SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Ako sa nepohádať cez Vianoce a presvedčiť popieračov vedy

Skúste sa zdržať okamžitého menovania faktov.

BRATISLAVA. Vianoce sú sviatky radosti a pokoja. Alebo aj nie, ak sa pri sviatočnom stole stretnete s človekom, ktorý popiera vedecké fakty, prípadne sa začne hádať o konšpiračných teóriách.

Prečítajte si tiež: Plochá Zem, Savo ako liek, chemtrails. Prečo sú ľudia takí hlúpi? Čítajte 

Výskumník Gleb Tsipursky sa po nedávnej skúsenosti na Deň vďakyvzdania podelil na blogu Scientific American o skúsenosti, ako podobnú situáciu zvládnuť.

Bez toho, aby sa skončila hádkou a možno dokonca presvedčiť popierajúceho o opaku, alebo aspoň prinútiť ho zamyslieť sa.

Navrhuje postup pozostávajúci z piatich bodov, vďaka ktorému môžu ľudia lepšie predostrieť fakty a argumentovať vecnejšie. Postup vychádza z empatie, poukázania na spoločný záujem, nájsť vzájomný dialóg, poskytnúť informácie a nakoniec potvrdenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Kľúčom je empatia

Tsipursky píše, že našou bežnou reakciou v podobných chvíľach je poukázať na fakty a spochybniť hodnotu dôkazov. Problémom pri tomto postupe však podľa výskumníka je, že väčšinou jednoducho nezaberá. Ľudia totiž vyhľadávajú informácie alebo sa správajú tak, aby sa naplnili ich očakávania.

Navyše, v podobných situáciách sa ľahko môže stať, že ľudia sa pre svoje názory môžu cítiť nepríjemne alebo zahanbene, uzavrú sa do seba a ešte viac budú lipnúť na svojom presvedčení.

Prečítajte si tiež: Prečo na seba pri debate o politike kričíme (a ako sa rozhodujeme) Čítajte 

V prvom rade je podľa Tsipurskyho dôležité uvedomiť si, že do rozhovorov o faktoch často vstupujú emócie. Preto je veľmi dôležité empaticky zistiť, prečo zastávajú svoj názor. Môže vychádzať z detstva, predošlých skúseností, z počutia, zo zážitkov rodinných príslušníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe týchto informácií sa dajú nájsť spoločné ciele a záujmy, cez ktoré sa dajú účinne vymieňať znalosti. Pri predchádzajúcom kroku môžete napríklad zistiť, že za odmietaním očkovania môže byť strach o zdravie rodinných príslušníkov. To je príležitosť ukázať, že na rovnakých hodnotách záleží aj vám.

Nasledujúci krok sa opäť odvíja od posledného. Aby ste našli vzájomný dialóg a porozumenie, skúste ukázať a vyjadriť empaticky, že ste porozumeli tomu, ako sa cítia.

Bez útočenia

Až teraz prichádza rad na poskytovanie informácií a faktov, ktorými by ste inak začali argumentovať na začiatku. Dôležité je opäť uvedomiť si, z čoho vychádzajú obavy ľudí, s ktorými sa rozprávate.

Nemusí byť preto užitočné použiť ťažkú vedu, možno len postačí poukázať na vedecky dokázané veci, objavy, dosiahnutý posun, či čo možno v budúcnosti očakávať v oblasti, o ktorej sa rozprávate.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomôcť môže podľa Tsipurskyho aj to, ak ukážete, ako výskum môže pomôcť dotyčnej osobe.

"Kľúčom je ukázať bez toho, aby ste vzbudili útočnú alebo obrannú odpoveď, že ich súčasný odmietavý postoj im znemožní dopracovať sa k spoločným cieľom, na ktorých ste sa predtým zhodli," vysvetľuje v blogu výskumník.

Posledným krokom je pozitívne potvrdenie, ktoré by podporilo akúkoľvek zmenu názoru, či pomohlo utvrdiť si dobrý pocit sebahodnotenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.