SME

Ryba hlučná ako rockový koncert. Chce sa páriť, no ohrozuje iné zvieratá

Každú jar sa na jednom mieste stretnú milióny rýb z jedného druhu.

Vedci nahrávali zvukové vábenie rýb v Kalifornskom zálive pri Mexiku.Vedci nahrávali zvukové vábenie rýb v Kalifornskom zálive pri Mexiku. (Zdroj: Jenna Luecke/Univ. of Texas at Austin)

SAN DIEGO, BRATISLAVA. Každý rok na jar sa v Kalifornskom zálive konajú naozaj hlučné sexuálne orgie rýb.

Prečítajte si tiež: V Mariánskej priekope objavili nový druh ryby. Žije hlbšie než čokoľvek iné Čítajte 

Pod hladinou sú hlučnejšie ako rockový koncert. Ak by ste stáli meter od motorovej píly, počuli by ste hluk s podobnou hlasitosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stotisícky samcov druhu Cynoscion gill z celého sveta sa pod hladinou snažia hlučným volaním prilákať samičku na párenie.

Problém je, že ich zborové volanie môže trvalo poškodiť sluch iných morských živočíchov v okolí, naznačuje nová štúdia vo vedeckom časopise Biology Letters. Hlasné volania tiež spôsobujú ich pomalý úhyn.

SkryťVypnúť reklamu

Ako samopal

Do najsevernejšej časti kalifornského zálivu pri Mexiku pripláva v čase jarného trenia každá ryba Cynoscion gill.

Pri Mexiku sa pri tejto príležitosti stretnú milióny týchto rýb. Strávia tu približne týždeň. Každý samček sa v tomto období snaží na trenie prilákať samičku hlasným volaním.

Ryby dokážu vytvoriť zvuk s hlasitosťou 192 decibelov. Ak by ste takýto zvuk počuli na súši, poškodil by vám ušné bubienky.

Volanie znie ako "skutočne hlasitý guľomet" a tvoria ho viaceré zvukové impulzy, ktoré nasledujú krátko po sebe. Keď samci volajú zborovo naraz, znie to ako dav fandiaci na štadióne či ako naozaj hlučný včelí úľ.

Volanie, ktoré sa vedcom podarilo nahrať pomocou podvodného nahrávacieho zariadenia, je najhlučnejším zvukom, ktorý dokáže vydať akýkoľvek rybací druh a zároveň jedným z najhlučnejších v celej prírode.

SkryťVypnúť reklamu

"Zvuky, ktoré tento zbor rýb vytvorí, sú dostatočne hlučné na to, aby spôsobili aspoň dočasnú, ak nie trvalú stratu sluchu u morských cicavcov, ktoré sa rybami živia," povedal pre tlačovú agentúru AFP spoluautor štúdie Timothy Rowell z univerzity v San Diegu.

Ohlušia iné zvieratá

Vedci merali hlučnosť pri trení rýb medzi marcom a aprílom 2014. V zálive sa vtedy pri príležitosti trenia zišlo 1,5 milióna rýb. Zvuky vtedy dosahovali frekvencie v rozsahu, ktorý by mohol poškodiť sluch tuleňov, uškatcov kalifornských či delfínov, tvrdia autori.

Prečítajte si tiež: Rybári chytili do siete vzácneho žraloka. Volajú ho žijúca fosília Čítajte 

Delfíny však majú aspoň čiastočne schopnosť sa pred zvukom uchrániť. Ukázal to iný výskum vo vedeckom časopise Integrative Zoology zo začiatku decembra 2017.

Delfíny, ale aj veľryby majú veľmi citlivý sluch, používajú ho na navigáciu. Vedci skúmali jedincov v zajatí a zistili, že pri hlasných zvukoch sa zvieratá naučili citlivosť svojho sluchu znížiť o desať až dvadsať decibelov.

SkryťVypnúť reklamu

Je to podobné, ako keby si človek do uší vložil ochranné štuple. Úpravou sluchu vedia na silné zvuky reagovať sviňuchy obyčajné, bieluhy žltobiele, kosatky čierne a delfín skákavý.

Práve delfíny skákavé sa často vyskytujú v okolí hlučných rýb čakajúcich na trenie. Okrem nich však vedci pri hlasných zhlukoch rýb videli aj uškatce kalifornské, ktoré si svoj sluch upraviť nevedia.

Hluk ich prezradí

Hlasité trenie však škodí aj samotným rybám druhu C. gill.

V zálive je voda veľmi kalná a rybári ich preto nevidia. No ich hlučné volanie je počuť aj nad hladinu a ryby tak prezradia svoju polohu.

Počas každého trecieho obdobia sa na sever Kalifornského zálivu okrem miliónov rýb vydá aj päťsto rybárskych člnov. Za niekoľko minút dokáže jeden čln s jednou sieťou vyloviť dve tony Ryby C. gill.

SkryťVypnúť reklamu

Rybári tu nie sú v žiadnom prípade nepriateľmi.

autor štúdie Brad Erisman

Pre nadmerný výlov sa ryby dostali aj na Červený zoznam ohrozených druhov. Rybári ich lovia skôr, ako sa dokážu rozmnožiť.

V súčasnosti patria medzi zraniteľné druhy. Od vyhynutia ich delia tri kategórie.

Aj nový výskum môže pomôcť pri ich ochrane. Volania lásky totiž nepriťahujú iba pozornosť samičiek a rybárov. vedci vďaka týmto hlasným prejavom môžu ryby lepšie spočítať.

Presnejšie dáta o počte, ale aj o tom, kedy a kde sa ryby rozmnožujú, pomôžu lepšie kontrolovať ich lov. Mnohé dáta vedcom ponúkli aj samotní rybári.

"Rybári tu nie sú v žiadnom prípade nepriateľmi," vysvetľuje v tlačovej správe Brad Erisman, ktorý spolu s Rowellom vydal štúdiu o počítaní rýb v časopise Scientific Reports v júni 2017.

"Poskytli nám všetky informácie a prístup k zdrojom. Majú najvyšší záujem o udržateľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné zdroje:

Ohlučovanie iných druhov DOI: 10.1098/rsbl.2017.0656

Ochrana delfínieho sluchu DOI: 10.1111/1749-4877.12286

Ochrana C. gill podľa zvuku DOI: 10.1038/s41598-017-03383-8

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu