SME

Kamzíky pre turistov zmenili svoj denný režim

Prestali sa pásť predpoludním a za potravou vychádzajú len veľmi skoro ráno či neskoro večer.

V zime srsť kamzíkov výrazne zhustne a stmavne, väčšinou až sčernie.V zime srsť kamzíkov výrazne zhustne a stmavne, väčšinou až sčernie. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijú len v Tatrách?

Kamzíky sú typickými obyvateľmi tatranskej krajiny. Na prvý pohľad sa zdá, že žijú v nepriaznivých podmienkach, opak je však pravdou. V horskom a pre mnohé živočíchy nehostinnom prostredí si voľkajú, pretože sú naň prispôsobené.

Kým krajinu nepoznačí negatívny zásah človeka, darí sa im v horách veľmi dobre.

Kamzíky žijú v čriedach, ktoré vedie dospelá, v pomyselnej hierarchii najvyššie postavená, samica. Život v spoločenstve je pre ne zárukou bezpečia a ochrany.

Tatranské kamzíky sú poddruhom európskych kamzíkov a radíme ich medzi endemity. To znamená, že žijú len na jednom mieste na svete – v tomto prípade v našich najvyšších horách.

SkryťVypnúť reklamu

Pri troche šťastia ich môžeme nájsť aj v Nízkych Tatrách, kam ich ochranári zámerne vypustili.

Nechá sa prikrmovať?

Rozdiely medzi jednotlivými druhmi sú veľmi nepatrné, laik by preto zrejme nerozoznal zástupcu Tatier od kamzíka alpského.

Kým kamzíky alpské sa na území Slovenska premnožili, náš endemický kamzík je stále väčšmi ohrozený.

Sčasti za to môže aj jeho vyberavosť, kamzík tatranský totiž okrem soli neprijme žiadne prikrmovanie.

Ku krmelcom pre vysokú zver zablúdi len zriedka, potravu si radšej hľadá sám. Na rozdiel od kamzíka alpského, ktorý nepohrdne ani drevnatými časťami krov a stromov, jeho tatranský príbuzný sa živí len bylinami a lišajníkmi.

Čím sa líši od kozy?

Veľkosťou i stavbou tela sa kamzík ponáša na kozu, je však robustnejší a svalnatejší. Práve vďaka silným, svalnatým nohám sa dokáže obratne pohybovať aj po strmých skalách.

SkryťVypnúť reklamu

Pred chladom ho chráni hustá srsť, ktorá v závislosti od ročného obdobia nemení len hustotu, ale aj farbu. V lete sú kamzíky sfarbené do hrdzavočervenej a pozdĺž chrbta sa im tiahne červenohnedý pás.

V zime srsť kamzíkov výrazne zhustne a stmavne, väčšinou až sčernie. Samce aj samičky majú na hlave charakteristické kužeľovité rohy zahnuté dozadu. Mladým kamzíkom začínajú rašiť už niekoľko mesiacov po narodení.

Dospelé jedince dorastajú do výšky osemdesiat až deväťdesiat centimetrov a vážia približne 25 – 35 kilogramov. Najvypasenejšie kamzíky môžu mať až 45 kíl. Dožívajú sa pätnásť až dvadsať rokov, všetko však závisí od toho, či majú v horách vyhovujúce podmienky.

Kto vedie čriedu?

Kamzíky žijú v čriedach, ktoré vedie dospelá, v pomyselnej hierarchii najvyššie postavená samica.

SkryťVypnúť reklamu

Život v spoločenstve je pre ne zárukou bezpečia a ochrany. Zloženie čried však nie je stále, mení sa podľa biologických fáz, ktorými si zvieratá v spoločenstve prechádzajú.

Napríklad dospelí a starí samci prežijú väčšinu roka osamote. Zvyknú sa zdržiavať na odľahlých a ťažko prístupných miestach. K skupine sa pridružia v októbri, keď im začína ruja a so začiatkom zimy čriedu znovu opúšťajú.

Samce v ruji o sebe dávajú vedieť nástojčivým mékaním. Nebezpečenstvo zasa kamzíky ohlasujú hlasným hvizdom.

Mláďatá sa rodia koncom jari, niekedy až v júni a niekoľko dní po narodení zostávajú pri matke.

Kam sa vyberú za potravou?

Kamzíky sa zvyčajne zdržujú na trávnatých lúkach v alpínskom stupni. Do nižších polôh schádzajú len ak majú núdzu o poživeň, aby tu obhrýzali mladé výhonky kosodreviny a jarabiny.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy však nezostúpia pod hornú hranicu lesa. Tieto zvieratá hravo prekonávajú náročný terén, keďže sa dokážu pohybovať aj na skalách s hladkým povrchom.

Kamzíky sú veľmi citlivé na ruchy okolia. V lokalitách, ktoré často navštevujú turisti, kamzíky museli zmeniť svoj denný režim.

Prestali sa pásť predpoludním a za potravou tu vychádzajú len veľmi skoro ráno či neskoro večer. Prispôsobovanie sa turistom má nepriaznivý vplyv na už i tak ohrozené kamzíčie populácie v Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu