BRATISLAVA. Veľká červená škvrna na Jupiteri patrí k najznámejším objektom v slnečnej sústave. Jednou z nezodpovedaných otázok doteraz bolo, ako hlboko do atmosféry preniká.
Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír pri analýze údajov z prvého preletu sondy Juno ponad škvrnu zistili, že najväčšia búrka v slnečnej sústave preniká viac ako tristo kilometrov hlboko do atmosféry, pričom ani to nemusí byť konečná hranica.
Vedci predstavili zistenia na stretnutí Amerického geofyzikálneho združenia, najväčšom výročnom zhromaždení planetárnych vedcov.
Čím hlbšie, tým teplejšie
Búrka dostala pomenovanie podľa červených oblakov, ktoré sa pohybujú proti smeru hodinových ručičiek pod vplyvom extrémneho vetra. Jeho rýchlosť presahuje 120 metrov za sekundu a prekonáva všetko počasie na Zemi.

Dáta zo sondy ukázali, že búrka sa postupne zmenšuje.
"Údaje z Juna ukazujú, že najznámejšia búrka v slnečnej sústave je 1,3-krát väčšia ako Zem a preniká vyše tristodvadsať kilometrov hlboko do atmosféry planéty," vysvetľuje Scott Bolton pre web NASA. Šírka búrky je približne 16-tisíc kilometrov.
Nameraná hĺbka nemusí byť konečná, keďže vychádza z limitov použitej technológie. Podľa BBC by iné prístroje mohli spozorovať obrovský pohyb aj v hĺbke tisíc kilometrov pod červenými oblakmi.
Vedcom pri skúmaní pomohol mikrovlnný rádiometer sondy, ktorý dokázal preniknúť hlboko pod oblaky Veľkej červenej škvrny. Mikrovlnný rádiometer dokáže merať teploty vo vrstvách atmosféry.

Ďalší prelet o pár dní
Juno takisto zistila, že spodné časti búrky sú teplejšie než vrchnejšie.
"Vetry sa spájajú s rozdielom v teplotách, čiže teplejšia spodná časť vysvetľuje búrlivé vetry hore v atmosfére," dopĺňa Andy Ingersoll z Kalifornského technologického inštitútu. Vedci zároveň pripravujú trojrozmerný model búrkového systému.
Veľkú červenú škvrnu zo Zeme pozorovali už od 30. rokov 19. storočia. Vtedy bola viac než dvakrát taká veľká ako naša planéta. Keď sa k nej priblížili sondy Voyager, jej veľkosť bola zhruba rovnaká.
Najnovšie pozorovania zo Zeme aj zo sondy potvrdzujú, že búrka sa zmenšuje.
Sonda Juno doteraz vykonala osem vedeckých preletov ponad Jupiter, jej najbližší deviaty sa uskutoční 16. decembra.