menej hmoty v mozgu Čítajte 

Mnoho z týchto vlastností platí aj pre mužov psychopatov, sú však rozdiely. Čo sa výskytu týka, výskum ukázal, že psychopatky tvoria jedenásť až sedemnásť percent všetkých väzenkýň, pričom psychopati tvoria dvadsaťpäť až tridsať percent väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlením môže byť, že ženy psychopatky sú častejšie agresívnejšie slovne než fyzicky, čím sa dopustia menej násilných zločinov ako muži. Toto zároveň môže vysvetliť aj prekvapujúcu skutočnosť, že je menšia pravdepodobnosť pokusu o vraždu u žien psychopatiek než u žien bez týchto vlastností.

Ženy psychopatky sa tiež môžu správať žiarlivo a paraziticky, pretože sú presvedčené, že na to majú nárok, pričom využívajú aj hrozby či donucovanie.

Aj keď ženy psychopatky nie sú ako postava Glenn Closeovej v Osudovej príťažlivosti, existujú a dokážu byť rovnako násilné, prefíkané a vypočítavé ako muži. Psychopatiu však prejavujú viac skryte a manipulatívne, čo znamená, že ich povaha sa sotva odhalí.

Autor: Xanthe Mallet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu