SME
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Spoločenské hry, ktoré vám spríjemnia dni strávené doma

Tieto hry sú rokmi overené klasiky.

Vládca Tokia.Vládca Tokia. (Zdroj: foto - autor)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Moderné spoločenské hry dokážu zabaviť svojimi nápadmi a možnosťami všetky vekové skupiny. Stačí, ak si nájdete tú svoju.

Vybrali sme desať hier, medzi ktorými nájdete overené moderné klasiky.

Vo výbere nájdete rozmanité hry určené pre rodiny, párty aj pre náročnejších. Zároveň ukazujú, že stolové hry nemusia byť len o hádzaní kociek a posúvaní figúrky.

Vyberali sme tak, aby sa hry dali kúpiť buď priamo v obchode, alebo cez internet na Slovensku.

Mysterium

orientačná cena: 37 eur, 2 až 7 hráčov

SkryťVypnúť reklamu

Radi hádate, na čo druhí myslia? Máte radi detektívne príbehy? V tom prípade vám hra Mysterium sadne ako uliata. Vašou úlohou bude pomôcť odhaliť páchateľa dávnej vraždy sluhu, ktorého duch straší v škótskom panstve.

Z hráčov sa stanú paranormálni vyšetrovatelia, ktorých úlohou je zistiť kto, kde a čím zabil sluhu. Jeden hráč sa však zhostí role ducha, ktorý s vyšetrovateľmi komunikuje iba cez obrázkové karty a postupne nimi navádza vyšetrovateľov k páchateľovi, miestu činu a zbrani.

Karty sú však jedinou nápovedou, ktorú vyšetrovatelia dostanú. Podarí sa im však správne uhádnuť, čo duch naznačuje?

Načítavam video...

Ticket to Ride (Jízdenky, prosím)

orientačná cena: od 36 eur, 2 až 5 hráčov

Ticket to Ride je jedným z pilierov moderných spoločenských hier a nie nadarmo. Dá sa naučiť za pár minút, téma je blízka mnohým ľuďom a ponúka dostatok taktických možností, aby udržala pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou hráčov je získať čo najviac bodov tak, že na hernej mape obsadzujú vlakové trate medzi dvoma mestami.

Čím dlhšia trať, tým viac bodov, ale zároveň aj riziko, že vás niekto predbehne a časť trate získa skôr. V tom momente sa hráč musí prispôsobiť a hľadať iné obchádzky či spôsoby, ako prepojiť dve mestá.

Smallworld

orientačná cena: 43 eur, 2 až 5 hráčov

Dynamická, no veľmi jednoduchá strategická hra, v ktorej hráči bojujú o nadvládu nad územiami.

Na začiatku hry si vyberú rasu so špeciálnou schopnosťou, ktorú musia čo najefektívnejšie využiť pri dobýjaní území. No nestačí len územie dobyť, treba ho aj dobre zabezpečiť proti prípadným útokom súperov.

Smallworld je veľmi konfliktná hra, v ktorej si hráči škodia a oberajú sa o územia, čo nemusí sadnúť každému. No obrovská variabilita rás a špeciálnych schopností, ktoré môžu byť v každej partii úplne iné, predstavujú obrovskú rozmanitosť a neustále objavovanie, čo hra ponúka.

SkryťVypnúť reklamu

Azul

orientačná cena: od 38 eur, 2 až 4 hráči

Nádherná, pestrofarebná strategická hra určená pre celú rodinu. V hre Azul majú hráči úlohu vytvoriť najlepšiu mozaiku zo zdobených keramických dlaždíc a obložiť ňou kráľovský palác Evora.

Azul je výborná hra, ktorá má jednoduché pravidlá. Počas hry intuitívne vychádza na povrch aj jej hĺbka, pretože zistíte, že si musíte dobre naplánovať, aké dlaždice použijete, no zároveň aj sledovať, čo robia vaši súperi a občas im to prekaziť tak, že im vezmete dlaždice, na ktoré sa chystali oni.

Pri hraní vás čaká plánovanie, taktizovanie, rozmiestňovanie dlaždíc v priestore a na koniec vás naplní dobrý pocit z toho, čo ste vytvorili.

Vládca Tokia

orientačná cena: 33 eur, 2 až 6 hráčov

Šesť príšer, jedno mesto - a len jeden hráč môže ovládnúť Tokio. Aj keď o všetkom rozhodujú kocky, hráči im nie sú vystavení napospas a majú dostatok možností, ako ovplyvniť výsledok.

SkryťVypnúť reklamu

A práve aj v tom je kúzlo hry - odvážim sa hodiť ešte raz a pokúsiť šťastie, alebo sa uspokojím s týmto hodom? Vydržím ešte jedno kolo útokov? A ktorú kartu na posilnenie si mám kúpiť?

Pandemic

orientačná cena: 25 eur, 2 až 4 hráči

Pre všetkých, ktorí nechcú medzi sebou súperiť, ale spolupracovať a poraziť hru samotnú.

Svetu hrozia pandémie štyroch nebezpečných chorôb. Ak sa ich šírenie vymkne spod kontroly, prehráte. Ak nezabránite vypuknutiu lokálnych epidémií, prehráte. Cesta k výhre je jediná - nájsť lieky, ktoré šírenie zastavia.

Pandemic je napínavá hra, v ktorej sa jednu chvíľu môže zdať, že všetko úspešne zvládate, no stačí, aby epidémia vypukla v jednom meste práve v tej najnevhodnejšej chvíli a všetko sa môže zrútiť. Po skončení hry, či už úspešnom alebo nie, môžete ešte dlho debatovať, čo sa pokazilo a čo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Malé veľké galaxie

orientačná cena: 19 eur, 1 až 5 hráči

Nenechajte sa oklamať malým balením, ktoré je len o čosi menšie ako bežná kniha. V škatuľke sa ukrýva kocková strategická hra o budovaní čo najväčšej galaktickej ríše.

Vašou úlohou bude kolonizovať planéty so zvláštnymi schopnosťami, budovať flotilu, vylepšovať svoje impérium a, samozrejme, bedlivo sledovať, čo robia vaši súperi, aby vám nič neušlo, pretože do hry sa môžete zapájať aj mimo svojho ťahu.

V malom balení vás čaká veľká variabilita a vynikajúce strategické a taktické možnosti. Hra je navyše veľmi skladná a vhodná na cesty. Ponúka tiež sólo hru s rôznymi výzvami.

Krycie mená

orientačná cena: 17 eur, 2 až 8 hráčov

Hra, ktorá z vás spraví amatérskych psychoanalytikov. Hráčov rozdelí do dvoch tímov, pričom úlohou každého je uhádnuť určitý počet slov skôr, než to dokážu súperi.

SkryťVypnúť reklamu

Oba tímy majú veliteľov, ktorí im povedia nápovedu a číslo. Nápoveda má vystihnúť čo najviac slov a číslo určuje, koľkých slov sa nápoveda týka.

Hráči sa zrazu pýtajú, ako to slovo veliteľ myslel? Spôsob, akým veliteľ napovedá, totiž veľa o ňom povie a naopak, spôsob, akým hráči hádajú, zas veľa napovie veliteľovi. Ale treba si dávať pozor, stačí jedno zlé odhadnutie a môže vás to stáť celú hru.

Recenziu na hru si môžete prečítať na tomto odkaze.

Great Western Trail: Cesta na západ

orientačná cena: 37 eur, 2 až 4 hráči

Ak hľadáte tip na náročnú hru, Great Western Trail by ste rozhodne nemali obísť. Vašou úlohou bude previesť stádo kráv cez Veľké prérie v Spojených štátoch amerických do Kansas City, vrátiť sa na ranč a znovu sa vydať na cestu.

Na prvý pohľad jednoduchú možno aj nezaujímavú náplň hry však povyšuje na celkom inú úroveň súhra všetkého, čo v hre budete robiť. Zostavujete čo najrozmanitejšie stádo v podobe kariet dobytka, budujete pomocné stanice na prériách, najímate si kovbojoch či iných pracovníkov na pomoc a takticky sa presúvate z bodu do bodu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve táto súhra mechanizmov poskytuje skvelú zábavu pre každého, kto od hry čaká veľa plánovania a premýšľania na každým krokom.

Junk Art: Umenie z odpadu

orientačná cena: 30 eur, 2 až 6 hráči

Zábavná hra na párty pre všetkých, ktorí chcú ukázať svoju šikovnosť v stavaní umeleckých diel zo vecí, ktoré našli na šrotovisku či skládke odpadu. Ako umelci bude cestovať z mesta do mesta a vystavovať svoje diela na obdiv.

Každé mesto v hre však má iné požiadavky na to, čo považuje za umenie. Raz chcú ich obyvatelia vidieť čo najvyššie dielo, inokedy zas chcú, aby ste ho postavili čo najrýchlejšie. Niektorí obyvatelia sú zas škodoradostní a chcú, aby si umelci vzájomne škodili.

Junk Art je jednou z tých hier, ktoré vám umožnia vybudovať čosi, na čo môžete byť neskôr patrične hrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kráter Batagajka v ruskom Jakutsku vznikol rozmŕzaním trvale zamrznutej pôdy.

Meňavky slúžia ako bezpečnostná poistka.


2 h

Vystrašiť, buchnúť, zhodiť z útesu a rozbiť, čo sa dá.


26. nov
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 26. nov

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 25. nov
SkryťZatvoriť reklamu