WASHINGTON, BRATISLAVA. Najskôr musíte 19 hodín a 35 minút počkať, kým sa k nej vaša správa dostane. A potom ďalších 19 hodín a 35 minút budete čakať, či vôbec získate nejakú reakciu.
Tak ďaleko je dnes sonda Voyager 1 letiaca medzihviezdnym priestorom. Akýkoľvek signál zo Zeme k nej letí hodiny a ďalšie hodiny musia vedci a inžinieri vydržať, kým zychytia nejakú odpoveď.
V skutočnosti bol však rozdiel 37 rokov. Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa totiž takmer po štyroch desaťročiach podarilo na kozmickej sonde aktivovať trysky, ktoré o niekoľko rokov predĺžia jej životnosť. Naposledy ich misia využila koncom roka 1980.
Voyager 1 mal problém
NASA si pred pár rokmi všimla, že Voyager 1 prichádza o svoju schopnosť natáčať sa vo vesmíre. Táto schopnosť je však pre misiu kľúčová: pomáha natočiť sondu tak, aby jej anténa smerovala k Zemi a my sme dokázali zachytávať jej signály.
Dôvodom bolo opotrebovanie drobných orientačných trysiek. Úrad preto vytvoril tím odborníkov, aby prišiel s riešením. Inžinierom napadlo, že sonda by mohla používať inú súpravu trysiek – také, ktoré sa pôvodne používali na korekciu dráhy pri preletoch okolo planét našej slnečnej sústavy.
Naposledy však Voyager 1 letel okolo Saturnu v roku 1980 a od 8. novembra toho roku sonda trysky nepoužila.
„Tím vyhrabal desaťročia staré údaje a preskúmal softvér, ktorý bol nakódovaný ešte v prekonanom jazyku assembler,“ vysvetľuje v tlačovej správe NASA Chris Jones, hlavný inžinier z Laboratórií prúdového pohonu. "Len preto, aby sme mali istotu, že trysky môžeme bezpečne otestovať.“
Dňa 28. novembra napokon NASA vyslala do medzihviezdnych končín signál, aby sa trysky nakrátko spustili. Na korekciu natočenia sondy to stačí – aj keď pôvodne tieto zariadenie fungovali inak.
Na ďalší deň v NASA zistili, že všetko funguje. Misii to dá niekoľko rokov navyše.
Preskúmať nepreskúmané
Odborníci z NASA teraz plánujú podobný test aj na sesterskej vesmírnej sonde Voyager 2. Tá ešte neopustila našu slnečnú sústavu, no mohla by ju opustiť v najbližších rokoch. Jej pôvodné trysky určené na orientáciu sondy sú však v lepšom stave.
Sondy Voyager odštartovali v roku 1977. Ich úlohou bolo preskúmať vzdialené planéty našej slnečnej sústavy: Jupiter, Saturn, Saturnov mesiac Titan, Urán a Neptún, následne skúmali kozmické žiarenie na konci slnečnej sústavy a sonda Voyager 1 aj medzihviezdny priestor.